VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na lyžích okolo pramenů byl nejrychlejší Tomáš Kamaryt

Mariánské Lázně - Největší přespolní návštěvy přijely na lyžařský závod z Aše a Chebu

8.2.2009
SDÍLEJ:

Stupně vítězů v kategorii veteránů na 30 km. Zleva Jan Mráz (Plzeň), Jiří Gössl (Březová) a Karel Benda (Cheb).Foto: Foto: Josef Milota

Podruhé během krátké doby obohatil sportovní nabídku pro aktivní závodníky i veřejnost cyklistický oddíl Sport Blažek cz. z Velké Hleďsebi u Mariánských Lázní.

Nejdříve to byly veleúspěšné rychlobruslařské závody na Knížecím rybníku, týden poté došlo na tradiční lyžařský běh „Okolo pramenů“ s centrem v kavárně na golfovém hřišti u Zádubu.

I tam si našlo cestu mnoho milovníků běžek všeho věku z nejrůznějších koutů Karlovarského kraje i odjinud. Největší přespolní návštěvy přijely z Aše a Chebu.

Nápad přihlásit se na lyžařský podnik jsem pojal v pátek večer zhruba čtrnáct hodin před startem. Po dvouhodinovém ježdění po městě jsem dal nějak dohromady výbavu, již jsem si pořídil před dvaceti lety z důvodu absolvování závodu desetičlenných družstev „Krkonošská sedmdesátka“. Pak jsem na běžkách stál ještě jedno odpoledne asi před deseti lety. Jinak nic.

Ráno jsem obcházel známé a loudil informace o mazání. Rozmary počasí udělaly své. Po noci, kdy střídavě sněžilo, pršelo a mírně mrzlo, bylo správné namazání důležitým bodem.

Nejdříve do stop vyjela drobotina. Bylo kouzelné sledovat na 300 metrů dlouhém okruhu jejich možná první krůčky na vratkých prkýnkách. Občas se to neobešlo bez pádu. Naštěstí měly děti v zádech rodiče. Ti jim pomáhali znovu na nohy. Pak si na 2,5 a 5km dlouhých tratích zaběhalo žactvo.
Jako hřeb programu přišel chvíli po půl jedenácté hromadný start mužů na 15 a 30 kilometrů. Následovaly je ženy, pro něž bylo připraveno deset kilometrů.

Vyrážím na trať. Přihlásil jsem se pochopitelně na třicítku. Kvůli patnácti kilometrům bych se ani nepřevlékal. Hned záhy se mi všichni lépe oblečení (a zřejmě i lépe trénovaní) borci vzdalují. Moc mi to nesviští, ale do kopce to naštěstí nepodkluzuje.
V cíli prvního desetikilometrového okruhu mám ještě sil dost. Dokonce mne vítá hlásná trouba pořadatele Jana Sklenáře. Podle jeho projevu soudím, že zná všechny závodníky osobně.

Ve druhém kole už jedu rozvážněji. Mám tak čas pozorovat i okolí kolem stop vyjetých obětavým Jaroslavem Polidarem. Podle vyhloubených „lavorů“ soudím, že problémy se stabilitou měly nejen děti. I já přidávám jednu prohlubeň.

Dokončuji dvacítku a vedle mne jede jakýsi mladík. Ha, toho znám! Je to Tomáš Kamaryt, junior z Nejdku, jenž běhá za Mariánskolázeňský orientační klub, jehož jsem členem. Sportovec o nějakou desítku let mladší míří na rozdíl ode mne už do cíle. Vyhrává a dává mi v tu chvíli rovných deset kilometrů. Bolí mne úplně všechno. Přece to ale nevzdám (i tací se našli). Pár čajů a nějaký ten banán na občerstvovačce mě dává do kupy. Na trati už skoro nikdo není, jen občas nějací výletní lyžaři. Asi dva kilometry před cílem, když už se jelo v podstatě jen po rovině, kupodivu někoho dojíždím. Klasikou na něj nemám (už mi to trochu ustřeluje), na soupaž ale nepotřebuji žádnou techniku. Dřu ze všech sil a v cíli dávám soupeři dobrých sto padesát metrů.

Škoda, že už je konec, teď mne to začalo bavit. Právě probíhá vyhlašování. Ani na mne nepočkali. Trať jsem projel za 2 hodiny 46 minut a 33 sekund. Podle výsledků jsem zjistil, že jsem porazil pět lyžařů. Čili, úspěch. Na bednu se kromě mé maličkosti ale nedostala třeba nedávná vítězka v rychlobruslení Dana Fialová z Chebu. Před mladou závodnicí dojely vesměs několikanásobné matky. Jedna je dokonce babičkou.

Pořadatelský tým, tvořený z větší části dospělými členy rodin Sklenářových, Tenglerových, Tomášem Foustkou, již zmíněným Jardou Polidarem a několika dalšími jedinci, odvedl skvělou práci. Dokonce si poradil i s nevšední žádostí Stanislava Housera z Jiskry Křelovice.
Ten vyslovil prosbu, zda by si nemohl ponechat své startovní číslo (44). Ty se normálně odevzdávaly. V den závodu mu bylo právě čtyřicet čtyři a číslo mu přineslo štěstí. Díky němu prý porazil svého oddílového kamaráda. Pro úplnost dodejme, že Houser urazil 30 km za 3:07:23 a byl předposlední, jeho kolega Pavel Černý měl čas o necelé čtyři minuty horší.

Výsledky

Předškoláci, 300 m, 5 účastníků: 1. Filip Štecher – 2:55, 2. Adéla Podstránská – 4:47, 3. Mikuláš Bešta – 6:17, 4. Kateřina Šupová – 7:27, 5. Maruška Bartošová – 7:55
Mladší žáci, 2,5 km, 6 účastníků: 1 Štěpán Hengerič – 15:02, 2. Tom Oleksink – 16:21, 3. Pavel Foubík – 16:23
Mladší žákyně, 2,5 km, 2 účastnice: 1. Tereza Šupová – 17:02, 2. Eliška Špindlerová – 26:48
Starší žáci, 5 km, 6 účastníků: 1. Jakub Walcheteder 25:55, 2. Brian Hejzek – 26:10, 3. Vojtěch Bartoš – 28:32
Starší žákyně, 5 km, 1 účastnice: 1. Magda Sklenářová – 30:07
Ženy, 10 km, 11 účastnic (1 vzdala): 1. Klára Bauerová – 39:33, 2. Štěpánka Jandová – 41:28, 3. Jana Bartošová – 42:40
Ženy starší, 10 km, 1 účastnice: 1. Stanislava Opavová – 48:54
Muži do 50 let, 15 km, 18 účastníků: 1. David Blažek (Velká Hleďsebe) – 1:02:15, 2. Václav Halama (Mar. Lázně) – 1:02:25, 3. Jan Vojkůvka (Aš) – 1:03:48
Muži nad 50 let, 15 km, 9 účastníků: 1. Václav Kroupar – 1:06:19, 2. Pavel Novák – 1:15:20, 3. Jan Ryšavý (všichni Mar. Lázně) – 1:18:12
Muži do 50 let, 30 km, 19 účastníků: 1. Tomáš Kamaryt (Nejdek-Mar. Lázně) – 1:50:07, 2. Tomáš Petruš (Mar. Lázně) – 1:54:11, 3. Jiří Hadrava (Union Praha) – 1:56:10
Muži nad 50 let, 30 km, 10 účastníků: 1. Jiří Gössl (Březová) – 2:14:28, 2. Jan Mráz (Plzeň) – 2:15:36, 3. Karel Benda (Cheb) – 2:19:52.

(jomi)

8.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení