Po loňském vítězství v kategorii U 20 se ani tentokrát nevraceli s prázdnou. Medailovou radost obstarali ti nejmladší pod vedením trenéra Radka Huláka.

Souboje ve skupině

Mladší minižáci Slovan ZŠ Jih Mariánské Lázně zahájili turnaj s týmem BA Sparta Praha. Úvodní minuty patřily Pražanům. Poté se ale rozstřílel mariánskolázeňský Dan Hráský, jenž měl šňůrou deseti bodů hlavní zásluhu na vítězství 16:4 v první čtvrtině. Druhá část hry patřila Spartě, která zmírnila lázeňské vedení na rozdíl devíti bodů (22:13). O navýšení skóre se pak postaral Marián Štětka, autor deseti bodů ve třetí čtvrtině. V posledním dějství už si Slovan hlídal dostatečný náskok a vítězství 55:25 bylo na světě.

Ve druhém zápasu narazili Mariánskolázeňští na slovenský celek z Malacek. Od prvních minut navyšoval Slovan své vedení až do konečného výsledku 46:12. Střelecky se v tomto střetnutí zaskvěl Martin Neméth, který zaznamenal čtrnáct bodů.

V posledním utkání ve skupině nastoupili lázeňští minižáci proti družstvu Black Eagles Rosmalen z Nizozemí. Průběžné vedení Holanďanů (12:10) otočil Slovan ve druhé čtvrtině ve svůj prospěch na 22:18, a to hlavně díky devíti Štětkovým bodům. Ve třetí čtvrtině toho moc nepadalo, přesto náskok lázeňských vzrostl na 30:20. Dva koše z rukou Josefa Kusíka a Mariána Štětky potvrdily výhru v poměru 34:20. To znamenalo výhodný los do čtvrtfinále.

Čtvrtfinále

V něm se hráči z Mariánek utkali se slovenským týmem Karlovka Bratislava. Začátek byl velmi slibný, Hulákovi svěřenci vedli 8:2. Slovákům se však do poločasu podařilo snížit na rozdíl jediného koše (18:16). Zkušený Štětka byl proti a deseti body přispěl na zvýšení náskoku o 14 bodů (36:22). Zápas se už zdál být rozhodnutý. Bratislavané však v závěru rozjeli nevídaný koncert a končilo se remízou 38:38.

Přišly tedy na řadu trestné hody, po třech na každé straně. Ten první Slováci neproměnili, Slovan zásluhou přesné ruky Matěje Sůvy ale ano. Soupeř byl nervózní, neboť teď už musel proměnit, nezdařilo se. Druhou trefu přidal Dan Hráský a mohl se slavit postup do semifinále.

Semifinále

Tam narazili Mariánskolázeňští na již známé Malacky. Soupeř zjevně posílen o hráče, kteří ve skupině nenastoupili, kladl velký odpor. Utkání bylo už podle výsledků čtvrtin velmi vyrovnané – 11:12, 8:8, 8:10 a 8:8. Z postupu do finále se však radovali Slováci, jež zvítězili v poměru 38:35.

Duel o třetí místo

Slovanu se tak rozplynul sen. Šance na medaili byť ne zlatou nebo stříbrnou ale ještě byla. V souboji o třetí příčku se Lázeňští potkali opět s nizozemským Rosmalenem. Nabuzení kluci pod taktovkou trenéra Huláka vtrhli do utkání jako tajfun a kýženou medaili si nedali vzít. Přesvědčivá výhra 58:18 byla naprosto zasloužená.
Podíl na tomto úspěchu má celý tým ve složení: Václav Dostál, Matěj Sůva, Šimon Zabolotnij, Samuel Zabolotnij, Dan Hráský, Marek Hráský, Marián Štětka, Kryštof Kovač, Petr Hengerič, Adam Hellmich, Martin Neméth, Ondřej Vosecký, Vojtěch Rössner, Josef Kusík a Michal Mašlonka.
Za odměnu šli mariánskolázeňští kluci do MacDonalda, kde si dali pořádně do trumpety, a na představení do trojrozměrného kina.
„Po tomto výsledku nemůžu kluky než pochválit. Opravdu mne překvapili a celý turnaj hráli tak, jak to od nich očekávám. Konečně ukázali, co v nich je a dokázali zúročit tréninkovou přípravu,“ děl radostně Hulák.

1. BK Kralupy n. V
2. BAO Str. Malacky (SR)
3. Slovan ZŠ Jih M. Lázně
4. Black Eagles Rosmalen (Nizozemí)
5. MBK Karlovka Bratislava (SR)
6. BA Sparta Praha
7. Inčukalns (Lotyšsko)
8. Lokomotiva Sereď (SR)

(jomi)