Vlastně nic nového. V úvodu vyhlášení nejlepších sportovců Sokolovska za rok 2017 moderátor Štěpán Škorpil zopakoval svůj obdiv nad tím, kolik má hornický okres skvělých osobností na sportovním poli. „Tady to není jen o tom, že někoho vybereme, pozveme na pódium, předáme cenu a pošleme ho zase sednout,“ uznal.

Slavnostní večer se po roční pauze vrátil do klášterního kostela v Sokolově, a přece jen s jednou drobnou změnou, kvalita byla znovu o kousek výše.

Prim mezi vyhlášenými hrála nejlepší basketbalistka České republiky za minulou sezonu Alena Hanušová, odchovankyně BCM Sokolov, a aktuálně 52. tenistka světa a členka českého fedcupového týmu Markéta Vondroušová, i když za tu musela kvůli vytížení zaskočit maminka. Ze stejného důvodu chyběla i většina vzpěračů v čele s Kamilem Kučerou a Jiřím Orságem, které čeká již za týden mistrovství Evropy. Přítomen nebyl ani hokejista David Hruška, který bojoval s Baníkem v čase předávání cen o postup do semifinále play-off v Moravských Budějovicích.

Nechyběla ale například další sportovní ikona, Pavel Horváth, momentálně trenér sokolovských druholigových fotbalistů. Jeho přítomnost samozřejmě Štěpánu Škorpilovi nemohla uniknout. „Pavle, Plzeň vypadla v evropské lize se Sportingem Lisabon, kdybyste seděl se mnou ve studiu jako komentátor, jak byste to zhodnotil?“ tázal se Škorpil. „No, já nebudu zdržovat,“ opáčil Horváth, „škoda, no,“ odvětil. Škorpil se ale nenechal odbýt: „Můžete to trochu rozvést, delší větou?“ tahal zkušený, dlouholetý komentátor z Horvátha obsáhlejší moudra. Ten se ale po svém prostě nedal. „Velká škoda,“ opravil se.

Hosté v sokolovském klášteře se ale přece jen něco z úst Pavla Horvátha dozvěděli. „Každý má svoji cestu, já jsem to měl jako dítě kousek na Strahov, chodil jsem tam pěšky, byl tam děda, který byl o hodně let starší než já. Koukal jsem hlavně na Honzu Bergra, byl to takový můj vzor a trošku rebel. Neustále jsem byl na hřišti, neustále s balonem, více než doma s učivem, jak si přáli rodiče. Tak možná proto jsem zvládal kopat lépe než mnozí ostatní,“ nechal nahlédnout do svých sportovních začátků a snažil se najít odpověď na otázku, kde vzal skvělou fotbalovou techniku.

Reagovat musel ale také na zvláštní dotaz. „Koho byste si ze stejného pohlaví vzal na pustý ostrov? Dostal jste už někdy vůbec blbější otázku?“ ptal se Škorpil. Pavel Horváth kontroval svým humorem. „No, po pravdě musím říct, že teď o tom přemýšlím,“ smál se.

Nakonec musel zvolit Petra Jiráčka. „Když jsem tady v Sokolově, tak samozřejmě řeknu radši místního kluka. Hrál jsem s ním v Plzni, myslím, že má povahu, se kterou bychom se snesli. Když se naštve, tak je zticha, to mi vyhovuje, celkem i poslouchal a dotáhl to docela daleko,“ poukazuje Horváth.

Na závěr připomněl, že se možná s Petrem Jiráčkem brzy znovu potká, ne na pustém ostrově, ale v Sokolově. „Já doufám, že když jim to půjde takhle ve Zlíně dál, tak je za rok tady. A když ne letos, tak příští sezonu,“ usmíval se.

K povídání u kulatého stolu zasedly tentokrát atletky. A jako by symbolizovaly zářnou běžeckou minulost, přítomnost a snad budoucnost. Místní „Sekyrky“, tedy olympioničku Ivanu Sekyrovou a její dceru Terezu, která se na atletických oválech dere stále více do popředí, doplnila legendární Jarmila Kratochvílová, která je stále držitelkou světového rekordu na 800 metrů, jehož dosáhla na mistrovství světa v Mnichově v roce 1983! I ona se podivila nad výsledky sokolovských sportovců. „Chtěla bych tady všechny pozdravit, hlavně ty, které jsem viděla, jak přebírají ocenění. Na úspěchy, kterých jste dosáhli, můžete být pyšní,“ vysekla poklonu.

„Nominací se nám letos sešlo opravdu hodně a bylo velmi složité vybírat, koho tady dnes oceníme,“ potvrdil na závěr příjemné starosti Jaroslav Lebeda z krajské organizace České unie sportu.

Znovu velmi povedený večer.