Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orientační běžci si proběhli San Marino i Benátky

Mariánské Lázně -Do popředí výsledkové listiny se podařilo proniknout druhým místem Janu Fišákovi

24.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Linhart

Obecné povědomí o orientačním běhu je, že se jedná o nějaké pobíhání s buzolou a mapou po lese, hledají se různě poschovávané kontroly a největší rauš přináší smrková větvička, která závodníkovi utře nudli.

Je třeba si ale rozšířit obzor. Nefalšované orientační dobrodružství lze zažít i v městských uličkách, kde sportovní stránku zpestří důchodkyně, jež běžci omlátí o hlavu igelitku s nákupem. To se přihodilo třeba Jaroslavu Jiráskovi z Chebu předloni v italských Benátkách. O nich bude v tomto článku ještě řeč.

Letos na podzim se konal už XXXI. ročník orientačního běhu Benátkami. Akce to rozhodně není ledajaká, tentokrát se účastnilo zhruba 3700 závodníků z celé Evropy. V hlavních kategoriích nechyběli ani členové reprezentačních výběrů.
Do Itálie jezdí pravidelně také Češi. Největší výpravou jsou běžci přihlášení pod hlavičkou oddílu Haná orienteering. S ním cestovala i skupinka veteránů z Karlovarského kraje.

Aktivním Hanákům v čele s bývalým reprezentantem Robertem Zdráhalem z Olomouce bylo před pár lety líto jezdit na jih Evropy pouze kvůli jednomu, byť zajímavému závodu. Už pátým rokem si proto zmapují některá zajímavá městečka (Verona, Vincenza, např.) a před Benátkami si sami pro sebe uspořádají dvouetapový Adriatic Meeting. Tentokrát přišlo na řadu San Marino.

Adriatic Meeting si i přes teprve pětileté konání získal slušný věhlas. Jeho závody byly dokonce v kategoriích H a D 21 zařazeny do Park World Tour. Startovní listina čítala 350 většinou českých jmen.

První sanmarinský sprintový závod byl nazván Monte Cerreto a obkroužil se při něm jeden zalesněný kopec. Spíše než parkový lesík ale připomínal buš.
Druhý den se přímo ve starobylé části knížectví konala etapa Centro storico. Množství hradeb, jež se daly proběhnout jen na velmi málo místech po mnohdy strmých schodištích, způsobilo, že komplikované obíhačky značně prodloužily závod. Někteří se vyjadřovali v tom smyslu, že tak orientačně těžký městský závod ještě neběželi.

Do popředí výsledkové listiny se podařilo proniknout druhým místem v kategorii H 65 Janu Fišákovi z Mariánských Lázní. Ten měl v součtu etap naprosto totožný čas s Carl-Ove Bergem z Norska. Oba tyto borce ale o necelých osm minut porazil suverénní Rudolf Kellenberger ze Švýcarska. Pátý byl v téže kategorii Jan Lisý z Ostrova.

Výbornou třetí příčku v kategorii D 55 obsadila Svatava Nováková z Karlových Varů, jež za vítěznou Švýcarkou Claire Santoro zaostala o 2 minuty a 35 sekund.

Osmá skončila Šárka Gabrielová z Ostrova v kategorii D 45 a na patnáctém místě v kategorii H 55 se objevil Jaroslav Jirásek z Chebu. Jana Danihelová z Nejdku nebyla kvůli diskvalifikaci v jedné z etap hodnocena.
Další den přišel ten hlavní svátek – Meeting Internazionale di Venezia. Konkurence o mnoho kvalitnější i početnější. I tak se některým podařil solidní výsledek.

Nejlépe dopadla mariánskolázeňská Radmila Miturová, která přijela až na tento závod. S šestým místem v 74členném startovním poli kategorie D 45 se zhruba tříminutovou ztrátou na domácí Carlu Zotta byla spokojena.

Ani Fišák neběžel špatně. V kategorii H 65 (54 účastníků) se osmým místem vešel do první desítky. Odstup za vítězným Švýcarem Kellenbergrem byl při klasických délkách závodu něco přes šest minut. Před Fišáka se dostal už jen kvintet Švédů a jeden Brit. Na 34. příčce skončil Lisý.

Tucet nejlepších uzavírala Nováková v kategorii D 55 (60 účastnic), osmnáctý doběhl Jirásek v kategorii H 60 (86 účastníků), dvacátá osmá byla Gabrielová v kategorii D 50 (67 účastnic) a 31. příčku zaznamenala Danihelová v kategorii D 35 (36 účastnic).

Čtveřice Miturová, Fišák, Nováková a Jirásek zaznamenala dílčí výsledek v podobě nejlepšího umístění českého závodníka. Všichni pak svými body přispěli k vítězství Haná orienteering v soutěži týmů. Na druhém místě s nevelkou ztrátou figuroval rakouský Simolfan Wien, třetí byl švédský celek WWOP.

24.11.2010
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Viktorie Zetková a Lukáš Urbánek.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení