Na té pak nechybí ani česká výprava, která dorazila do místa olympiády po třináctihodinové cestě. Výprava čítala dvanáct členů, když ze zdravotních důvodů musel zůstat doma Vlastimil Babula. Jako náhradník se následně premiérově připojil k reprezentaci Vojtěch Zwardoň. Ihned na letišti se fotilo, pořadatelé a místní chtěli ulovit jedno foto za druhým, když nejžádanější byli David Navara a Thai Dai Van Nguyen, což potvrdilo, že i v Indii znají český šach.

Česká výprava posléze zamířila do hotelu Taj Fisherman´s Cove. Cestou do hotelu lidé z ulice mávali a bylo vidět, jak jsou zde v Chennai šachy populární. Aby ne, místním rodákem je velmistr a šachová legenda Viswanathan Anand.

Vedoucí výpravy, oba kapitáni a Anna Marie Koubová se vydali na slavnostní ceremoniál, který byl vzdálen cca hodinu a půl od hotelu. Zbytek výpravy se rozhodl pro odpočinek. Slavnostní ceremoniál začal v 16.30 hodin místního času v Jawaharlal Nehru Indoor Stadium. A byla to velkolepá podívaná. Pořadatelé připravili čtyřhodinový program nabitý vším, co Indie nabízí.

Legenda světového šachu, indický velmistr, přezdívaný též Tygr z Madrasu Viswanathan Anand.Legenda světového šachu, indický velmistr, přezdívaný též Tygr z Madrasu Viswanathan Anand.Zdroj: www.chess.czSamotný olympijský oheň převzal od již zmiňovaného V. Ananda Rameshbabu Praggnanandha, který oheň zapálil, a tím byla zahájena 44. šachová olympiáda. Ač některé týmy, například Rusko, nemohou startovat, i tak při pohledu na startovní listinu lze usoudit, že čeští hráči to nebudou mít vůbec jednoduché.

Olympiádu pak české celky zahájily v roli favorita. Muži se utkali s výběrem „bohatého přístavu“, Portorika. Ženy naopak zůstaly u evropského soupeře, a to Andorry. Oba zápasy českých týmů skončily přívětivým stavem 3,5:0,5, a za celkovou výhru si tak připsaly dva body do tabulky. Následné druhé kolo už bylo z pohledu soupeře o něco těžší.

Muži se utkali s Lotyšskem. Hráči z pobaltské země však okusili nemalé sousto, a to porážku v podobě 0:4.

Ženy usedly proti výběru Alžírska. Zápas byl oproti mužům více vyrovnaný. Naštěstí díky výhře Julie Movsesianové se Češky zaradovaly při konečném stavu 2,5:1,5. Los pro třetí kolo byl hlavně z pohledu žen velice těžký. České hráčky usilovaly o výhru proti výběru Gruzie, která patří mezi jasné favority turnaje, a to se také potvrdilo, když zápas skončil 1,5:2,5 ve prospěch Gruzie.

Naděje se tak upínaly na zápas mužů, kterým byl přidělen tým Kanady. Po velice vyrovnaném boji však následně Češi tahali za kratší konec a opět se výsledek utkání zastavil na 2,5:1,5 v neprospěch české reprezentace.

První srpnový den začal pro české barvy snad nejlépe, jak jen to bylo možné. Ve čtvrtém kole se českým hráčkám naskytla možnost využít odvety v pomyslném souboji mezi Českem a Kanadou. Po napínavém zápase byl výsledek 2,5:1,5 ve prospěch Češek.

Muži vyzvali tým ze Severní Makedonie. Balkánci na český výběr nestačili a utkání skončilo přesvědčivým výsledkem 3,5:0,5. Do dalších bojů tak postoupily jak mužský, tak i ženský výběr s šesti body na svých kontech a dvoubodovou ztrátou na čelo tabulky.

Lenka Kůsová