Mistrovství České republiky a Veteraniáda na dlouhé trati byly první letošní významnou orientační akcí, jež se za pořadatelství oddílu Žabovřesky Brno konaly u Jedovnice v lese sousedícím na východě s CHKO Moravský kras.

Na závod se ze všech koutů vlasti sjelo asi tisíc běžců včetně několika hostů z Rakouska. V rámci dlouhé trati se běžel i žebříček brněnské oblasti.
Stavitel tratí si s přípravou závodu opravdu pohrál. Ideální postupy se kolikrát daly určit až dlouho po doběhu v klidu při zevrubném zkoumání mapy a počítání vrstevnic.

Chebský region zastupovalo na mistrovství sedm členů Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK a jeden veterán z Aše. Na stupně vítězů se sice nikdo neprobojoval, přesto někteří z nich nedopadli v početné konkurenci úplně špatně.

Pěknou desátou příčku obsadila Eliška Kuncová v kategorii juniorek D 20 (14,3 km). Za zamyšlení v jejím případě stojí, že nejvíce ztrátových minut z celkových zhruba dvaceti, jež jí chyběly na vítězku, nasbírala na kratších postupech.
Představy Jana Sklenáře o dobrém umístění v kategorii H 60 (9,2 km) vzaly za své hned v úvodu, kdy lázeňský zkušený borec špatně identifikoval místo začátku orientace. Na to se muselo běžet ještě dvě stě metrů po fáborkách. Po sedmiminutové chybě na nejdelším postupu a čtyřminutovém záseku na sedmé kontrole dokonal dílo zkázy osmiminutovým blouděním na předposlední kontrole. Patnáctá příčka a 25 minut rozdílu oproti vítězi byla pro častého veteránského medailistu propadákem. Malou útěchou mu možná mohlo být, že tuto kategorii vyhrál jeho bratr Antonín závodící za moravský oddíl ze Šternberka.

V téže kategorii se o něco lépe vedlo Janu Fišákovi, který doběhl na devátém místě. Kromě asi čtyřminutového manka na nejdelším úseku, jež ale vyplývá z lepší běžecké kondice soupeřů, si nebylo možno nevšimnout jeho sedmi někde až dvouminutových ztrát na středně dlouhých a kratších úsecích.

V nedávné minulosti třikrát medailový Josef Milota si pátým místem v kategorii H 50 (10,9 km) zopakoval loňský výsledek. O hodnotnější příčku se připravil nejen asi minutovým kufrováním na předsběrné kontrole ale také o něco horší volbou postupů na několika delších úsecích. Od prvního místa ho dělilo asi pět minut.

Na 21 km dlouhé trati juniorů v kategorii H 20 startovali Petr Kunc a Tomáš Kamaryt. U prvně jmenovaného doznívalo virové onemocnění, a tak si šel proběhnout jen část první poloviny tratě a coby řidič vozu raději odpočíval před šestihodinovou jízdou domů. Ani Kamaryt nebyl zcela fit. Před měsícem utrpěl výron kotníku a moc toho od té doby nenatrénoval. Trať dokončil spíše v tréninkovém tempu na patnáctém místě.
Závod skončil velmi rychle pro Radmilu Miturovou v kategorii D 40. Za první kontrolu špatně šlápla a už se nerozeběhla. Třináctý byl Václav Chotětický z Aše v kategorii H 55 (10,1 km). Nedopustil se závažnějších orientačních chyb a jeho časový odstup za nejlepšími vyplýval pouze z menší fyzické kondice.