Mariánské Lázně – V Olomouckém kraji se koncem června odehrály Hry 5. letní olympiády mládeže. Ve dvaceti sportovních odvětvích a dvou kulturních soutěžích se jich účastnilo 4 288 mladých nadějí.

Olympiáda dětí a mládeže České republiky (ODM) je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Svým charakterem navozuje atmosféru opravdových olympijských her.

Mladí sportovci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy. Slavnostní oheň zažehly naše nejúspěšnější olympijské osobnosti Věra Čáslavská a Jan Železný.
ODM se již tradičně účastnila také početná krajská výprava Karlovarského kraje (176 soutěžících a 36 trenérů). Judo jako tradiční olympijský sport bylo na programu druhý den her.

Organizátoři připravili pro mladé judisty velmi netradiční systém soutěže - turnaj smíšených družstev žáků (4 hmotnostní kategorie) a žákyň (4 hmotnostní kategorie).

Zajištění judistické výpravy Karlovarského kraje dostali i tentokrát od KS judo za úkol zástupci Budo clubu Mariánské Lázně. Bohužel ani přes velkou snahu trenérů družstvo neposílil žádný zástupce z dalších klubů, a tak se ODM účastnilo družstvo složené výhradně z judistů Budo clubu Mariánské Lázně ve složení: mladší žák Jan Havíř ve váze do 38 kg, mladší žákyně Alena Pěnkavová ve váze do 44 kg, starší žák Luboš Chůpek ve váze do 50 kg a starší žák Michal Vinter ve váze do 60 kg. Výpravu vedl trenér ing. Lukáš Kupka.

Družstvo Karlovarského kraje bylo nalosováno do skupiny B společně s Krajem Vysočina a Jihomoravským krajem. Vzhledem k tomu, že se jednalo o dva judisticky silné kraje, bylo zřejmé, že postup ze skupiny do vyřazovací části turnaje bude pro mariánskolázeňské judisty těžkým úkolem. Obě moravská družstva měla obsazena všech 8 váhových kategorií, a tak lázeňští borci zahajovali svá utkání vždy za velmi nepříznivého skóre 0:4. I přes velké nasazení se nepodařilo ze základní skupiny postoupit. Konečné pořadí ve skupině bylo Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj a Karlovarský kraj.

Judistický turnaj vyhrálo nakonec družstvo Moravskoslezského kraje, druhé místo vybojovali zástupci Olomouckého kraje a bronz mladí judisté z Ústeckého kraje.
Vedení Budo clubu Mariánské Lázně děkuje touto cestou za finanční podporu poskytnutou Krajským úřadem Karlovarského kraje na přípravu sportovců na tuto významnou sportovní událost.

(jomi)