Za deset ročníků se Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary zúčastnilo 48 000 běžců. Nové pojetí akce by mělo přivést ještě více nových možností pro závodníky.

I na ty letošní čeká certifikovaná trasa se známkou kvality Světové atletiky a pěti hvězdičkami od Evropské atletiky, která vede po slavné lázeňské kolonádě, kolem světoznámých hotelů Thermal a Pupp, i dalších zajímavých míst, díky kterým patří Karlovy Vary právem na seznam světového dědictví UNESCO.

Fotogalerie: 10. ročník Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 2023, 4. díl

Do Karlových Varů tak i díky tomu znovu zavítá spousta cizinců, kteří jsou vítanými turisty. Tento fakt na tiskové konferenci potvrdil i hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, který s prezidentem organizačního výboru RunCzech stál i u historicky prvního ročníku.

"Na závod každoročně přijede spoustu vášnivých běžců se svými rodinami. My už ale víme, že se do Karlových Varů také rádi vrací i mimo půlmaraton. Přínos z akce je tak obrovský," řekl Petr Kulhánek. "Karlovy Vary prostě lákají běžce svou nevšední trasou a krásnou kolonádou," dodává Martin Dušek, náměstek primátorky.

Celkový ekonomický přínos závodu v roce 2023 byl 36,6 milionů korun. Letos se očekává nárůst této částky, protože účast na Mattoni Karlovy Vary Running Festival bude větší i díky novému závodu na deset kilometrů.

"O rozšíření půlmaratonu o další distanci jsme uvažovali už nějakou dobu. Letos dostanou možnost opravdu všichni, aby si mohli užít sportovní den plný aktivit. U hotelu Thermal bude stát partnerské městečko, kde očekáváme přes 20 stánků sportovních klubů a partnerů," doplnil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Rodiny s dětmi se mohou zúčastnit dm rodinné míle a dm bambini runu.

Letos se pořadatelům společně s titulárním partnerem Mattoni podařilo domluvit i běžecký souboj dvou největších sportovních klubů v Karlových Varech – VK ČEZ Karlovarsko a HC Energie Karlovy Vary. "Já běžím poprvé, bohužel půlmaraton," s úsměvem na rtech říká kapitán HC Energie Karlovy Vary Jiří Černoch. "Ale máme i štafetu, kde běží moji spoluhráči. Díky tréninku jsem poznal ještě další krásy města, pročistil jsem si hlavu a odpočinul si od hokeje, už se těším," doplnil své pocity Jiří Černoch.

Fotogalerie: 10. ročník Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 2023

Dalšími účastníky za hokejový klub jsou i junioři a dorostenci, stejně jako členové realizačního týmu. Podobně to mají i volejbalisté – na start se postaví štafeta vedená kapitánem Radkem Balážem, který svou účast komentoval slovy: "Těším se moc, ale nevím, co od toho očekávat, my ve volejbale běháme jen krátké tratě. Nikdy jsem neběžel žádný půlmaraton ani štafetu." Za Karlovarsko se postaví na start ještě i štafeta realizačního týmu a početná skupina se objeví i na startu dm rodinné míle.

Titulárním partnerem půlmaratonu je Mattoni, jež přináší pitný režim závodníkům ve Varech již 11. rokem. "Karlovarsko je domovem naší minerální vody Mattoni a děláme vše pro to, abychom jej podporovali. Jsme hrdí, že sem můžeme společně s RunCzech přinášet nejen jedinečnou atmosféru běžeckých závodů, ale i zdravou motivaci k pohybu," říká Lutfia Volfová, tisková mluvčí Mattoni 1873.

Minerální voda Mattoni je díky vyváženému poměru vápníku, hořčíku a draslíku tou nejlepší volbou nejen pro každý den, ale i pro přirozenou hydrataci a doplnění minerálů před, při i po sportovním výkonu. Proto je s během neodmyslitelně spjata již řadu let. Zájemci o závody se mohou přihlásit na stránkách www.runczech.com.

Fotogalerie: 10. ročník Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 2023, 2. díl