/Malý test: Jak trávili 1. Máj orientační běžci ze západočeské oblasti? A) setkáním s Jiřinou Švorcovou na Letenské pláni v Praze, B) vyspáváním kocoviny z hlídání májky, C) pobíháním mezi kamením a trním. C je správně.

Prvního Máje sice nebyl víkend, zato volný den ano. Orientační běžci nelenili a vyrazili kousek za Lubenec do obce Ležky, kde pro ně oddíl ze Žatce připravil dva závody.
Ačkoliv se první jmenoval sprint a druhý krátká trať, nebyl mezi nimi valný rozdíl. Snad jen ten dopolední byl o něco kratší než ten, který začínal dvě hodiny po dvanácté.
O sprintu nemohlo být řeči ani v jednom případě. Prohoubařit se musely hlavně zarostlé a kamenité pasáže. To si pochvalovali ti, jež preferují podrobnou práci s mapou. Rychlé nohy nebyly ani moc potřeba. Navíc má prostor u Ležek nějakou tajemnou moc přinutit závodníka, aby se choval nepříliš logicky.

Vyprávět by o tom kromě jiných mohli i Jan Fišák a Tomáš Kamaryt z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK.

Prvně jmenovaný, vítěz druhého závodu v kategorii H 55, psychicky zkolaboval na sběrné kontrole dopoledního sprintu. Z nepochopitelného důvodu mu vytanulo na mysli, že mu chybí ještě jedna kontrola. Vrátil se proto zpátky do závodního prostoru, aby po nějaké chvíli zjistil, že má opravdu všechny, a že může jít klidně do cíle. Dobrý výsledek byl samozřejmě v tahu.

Obdobně se zachoval i Kamaryt – dopolední vítěz – pro změnu na krátké trati. Z desáté kontroly na jedenáctou mapoval, jako kdyby postupoval z jedenácté na dvanáctou. Když se na ní skutečně ocitl, prozřel a musel se vrátit zpátky pro chybějící jedenáctku. Časová ztráta na třináctém místě (jak příhodné) činila na prvního závodníka, jímž byl Karel Pilař z Aše, dvanáct a půl minuty.

Vyrovnaně běželi dva ašští mládežníci. Jiří Frank byl třetí a první v kategorii H 12, první a druhý doběhl Marek Šulc v kategorii H 16.
Dvojnásobný úspěch zaznamenali i tři běžci z Mariánských Lázní: Martina Kamarytová – 3. a 1. v kategorii D 35, Vít Macura – 2. a 3. v kategorii H 12 a Josef Milota – 3. a 2. v kategorii H 21.
První příčku obsadila odpoledne Stanislava Opavová v kategorii D 45, třetí skončili ve stejném závodě Jaroslav Macura v kategorii H 45 (oba Mar. Lázně) a Jaroslav Jirásek z Chebu v kategorii H 55.