Třináctým závodem pokračoval o tomto víkendu seriál mistrovství světa motokrosařů Velkou cenou České republiky v Lokti. V areálu Loketské serpentiny se dle aktuálních propočtů sešlo celkem 25 tisíc diváků z nejrůznějších koutů Evropy, aby mohli sledovat napínavé boje o světové body ve třídách MX2 a MXGP a též zápolení jezdců ve finálových závodech Mistrovství Evropy juniorských tříd EMX65 a EMX85. Součástí programu byl také pátý závod seriálu třídy EMX300.

Na jezdce čekala opravdu velice kvalitně nachystaná trať včetně jejího zázemí a bezproblémový průběh závodů pak po oba dny zajistil po dvaceti letech pořádání závodů MS hodně zkušený pořadatelský sbor AMK Loket v AČR společně s promotérskou agenturou Youthstream. Kompletní časový harmonogram víkendu byl dodržen nejen na minuty, ale v podstatě na vteřiny! Pojďme se podívat na hlavní představení světového šampionátu.

Třída MXGP

V hlavní třídě MXGP viděli diváci skvělé souboje o přední umístění. Lídr šampionátu, teprve devatenáctiletý Slovinec Tim Gajser, působí na dráze fantasticky, a nebýt menšího zaváhání ke konci druhé jízdy, tak by se jistě opět radoval ze zlatého úspěchu. Jenže k motokrosu chyby patří, a šance tak využil výborně jedoucí německý motokrosař a vítěz první rozjížďky Max Nagl.

Po zranění se v dobré formě opět představil úřadující mistr světa Romain Febvre z Francie.

Z našich zástupců byl nejblíže k bodům Jaromír Romančík, který po dobrém startovacím manévru v prvním závodě dlouho bojoval o dobré umístění v TOP dvacítce. „Docela mě mrzí první runda, kde to vypadalo na první světové body, ale v posledním kole, kdy jsem ještě držel dvacáté místo, jsem udělal menší chybu a soupeři toho využili. Nedá se nic dělat, rozjetá sezona pokračuje dál. Tady to pro mě byly nové věci, získal jsem zajímavé zkušenosti ze světového šampionátu, byť pouze z jednoho takovéhoto podniku," řekl po závodě trochu zklamaně celkově třiatřicátý Romančík.

V této královské třídě nás také reprezentoval lídr domácího seriálu MMČR Petr Smítka. Ten byl celkově klasifikován na 32. místě, s čímž pochopitelně spokojen být nemohl.

Kdo vydržel až do konce, mohl být svědkem impozantního poděkování Timu Gajserovi v podobě hojně zastoupených slovinských fanoušků při vyhlašování vítězů. Gajser byl sice v Lokti druhý, ale seriál nadále s náskokem vede a za vynikající reprezentaci své poměrně malé země si vysloužil větší ovace než vítězný Nagl od fanoušků německých.

Výsledky MXGP: 1. M. Nagl (GER, HUS) 50b., 2. T. Gajser (SLO, HON) 44b., 3. R. Febvre (FRA, YAM) 40b. … 32. P. Smítka (CZE, KTM) umístění (29./32.), 33. J. Romančík (CZE, SUZ) umístění (22./33.)

Třída MX2

Při neúčasti lídra světového klání této kubatury Jeffrey Herlingse z Nizozemí si v Lokti počínal nejlépe Dylan Ferrandis z Francie, když vybojoval v obou jízdách plný počet bodů.

Velkým karambolem z prvního místa hned zpočátku druhé jízdy bohužel závod skončil pro Lotyše Paulse Jonasse, který sice po startu získal holeshot, ale potom na známém loketském skoku přes cestu ze sjezdu (step down) chytl na dopadu hranu a následoval nebezpečný pád, po kterém byl jezdec nakonec odvezen do nemocnice.

O další příčky na stupních vítězů pak bojovali Švýcar Jeremy Seewer a dobře rozjetý Brit Max Anstie.

Seriál nadále vede s velkým náskokem před svými soupeři zraněný Herlings (597b.), druhou příčku drží Seewer (470b.) a přes ošklivý pád zaujímá třetí místo Jonass (403b.).

Naši reprezentanti se snažili, ale naskočit do rozjetého světového seriálu nebylo vůbec nic jednoduchého. Nejlépe našlápnuto na body měl Martin Krč, který měl výborný start v první jízdě, a dokonce atakoval krásnou dvanáctou pozici. Diváci ho hnali dopředu, Martin na domácí trati bojoval ze všech sil a dlouho figuroval v elitní dvacítce. „Ke konci rozjížďky jsem bojoval tvrdě hned s několika jezdci, dokonce jsme do sebe na proskakovákách i narazili, ale to je motokros. Škoda, chtělo by to s nimi jet více závodů, takhlety zkušenosti prostě chybí, z jednoho závodu se zázraky dělat nedají. Přesto chci poděkovat Autoklubu ČR, že jsem zde mohl startovat, a také svému týmu za podporu," prohlásil Martin Krč.

Z trojlístku českých jezdců nakonec nejlepší umístění zaznamenal na dvoutaktní stopětadvacítce jedoucí Petr Polák, který ve svých patnácti letech sbíral první zkušenosti na takovéto úrovni mezi dospělými. Dojel obě jízdy a v celkovém součtu mu patřilo 29. místo. „Při sobotních trénincích jsem se seznamoval s konkurencí. Snažil jsem se zajet co nejrychlejší kolo, ale na 125ccm to bylo opravdu těžké. V kvalifikační jízdě jsem měl problémy s brýlemi, po pádu mi pak dost klouzaly rukavice, a tak jsem jízdu nedokončil. Do nedělního závodu jsem ale nastupoval s chutí. V první jízdě jsem měl dva drobné pády a bylo z toho nakonec 30. místo, ale druhá jízda mi vyšla dobře, s šestadvacátým místem jsem byl v takové konkurenci spokojen," sdělil své dojmy po závodě Petr Polák.

