V mnohých sportech platí, že spojí-li síly dva výborní jedinci, vede to skoro vždy k lepšímu výsledku. Na orientačních závodech v Kašperských Horách předvedli první a druhý běžec západočeského žebříčku v kategorii H 55 Jan Fišák z Mariánských Lázní a Jaroslav Jirásek z Chebu, že je možný i naprostý opak.

Sněhové přívaly, jež zrušily některé orientační akce v ještědské a východočeské oblasti, se okolí Kašperských Hor, kde se konaly závěrečné závody západočeské oblasti, naštěstí vyhnuly. Studený vítr naopak přivál na start i některé špičkové borce odjinud. Nakonec reprezentant Jan Šedivý z Ekonomu Praha a Barbora Baldriánová z USK Praha vyhráli s převahou hlavní kategorie mužů a žen.

První závod u Tuškova, pár kilometrů severně od Kašperských Hor, byl vlastně obíhání a přebíháním jednoho většího kopce, na němž bylo na krátkých postupech naseto povícero kontrol.

Pokud si někdo plánoval, že přiběhne z lesa pouze mokrý, nicméně v podstatě čistý, tak ho závěrečný skoro dvousetmetrový přeběh pole vyvedl z nadějí. Všude bylo rozmetáno značné množství dobytčí mrvy. Výsledek si každý dovede představit.

V neděli se za deštivého počasí konala klasická trať s centrem u rekreačního střediska Dita Tábor. Mapa měla dobrou kvalitu, však se na ní letos odehrály dva závody republikového žebříčku.

Tratě nebyly na postupech až tolik orientačně těžké, chtělo to mít dobrou běžeckou kondici a hodně rozvážnosti a přesnosti v dohledávce. Dost kontrol bylo totiž umístěno ve značně neschůdném či nepřehledném terénu.

Vyhlašování se neodehrávalo po jednotlivých závodech, organizátoři pojali víkend jako dvojetapovou akci.

Zástupci chebského regionu dosáhli na jedenáct umístění na stupních vítězů, což je bezesporu vynikající výsledek.

První byli Ondřej Kovář v kategorii HDR, Jiří Frank v kategorii H 12, Marek Šulc v kategorii H 16 (všichni KČT Aš) a Michal Kamaryt z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK v kategorii H 18. Druhá místa obsadili Martina Kamarytová v kategorii D 35, Stanislava Opavová v kategorii D 45, Alena Bischofová v kategorii D 55, Jan Sklenář v kategorii H 55 (všichni Mar. Lázně), Lucie Kovářová v kategorii HDR a Václav Chotětický (oba Aš) v kategorii H 45. Třetí skončil Vít Macura z Mariánských Lázní v kategorii H 12.

Dílčí úspěch v podobě druhých příček v úvodním závodu zaznamenali Jan Macura z Mar. Lázní v kategorii H 16 a Jaroslav Jirásek z Chebu v kategorii H 55.

Sněhu si nakonec někteří přece jen užili. Byli to ti, jež nastoupili do vloženého nočního závodu, který se konal v sobotu večer na okraji pořadatelského města.

Problémem při začínající chumelenici bylo už nalezení startu. V kopcích pak odvážlivce čekalo skoro třicet centimetrů sněhové pokrývky. Ta místy zcela zakryla i větší cesty a tím znepřehlednila část závodního prostoru. O mlze, jež i při dobrém světle umožnila dohlednost tak do dvaceti metrů, ani nemluvě.

Skoro šest desítek dobrodruhů se popasovalo na třech tratích. Na té nejkratší variantě (2,2 km) dosáhli naprosto shodného času veterán Jan Michalec a mladší dorostenec Jan Macura (oba Mar. Lázně).

Na nejdelší trati (5,8 km) byl Jindřich Kovář z Aše desátý, patnáctá a dvacátá příčka patřila Josefu Milotovi resp. Michalu Kamarytovi (oba Mar. Lázně).

A jak to vlastně bylo s tím Fišákem a Jiráskem? Ti startovali v nedělním závodu po sobě a na trati se seběhli, což při dvouminutovém startovním intervalu není nic zvláštního. Při postupu na předposlední kontrolu, jenž mohl trvat něco mezi dvěmi a třemi minutami, se však spoléhali jeden na druhého, a tak oba přestali spolupracovat s mapou. Kontrolní stojan u kupky mezi přerostlými vánočními stromky minuli. Pořád ještě žádná tragédie.

Tou bylo následné více jak dvacetiminutové zoufalé pobíhání ve snaze kontrolu dohledat. V oné části lesa o velikosti asi dvou fotbalových hřišť oběhli snad každý strom. Mnohý i několikrát. Tam už to budou příště znát jako své boty.

(jomi)