Akce si už při svém vzniku v roce 2004 dala za cíl vytáhnout ženy od plotny, aby se alespoň chvíli věnovaly samy sobě a pobavily se prostřednictvím zdravého pohybu. „Téma pro letošní ročník, tak jak je tomu pravidelným zvykem, si účastnice závodů odhlasovaly již po skončení minulých závodů. Dokonce jsme musely hlasovat, neboť pravěku konkuroval ještě styl ‚hippie‘, ale nakonec o čtyři hlasy zvítězil právě pravěk,“ uvádí Jitka Peřina, hlavní organizátorka akce z Lyžařského klubu Slovan Karlovy Vary.

Loňského ročníku s podtitulem První republika se zúčastnila rovná stovka závodnic. A i když se jedná o ryze ženské recesistické závody, v soutěži o nejvydařenější převlek zvítězil muž v kostýmu „Dafné“, kterému pořadatelé udělili výjimku. „V současné době je dostatek sněhu a má ještě připadnout, takže už stačí jen hezké počasí. Dokonce jsme se rozhodli, že pro nejmladší účastnice nazývané prťata připravíme stopu přímo na náměstí. A kdo si netroufne závodit na běžkách, může vyrazit na trať pro pěší,“ říká Peřina.

Závodí se v pěti kategoriích: prťata-holčičky (ročník 2015 a mladší) absolvují trať dlouhou 200 metrů, na kategorii holčičky (2011-2014) čeká 500 metrů, zatímco ostatní kategorie – slečny (2001-2010), ženy (1969-2000), seniorky (1968 a starší) a kategorie pěší (bez omezení věku) – budou zdolávat pětikilometrovou trať. Prezentace na závod probíhá od 9 do 10.30 v Obecním úřadě Boží Dar, v 10.30 proběhne společná rozcvička a od 11 hodin už zazní startovní povel. Na závěr se uskuteční tradiční bohatá tombola losovaná ze všech startovních čísel.

Památky v Karlovarském kraji se otevírají v sobotu.
Sezona může začít, památky čekají