Třetím českým jezdcem byl ve třídě MX2 Jan Vondrášek. Bohužel ani on si v nabité světové konkurenci na body nesáhl a skončil na celkovém 35. místě. O kvalitě startovního pole svědčí i to, že na body nedosáhl ani jediný slovenský reprezentant v Lokti Richard Šikyňa (26. místo).

Výsledky MX2: 1. D. Ferrandis (FRA, KAW) 50b., 2. J. Seewer (SUI, SUZ) 42b., 3. M. Anstie (GBR, HUS) 42b. … 29. P. Polák (CZE, KTM) umístění (30./26.), … 31. M. Krč (CZE, KTM) umístění (22./28.), … 35. J. Vondrášek (CZE, KTM) umístění (27./34.)

Český lékař FIM Martin Syrůček se vyjádřil k hrozivě vypadajícímu úrazu Jonasse následovně: „Byl v bezvědomí, měl otřes mozku, dále má zlomené nosní kůstky. V nemocnici se podrobil CT mozku, důležité je, že výsledek byl negativní. O kousek dál, co upadl Lotyš, měl ve stejný moment problémy také španělský závodník Zaragoza. Ten si zase při karambolu vykloubil rameno."

Třída EMX 300

Jezdci evropské třídy dvoutaktů EMX 300 odstartovali nedělní program, když na programu byly druhé finálové boje této kategorie.

Čeští kluci bojovali jako lvi, kolem dráhy sice ještě nebyli diváci napěchováni, tak jako později odpoledne, ale i přesto byla atmosféra skvělá a naši se snažili celou jízdu.

Sedmatřicetiletý matador Petr Bartoš dokonce dlouho vedl a za ním byla v těsném závěsu červená tabulka vedoucího muže seriálu Mika Krase z Nizozemí. Ten se sice v závěru dostal před Bartoše, ale to Petra vůbec nerozhodilo, protože v sázce byla stříbrná medaile. „Jsem ohromně dojat a šťastný, že mi to zde po smolném loňsku takhle dopadlo. Měl jsem stejný cíl, bojovat o bednu a prohnat zdejší evropskou špičku. Děkuji moc lidem, co mě povzbuzovali kolem dráhy, chci také poděkovat týmu, rodině, prostě všem, co mě sem přijeli podpořit. Nyní si jedu odpočinout na krátkou dovolenou s rodinou na Slovensko, ale potom už zase nastane normální tréninkový proces, protože se blíží další díl českého šampionátu v Kaplici," nadšeně sdělil své pocity Bartoš.

Tvrdě šel dopředu ve druhé jízdě i Václav Kovář, cílem po bojovném výkonu prolétl jako čtvrtý. „Tento závod pro mě byl určitým zpestřením. Na půjčené dvoutaktní motorce KTM 250 SX od svého sponzora jsem měl před závodem najeté sotva dvě hodiny. Trať mi ale už v sobotu dopoledne sedla, bavilo mě to, což se myslím podepsalo i na výsledku v kvalifikaci (4. místo). Odpoledne jsem pak měl v první jízdě katastrofální start. Z devětadvacátého místa jsem nakonec postoupil jen na místo deváté. V nedělní druhé jízdě se mi start povedl o trochu lépe a nakonec jsem to dotáhl až na čtvrté místo, když jsem cílem proskakoval se ztrátou zhruba jedné desetiny vteřiny na třetího. Se svým výkonem v Lokti jsem úplně spokojen nebyl, ale na druhou stranu jsem si hezky zazávodil a získal zase další důležité zkušenosti. Chtěl bych poděkovat mamce, taťkovi a svému týmu. Také skvělému publiku, které mě hnalo dopředu!"

Další z trojice českých reprezentantů Dominik Procházka jel také velice dobře, zúročil svou intenzivní přípravu na tento závod, ve druhé jízdě vybojoval dokonce desáté místo a celkově byl se svým strojem ČZ klasifikován jako dvanáctý.

Výsledky EMX 300: 1. M. Kras (NED, KTM) 45b., 2. P. Bartoš (CZE, KTM) 38b., 3. Y. Martens (BEL, HUS) 35b., 4. V. Kovář (CZE, KTM) 30b. … 12. D. Procházka (CZE, ČZ) 15b.

Velké poděkování a také závěrečné slovo patří pořadateli: „Jsme rádi, že jsme po roce mohli do Lokte opět přivést světovou špičku motokrosu a divákům tak nabídnout jedinečnou sportovní podívanou. Byl to velice nabitý víkend za rekordní účasti 25 000 diváků, kteří dokázali vytvořit perfektní atmosféru. Organizačně se také vše vydařilo, byli jsme ze strany FIM ohodnoceni jako jeden z nejlepších podniků letošní sezóny. V neděli 2. října se u nás pojede ještě poslední závod ze seriálu Mezinárodního mistrovství České republiky, kam bychom tímto všechny rádi pozvali," uvedl spokojený ředitel závodu Zdeněk Dvořák z AMK Loket v AČR.

A my ostatní se nyní už můžeme těšit na další rok, neboť ještě pro sezónu 2017 má pořadatel podepsány potřebné smlouvy a je znám už termín závodu bude to 29. -30. července 2017. Tak tedy zase za rok na viděnou v Lokti…! (zad, kov)