„Volné sdružení kuželkářů z Mariánských Lázní od Antoníčkova pramene pořádá osmý ročník světoznámého turnaje Republiky Úšovické na méně známé dráze tepelské první lednovou sobotu roku 2012,“ stálo v pozvánce, jejíž text vzalo nakonec vážně rekordních 48 milovníků koulení.

Soutěž se postupně mění a ani letošek nebyl výjimkou. První tři ročníky házeli všichni dohromady na 60 hodů. Amatérští kuželkáři měli 45 hodů do plných a zbytek na dorážku, závodníci to měli půl na půl.

Od čtvrtého ročníku došlo k rozdělení startovního pole na dvě kategorie: aktivní a rekreační kuželkáři. Závodníci začali házet normálních 120 HS jako na soutěžích, amatéři zápolili zvlášť opět v parametrech 45 plus 15.

Loni se zase inovovalo, a to na 60 HS pro amatéry. Což je pro ty, kteří koulejí jednou dvakrát do roka, celkem rozbřesk. Do plných přece jen vždycky něco padne na rozdíl od dorážky.

Dopolední hodiny při letošním ročníku vyplnili závodníci, kteří kvůli vysoké účasti zkrátili soutěž jenom na 100 HS. Kromě mariánskolázeňských a tepelských kuželkářů, jež tvořili většinu, přijela i skupina z Chebu.

Rčení „Chceš-li si vyhrát turnaj, uspořádej si ho,“ potvrdil duchovní otec akce Miroslav Pešťák. Ten zvítězil potřetí v řadě za sebou v kategorii profesionálů. Z minulosti mu potom patří ještě tři bronzové příčky.

Ozývaly se nejrůznější hlasy, že při takovéto bilanci by měl od příštího ročníku házet levou rukou, měl by mít na každé dráze jen dorážku apod. Nic z toho (zatím) ale neprošlo.

Pešťák srazil celkem 466 kuželek. O pět méně měla na druhém místě Dagmar Husníková z Chebu, třetí příčku obsadil Jan Boško z Mariánských Lázní (459).
Na dalších místech se seřadili: Petr Rajlich (451), Áda Klepáček (450), Míra Staško (447), Mirka Poláčková (445), Mirka Boková, Petr Vrba (oba 442), Jan Mandák, Luboš Axamský (oba 436), Jan Lukášková (435), Ivan Boško ml. (434), Rostislav Milota (426), Jiří „Trolej“ Velek (416), Jan Polidar (400), Míra Jelínek (398), Michal Žižka (389), Jana Čížkova (387) a Yvona Mašková (376).

Pak nastoupili neregistrovaní. Po úvodním odházení trojnásobného medailisty Josefa Miloty, jenž byl spokojen s cifrou 248, to vypadalo, že už ho jen tak někdo nepřekoná. Zvláště když trojnásobný vítěz Jan Pipta, jehož zradila druhá dorážka, zůstal na skóre 234.

Na tento stav zareagovali Jiří Sysala a loňský amatérský vítěz Václav Flusser. Oba Milotu i Piptu přehodili a rozdělili si obě nejvyšší příčky. Zvítězil Sysala (269), Flusser měl o deset méně, Milota skončil třetí, Pipta bral bramboru.

Životního výsledku i umístění v podobě pátého místa za 217 sražených kuželek dosáhl Míra Novotný. Však se z toho radoval ještě mnoho hodin po skončení turnaje na různých místech v Mariánských Lázních.

Pořadí od šestého místa mělo tuto podobu: Jiří „Špígo“ Velek (214), Michal Pich (211), Pavel Mrůzek (209), Sláva Krišta (206), Zdeněk Turský (204), Jiří Bilinčuk (202), Robert Šup (201), Jiří Velek ml. (199), Romana Vrbová (198), Zdeněk Bok (196), Miroslav Andrle (185), Láďa Velek ml., Kateřina Hálová (176), Jarka Pešťáková, Jitka Pichová (obě 173), Láďa Velek st. (160), David Žižka (150), Martin Flusser (141), Martin Seitz (135), Lucie Flusserová (130), Matyáš Turský (121), Tereza Šupová (115) a Kateřina Šupová (108).

Nejméně spokojeným závodníkem byl Láďa Velek starší, jenž zaznamenal historický propadák. Za ním už se umístili vesměs dítka školou povinná. Nejmladším z nich byla sedmiletá Kateřina Šupová, která obdržela za svoji snahu krásný dort.

Téměř všichni se pak ještě přihlásili do open vyřazovací soutěže na deset hodů do plných. Vzhledem k 32člennému pavouku se musela hrát i předkola.
Disciplína je to nevyzpytatelná, pokaždé má jiného vítěze. O překvapení nebyla opět nouze. V prvním kole se určitě nečekalo vypadnutí Sysaly s outsiderem L. Velkem ml., ve druhém se poroučel i Pešťák.

Mezi čtyři nejlepší se ale nakonec probojovali pouze aktivní kuželkáři. Z nich triumfoval Jiří Velek „od trolejbusu“. Ten zakončil finálový duel s Ádou Klepáčkem se skóre 70, což je v průměru sedm kuželek na jeden hod. Vynikající výkon!

V souboji o třetí místo udolal Luboš Axamský Petra Vrbu stylově devítkou na poslední pokus.

Smutnit nemuseli ti, kteří měli v prosinci skromnější nadílku pod stromečkem. Cen bylo dost pro všechny, a to se nakonec ještě ty zbylé rozdávaly. A stejně zbylo dost i na příště.

(jomi)