VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orientační běžci zahájili sezonu na dlouhých tratích

Mariánské Lázně -Dohromady stálo na startu 77 jednotlivců či dvou nebo tříčlenných týmů.

27.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Pavel Vydra

První orientační akcí roku byl už po šestnácté východočeský Jarní pohár.

Všichni jsou po zimě natěšení, a tak nikomu nevadí, že se závodí na dlouhé trati. Má to dvě výhody: Kdo potrénoval, pozná, jak je na tom, kdo přes zimu lenošil, má možnost během víkendu dohnat běžecké manko.

Do kempu Stříbrný potok u Hradce Králové přicestovalo šest set běžců. Mezi nimi i dva borci z Aše.

V rovinatém terénu, protkaném pravidelnou sítí komunikací a množstvím porostových detailů nebylo už po sněhu ani památky. Nicméně vláhy bylo dost. Řada závodníků pocítila při překonávání potoků a vodotečí, jak je voda studená (a hluboká).

Stále dobře trénovaný veterán Karel Pilař se přihlásil do výkonnostně nejkvalitnější kategorie mužů H 21 A, v níž se na trati 20,2 km s třiceti kontrolami poměřilo 28 vytrvalců. Zvítězil Miloš Nikodým z Brna v čase 104 min. a 47 s. Pilař měl na osmnáctém místě ztrátu 29 min. 58 s.

Jeho oddílový kolega Jindřich Kovář startoval v kategorii H 21 B (51 účastníků, 16,6 km, 25 kontrol), kde obsadil 42. příčku.

O den později se ve stejném prostoru konal Český pohár štafet. Pilař s Kovářem vzali do party Jana Špacíra z Olomouce a mohli tak nastoupit alespoň v kategorii MIX (23 družstev).

Po prvním a druhém úseku to vypadalo víc než nadějně: Pilař se Špacírem běželi výborně a Kováře vysílali do lesa na první pozici s exkluzivním pětiminutovým náskokem. Kovář sice vedení neudržel, měl až sedmý čas na třetím úseku, stříbrná příčka ale byla pěkným výsledkem.

Stejný víkend se v Plzni konal III. ročník orientačně-navigačního závodu Skrýše 2011 s podtitulem Kompas kontra GPS.

Na této akci, již organizuje plzeňský profesionální kartograf Aleš Hejna s přáteli, se setkávají pravověrní orientační běžci s příznivci nesoutěžního geocachingu. První mají v ruce buzolu, ti druzí GPS naváděčku.

V prostoru zhruba 35 kilometrů čtverečních severně od Plzně-Doubravky bylo na obou březích Berounky rozmístěno 25 různě bodově ohodnocených kontrol. Úkolem bylo v časovém limitu čtyř hodin získat co nejvíc bodů. Komu šlo o umístění mezi nejlepšími, musel obejít nebo oběhnout většinu.

Dohromady stálo na startu 77 jednotlivců či dvou nebo tříčlenných týmů. Na rozdíl od dvou předešlých ročníků se neběželo ve sněhu, ale panovalo ideální jarní počasí.

Při neúčasti ašských běžců Pilaře s Kovářem, kteří byli v předchozích letech na druhém a třetím místě, se reputaci Chebska rozhodl zachránit Josef Milota z Mariánských Lázní. Jeho jednočlenný tým pod názvem Sestry Brožkovy zvítězil nejen v kategorii Kompas, ale i celkově.

Společně se stříbrným Petrem Stehlíkem a bronzovým Martinem Lesem (oba Plzeň) nasbíral Milota na 20 kontrolách 137 ze 172 možných bodů. Rozhodoval proto čas v cíli. Mariánskolázeňský běžec byl v cíli za 3 hod., 51 min. a 8 s., Stehlík doběhl o minutu a sedmnáct sekund později, Les to stihl 12 sekund před limitem. Všichni tři urazili něco přes třicet kilometrů.

Na sedmnáctém místě doběhl Jiří Hájek z Ostrova (89 b.) a dvacátou čtvrtou příčku obsadil Ondřej Janovič z Karlových Varů (72 b.)

Pro úplnost dodejme, že nejlepším v kategorii GPS byl David Komín z Prahy (127 bodů), jenž skončil osmý v absolutním pořadí.

A proč Milota startoval pod názvem Sestry Brožkovy? „Jedná se o naše úspěšné reprezentantky v orientačním běhu – medailistky z Mistrovství světa. S takovým názvem si proto nelze stavět nijak nízké cíle. Nemluvě o tom, že jim člověk nechce udělat ostudu,“ vysvětlil vítěz.

(jomi)

27.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení