Také loni měli sportovci z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK pořádně nabitou sezónu.

Kromě žebříčku západočeské oblasti (23 závodů) a B žebříčku Čechy (8 závodů) navštívili několik vícedenních prázdninových akcí, šest českých šampionátů a dvě mistrovství světa.

Nejen bilancování uplynulého roku bylo programem prosincového setkání v klubovně na ploché dráze.

Základnu mají „mloci" poměrně širokou: alespoň jednoho závodu se účastnilo 42 běžců. Věkové rozpětí je od sedmi do sedmdesáti let. Kvantitativně nejpilnějšími byli veteráni Jan Fišák (54 závodů), Jan Sklenář (45) a Josef Milota (44).

Řeč je pochopitelně jen o orientačních akcích. Mariánskolázeňští se totiž v nejrůznější míře účastní také atletických, lyžařských nebo triatlonových závodů.

V oblastním žebříčku, do něhož se započítávala nadpoloviční většina nejlepších výsledků, dosáhli Mariánskolázeňští několikrát na přední příčky.

První místa obsadili Vojtěch Bartoš v kategorii H14 a Stanislava Opavová (D45), čtyři stříbra vyběhli Vít Macura (H14), Jan Fišák (H55), Martina Kamarytová (D35) a Helena Tenglerová (D45), bronzový skončil Jan Sklenář (H55).

Pěkné byly také čtvrté příčky Václava Bartoše (H12), Miloše Kamaryta (H35), Jaroslava Macury (H45), Martiny Chladové (D10), Magdy Sklenářové (D18) a Jany Bartošové (D35).

V českém žebříčku se prosadili Opavová (1. v kat. D55) a Josef Milota (2. v kat. H40). Oba dosáhli nejvýše i v českém poháru veteránů: Milota 2. v H50, Opavová 3. v D55. Stejná dvojice zvítězila na velmi silně obsazených třídenních mezinárodních závodech Prague Easter.

Na českých mistrovstvích brali Mariánskolázeňští jenom bronz. Ten první vyběhl Milota ve sprintu v Děčíně, k němu přidal další z krátké trati u Vsetína. Tam se k němu přidal i Sklenář, jenž pak jako jediný z oddílu vystoupil na stupně vítězů v závodě na klasické trati u Turnova.

Aby nezůstalo jen u chvály, našly se i nezdary. Těmi největšími byla určitě fiaska dvou veteránských štafet a jednoho družstva v Ochozu u Brna. Po předloňském bronzu mužského týmu a stříbru smíšeného družstva znamenaly dvě šesté a jedna osmá příčka krok do suterénu.

V letošním roce hodlá oddíl MLOK Mariánské Lázně uspořádat opět třídenní květnové závody „Jarní trojúhelník". Bude to již 28. ročník.

Také nejzápadnější oddíl naší republiky KČT Aš, jenž čítá zhruba dvě desítky členů, se může pochlubit několika zajímavými výsledky.

Oblastní žebříček vyhráli Jitka Kovářová (D21) a Jiří Frank (H16), druhé místo obsadil Ondřej Kovář (H10), bronz brala Lucie Kovářová (D10) a čtvrtý skončil Tomáš Redlich v hlavní mužské kategorii H21.

Veterán Karel Pilař přispěl bronzem na mistrovství na krátké trati a společně s Jindřichem Kovářem reprezentovali oddíl na mistrovství světa dvojic v OB na 24 hodin (rogaining), jež se konalo na konci srpna v krušnohorské Přebuzi. Tam doběhli devatenáctí v kategorii HH40. Ve stejné sestavě pak oba získali stříbro o dva měsíce dříve na republikovém mistrovství v rogainingu u Mimoně.

Skvělou sezónu zažil chebský běžec Jaroslav Jirásek. Kromě suverénního vítězství v oblastním žebříčku v kategorii H55 zaznamenal i své dosavadní maximum v celkovém hodnocení českého žebříčku v kategorii H65, kde skončil šestý. V českém poháru veteránů byl hodnocen na osmém místě a stejnou příčku obsadil také na mistrovství ČR na klasické trati.