V Maďarsku se konalo mistrovství světa veteránů v orientačním běhu – WMOC (World Masters Orienteering Championships), jehož se účastnil Karel Pilař z oddílu KČT Aš.

Celková návštěva činila něco přes 3000 závodníků z celého světa. Nejmladší seniorskou kategorií jsou v orientačním běhu pětatřicátníci, horní hranice není omezena. Pro zajímavost, nejstarším závodníkem byl Erkki Luntamo z Finska s ročníkem narození 1914! Ženský protějšek představovala devadesátiletá Astrid Andersson ze Švédska. Odpověď na případnou otázku, v kterém sportu se dá nejdéle závodit?, je zřejmá.

Prvním bodem programu byla kvalifikace sprintu, jež se konala v historickém centru jihomaďarské metropole Pécs. Rozhodovaly nejen rychlé nohy ale také dobrá volba ideálního postupu v labyrintu uliček, průchodů, hradeb, dvorků a plotů.

V Pilařově kategorii H 55 nastoupilo ve čtyřech rozbězích 255 běžců. Ašský závodník kontroloval postup do osmdesátičlenného finále A na jistém devátém místě skupiny D.

Boje o medaile se překvapivě konaly v mnohem méně atraktivním prostředí, v nedalekém hornickém městě Komló. Charakter závodu byl naprosto odlišný od předešlého, místo nějakého dalšího městského bludiště čekalo veterány neatraktivní, rozlehlé sídliště ve svahu, kde rozhodovaly hlavně běžecké dispozice.
Pilařovi se na šesté, osmé a desáté kontrole vloudily do závodu půl až minutové chyby nebo váhání, které znamenaly padesáté místo na 1,8 km dlouhé trati s jedenácti kontrolami a 60 metry stoupání.

Vítězem kategorie se stal Švýcar Gugliemetti v čase 10 minut a 42 sekund, ašský běžec měl ztrátu tři minuty a šestnáct sekund.

Česká reprezentace nevyšla ve sprintu naprázdno: Mistry světa se stali Alena Rosecká ze Žďáru nad Sázavou v kategorii D 55 a Jaroslav Havlík z Jičína v kategorii H 75.

Po dnu volna následovaly dva kvalifikační běhy v závodu na klasické trati. Dění se již zcela přesunulo do kopcovitých lesů.

Pilařovi se dařilo a po čtvrtém a prvním místě zcela jasně postoupil ve své kategorii H 55 (281 účastníků) do opět osmdesátičlenného finále A.

Finálový běh se konal v orientačně i fyzicky velmi náročném krasovém terénu v pohoří Mecsek. Ašský orientační běžec zaběhl dobrý závod. Na 6,8 km dlouhé trati se sedmnácti kontrolami a 370 m stoupání dosáhl šestnáctého nejlepšího času (60 minut a 20 sekund) jako nejlepší z Čechů. V této kategorii zvítězil Rus Popov za 47 minut a 18 sekund.

Umístění na stupních vítězů – tentokrát stříbrné - si zopakoval jičínský Havlík v kategorii H 75 (159 účastníků).

Příští rok se veteránské mistrovství světa uskuteční v německé spolkové republice Thüringen. To budou mít Češi opravdu blízko.

JOSEF MILOTA