Neštěstí se sice vyhýbá horám, zabrousí však občas do sportovního oddílu. To se v nejméně vhodnou dobu přihodilo basketbalistům Slovanu Mariánské Lázně.

Do konce II. ligy zbývá pár zápasů a lázeňský celek, jenž se pohybuje v sestupovém pásmu, se musel z nejrůznějších zdravotních důvodů obejít bez tří rozehrávačů.

K dlouhodobému rekonvalescentovi Máchovi přibyla současná lázeňská jednička na tomto postu – Kříž, nohu si pochroumal i junior Michal Gezo. S jejich rolí se s větším či menším úspěchem snažili popasovat Marek Adamec a Martin Petrák. Ale málo platné, z křídla (byť výborného) rozehrávače mávnutím kouzelného proutku ani direktivním příkazem trenéra nevytvoříš.

Slovan M. Lázně 65

SKB Strakonice 82

po poločase 22:39

Soupeř z lepší poloviny tabulky byl od začátku velmi dotěrný. Aktivně bránil každou lázeňskou rozehrávku a na vlastní polovině nenechal Slovanu ani sekundu na zamíření. Domácí střelba byla proto značně nepřesná.

Úvod druhé desetiminutovky sice zahájila Lambertova trojka, to však bylo na dlouhou dobu vše. A když pak Strakoničtí vedli už o 18 bodů, musela přijít trenérova slovní sprcha, z níž vyplynula rychlá šestibodová šňůra. Ta byla publikem aplaudována skoro jako vítězství v NBA. Pokud by byl trenérský time out alespoň pětkrát za čtvrtinu, tak by o vítězství domácích nebylo pochyb.

Bezkrevný výkon Mariánskolázeňských na začátku druhé půle znamenal 12 bodů pro soupeře. Diváci pak sice viděli několik krátkodobých vzepětí svého týmu, přesto to byla na ukazateli po třiceti minutách hry ztráta stejného počtu bodů.

Pět faulů na každé straně v poslední části utkání dalo možnost korigovat výsledek ze šestek. Kromě standardně dobře mířícího Rolínka se ale nikdo z domácích z této pozice nijak zvlášť netrefoval.

Docela na závěr potěšila oko diváka výstavní basketbalová akce po ose Adamec – Rolínek – Soukup.

„Nepřítomnost našich rozehrávačů nás zvláště v útoku srážela do kolen. Chyběl ten správný dirigent. Navíc jsme se dopouštěli mnoha nepřesností, o špatné střelbě ze všech pozic ani nemluvě,“ neviděl žádná pozitiva trenér Roman Gezo.

Body Slovanu: Rolínek 17, M. Soukup 16, Lambert 12 (1 trojka), Adamec 10, Bielko 4, Vodička 4, M. Petrák 2
T.H.: 32/14, čtvrtiny: 9:20, 13:19, 13:28, 30:15

Slovan M. Lázně 85

Sokol Sršni Písek 105

po poločase 41:54

Rychlý protivník nasadil od úvodu jednoduchou taktiku: rozehrávače Adamce obtěžovali najednou dva hráči. Domácí borec se pod tlakem nejednou upinkal a přišel lacino o míč nebo nepřesně přihrál.

Skoro se nechtělo věřit, že s týmž týmem prohráli Mariánskolázeňští na jeho hřišti jen o šest bodů, a to ještě za přispění sudích. Pravdou ale je, že tenkrát hrál Slovan prakticky kompletní.

Možná jediným domácím hráčem, jenž snese přísnější měřítko, byl Michal Soukup. Ani on se ale nevyvaroval školáckých nepřesností, třeba trojího odpískání v krátké době pro chybné kroky.

Slovan se viditelně snažil o něco více než předchozí den, na jeho zaznamenaný koš však Písek reagoval obvykle trojkou. V tomto směru se nedal přehlédnout výkon píseckého Říhy, hráče extraligové Plzně, jenž střílel okamžitě a většinou přesně. Sám dal 39 bodů.

Závěrečná nejvíce vyrovnaná desetiminutovka, v níž byl hodně vidět důrazný Rolínek, už nemohla na výsledku nic změnit.

„Tentokrát to bylo v útoku o něco lepší, v obraně to ale pořád skřípalo. 85 bodů by normálně stačilo na výhru, to bychom jich ale nesměli dostat o dvacet víc. Problémy nám dělal hlavně neuhlídatelný Říha. Příjemně mne dnes překvapil Lambert,“ pochválil bojovné křídlo Gezo.

Body Slovanu: Rolínek 20, Adamec 16 (2), Lambert 14 (2), M. Soukup 14, Vodička 8, Lang 6, M. Petrák 5 (1), Bytel 2
T.H.: 10/10, čtvrtiny: 19:25, 22:29, 22:26, 22:25.

JOSEF MILOTA