Ten si v šestém závodě tour připsal na patnáctikilometrové trati s hromadným startem na konto 21. místo.„I když jsem byl zklamaný ve chvíli, kdy jsem dojel do cíle, tak nakonec převládla spokojenost,“ vracel se k prvnímu závodu ve Val di Fiemme Michal Novák.

„Mohl jsem se ten den dostat ještě trochu výš, ale také to mohlo být mnohem horší,“ zamyslel se nad děním na trati. „Celkově to pro mě byla nejlehčí etapa z tour, kterou bych oznámkoval jedna minus,“ přidává hodnocení svého výkonu Novák.

O příčku hůře pak bral Novák v předposledním závodě, který se nesl v duchu sprintu, v němž skončil na dvaadvacátém místě. Tentokrát nenavázal na účast v semifinále, během závodu se o to postarala v jeho podání nezaviněná kolize.

„Myslím, že jsem měl šanci postoupit do semifinále, a je škoda, že se to kvůli kolizi nepodařilo,“ zklamaně přidával své pocity ke sprintu, kde mohl pomýšlet na další semifinálovou účast. „Za sprint bych si udělil dvojku,“ přidává své hodnocení předposlední disciplíny v rámci Tour de Ski.

Michal Novák, český reprezentant v běhu na lyžích.Zdroj: Foto: Czech Ski & Snowboard

Definitivní tečku za Tour de Ski obstaral závod na deset kilometrů volnou technikou, s obávaným stoupáním na Alpe Cermis, kdy Novák dojel v těžkém závodě na na 28. místě. „Poslední etapa je náročná, ale mohu říct, že ve Světovém poháru jsou i náročnější. Samozřejmě vždy záleží na aktuálních podmínkách, na formě, na náročnosti profilu tratě, ale třeba závody v norském Lillehammeru jsou hodně náročné,“ naráží Novák na ještě náročnější závody, které absolvoval.

„Poslední etapa probíhala tak, že na stadionu a při přejezdu pod sjezdovku jsme jeli takové výletové tempo, při kterém bylo důležité nezlomit hůl, lyži nebo nespadnout, a na sjezdovce pak každý jel to, co měl v sobě,“ připomíná taktiku běžců v závěrečné, osmé etapě Tour de Ski.

„Za poslední závod bych si dal známku dva minus,“ nezapomněl ohodnotit svůj poslední závod na tour.

Každý start na Tour de Ski je pro všechny závodníky nezapomenutelný, i když se zrovna nedaří. To potvrzují i slova Michala Nováka.

„Na žádný závod nechci zapomenout. K závodění patří i dny, kdy se nedaří, ale je dobré se z nich poučit a příště se toho vyvarovat,“ říká česká jednička, která si v konečném hodnocení připsala na účet skvělé 24. místo.

„Za očekáváními jsem zůstal v některých distančních závodech, ale se svým výsledkem jsem spokojen a myslím, že 24. místo celkově je pro mě dobré. Co se týče celkového hodnocení na Tour de Ski, tak bych si dal dva minus,“ bilancuje své vystoupení na Tour de Ski Novák. Právě skončená tour se nesla v režii ruských běžců, šest z nich se umístilo v celkovém hodnocení v elitní desítce.

„Rozdíl byl jasně vidět,“ narážel Novák na formu ruské výpravy a hned přidal: „Není to ale jen o závodnících. Oni mají velkou sílu také v materiálu a servisu. Tím rozhodně nechci říct, že náš servis je špatný, ale oni investují do všeho obrovské prostředky a jejich možnosti jsou pak úplně někde jinde.“

Michal Novák, český reprezentant v běhu na lyžích.Zdroj: Foto: Czech Ski & Snowboard

Po náročném vystoupení na Tour de Ski však nečeká Nováka nijak velký odpočinek, když se mílovými kroky blíží mistrovství světa v Oberstdorfu, které bude na programu od 24. února do 3. března 2021.

„Teď jsem pár dní odpočíval a netrénoval, ale pomalu se vracím do tréninku v nízké intenzitě. V dalších dnech zřejmě odcestuji do Alp, abych mohl trénovat ve vysoké nadmořské výšce a dobře se připravil na mistrovství světa v Oberstdorfu,“ přiblížil závěrem své nejbližší plány Michal Novák.