Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náhrdelník z céček udělal radost poslednímu běžci

Mariánské Lázně - Luštitelé z řad čtenářů Chebského deníku si můžou zkusit zodpovědět i použité dotazy.

3.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Pavel Vydra

Devět let chodil judista Lukáš Kupka na Fit louku u hotelu Kamzík, až se konečně dočkal. Zvítězil v jubilejním XXV. ročníku mariánskolázeňského orientačního závodu amatérů. Bylo to v roce 1984, kdy se sportovci z řad oddílů karate a juda, jejich rodinní příslušníci a kamarádi rozhodli strávit srpnové odpoledne v přírodě. Jak jinak než v aktivním pohybu.

Aby nebyl nikdo ve výhodě, poměřili se v odvětví, jež jim bylo prakticky neznámé – v orientačním běhu. Teprve po neuskutečněném závodě v roce 1986 se zjistilo, že zájem o OB trvá, a tak vznikla tradice, která vydržela až dodnes. Nikdo ať si nemyslí, že se jedná o nějakou nenáročnou selanku. V tomto ročníku se například výkonnostně zdatní junioři z řad orientačních běžců nedostali na šestikilometrové trati pod devadesát minut.
Aby byl odpolední program bohatší, předcházelo hlavnímu závodu v letech 1988-2001 klání tříčlenných štafet a v letech 1997-2008 se přidal i závod v orientaci na horských kolech. Tyto dvě disciplíny ale pro menší zájem skončily.

Co se naopak rozjelo, je krátký pouze několik minut trvající závod zvaný Camel OB. Letos se konal již posedmé. Na ploše zhruba 10krát 10 metrů je pokaždé rozmístěno něco kolem dvaceti orientačních stojanů s lampiony. Ty se musí v daném pořadí v průběhu několika kol oběhnout.

Specialistou na Camel OB je právě výše zmíněný Kupka, čtyřnásobný vítěz z let 2004-7. Ten letos překvapivě nevyhrál (byl „až“ třetí). Zklamání si vynahradil premiérovým vítězstvím v hlavním závodě kategorie Elita. Dosud skončil třikrát druhá a jednou třetí. Kupka strávil na trati 84 minut a 48 sekund a jeho výkon byl srovnatelný s Ondřejem Švirákem z TJ Turnov, jenž v čase 90 min. a 19 s vyhrál kategorii Profi určenou pro aktivní orientační běžce. Ti měli na trati třináct kontrol, amatéři mohli jednu libovolnou vynechat. S odstupem necelých devíti minut doběhl na druhém místě za Kupkou Ivan Korol (judo), jenž je s osmi zlatými, čtyřmi stříbrnými a dvěma bronzovými příčkami nejúspěšnější závodník historie.

O třetí místo se v naprosto shodném čase podělili Radek Malinovský (karate) a Martin Schuster (judo). Oba patří co se týče účasti i úspěšnosti ke stálicím startovního pole. Na 5.–8. místě se seřadili: Roman Jokel, Karel Tesař (24 účastí!), Jiří Klimko a Josef Bouda.

Zvláštní uznání patří tomu poslednímu, jenž první orientační závod v životě i přes mnohačetná bloudění nezabalil a všechny kontroly v čase 205 minut našel. Náhrdelník z céček, jedna z cen, mu určitě udělal velkou radost.

Mezi profesionály byl na druhé příčce za Švirákem Tomáš Kamaryt ze Slávie VŠ Plzeň (dvě minuty ztráty), třetí doběhl zkušený mariánskolázeňský veterán Jan Sklenář. Ten by možná mladíky pokořil. Dopustil se ale chyby, když jednu z kontrol přeběhl a musel se vracet. Na prvního mu chybělo 4 min. a 6 s. Od čtvrtého místa následovali další domácí borci: Martin Tengler, Jan Fišák, Helena Tenglerová a Magda Sklenářová.

V Camel OB zvítězil M. Tengler (3:35) před Kamarytem (3:59), Kupkou (4:01) a Tenglerovou (7:24). Pouze tento kvartet neudělal žádnou chybu v ražení. Dále se umístili: Sklenářová (7:33/1 chyba), P. Fišáková (10:00/1), Malinovský (4:42/2), Fišák (7:53/2), Švirák (6:51/3), Klimková (11:39/4), N. Malinovská (7:37/6), J. Fišáková (14:38/6), Kóšová (10:10/11),, K. Tengler (13:03/12), J. Malinovská a B Milota (oba hodně chyb).

K večeru se rozdaly diplomy pro první tři v každé kategorii a ceny, jichž bylo jako obvykle dost pro všechny zúčastněné. Na závěr se pak četly psané úkoly, jež se na každé kontrole v hlavním závodě musely plnit. Jenom namátkou: jakým netradičním způsobem se oštěpařka Barbora Špotáková připravuje čtyři dny před důležitým závodem? Správná odpověď je, že vesluje na trenažéru.

Luštitelé z řad čtenářů Chebského deníku si můžou zkusit zodpovědět i jiné použité dotazy: co se stalo 8. 12. 1980 v New Yorku, co je to zápřednice, kdo je největší lotr v Hrusicích, jak vznikl název jídla čevapčiči, co studovala Madonna, než se stala zpěvačkou, jaké je státní hleslo Francie či jak se jmenují tři muži ve člunu a jejich pes. Příjemnou zábavu.

(jomi)


3.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Ilustrační foto

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení