Nově se tvořící tým, ve kterém tvrdila lyžařskou muziku především zkušená Eva Nývltová-Vrabcová, kterou doplnily mladičká závodnice Petra Nováková, Karolína Grohová a zkušená třicátnice Klára Moravcová, se určitě neztratil. Navíc pro reprezentačního kouče to byl další díl do olympijské sbírky. Tentokrát vedl svůj tým na věhlasných hrách v ruském Soči. 

„Já byl ve své kariéře v Rusku již mnohokrát, ale co v Soči před olympiádou vybudovali, tak to klobouk dolů, i když někdy to bylo až moc ´super ruský´. Například pořádně nefungovala elektrika, problémy byly i s dalšími věcmi, ale vše nakonec přebil dokonalý luxus. Sportoviště pro biatlon či běžecké lyžování, to byla jedna velká nádhera, i když sníh byl na tratích hodně těžký, jak pro závodníky, tak pro servisní tým. Co se týká bezpečnostního opatření, trochu jsme se toho báli, ale nakonec byly naše obavy plané, jelikož organizátoři či bezpečnostní agentury, které na olympiádu dohlížely, byli příjemní. Nikde nebyla známka nějaké hrozby, spíše naopak, v Soči vládla po celou dobu olympiády přátelská atmosféra," poukazoval trenér Lukáš Krejčí.

Ten ve svém týmu přivítal i svou svěřenkyni, Petru Novákovou, kterou prakticky trénuje od devíti let. Ta si navíc na olympiádě vystřihla jednu velkou premiéru. „Účinkování Petry bych hodnotil velice kladně. K lyžování se vrátila po roce, po těžkém zranění ramene a infekční nemoci, i přesto po svém návratu ve Světovém poháru ukázala, že už je vše v pořádku. Na olympiádě se představila ve sprintu, skiatlonu, štafetě i závěrečném maratonu na třicet kilometrů. Určitě svými výkony zanechala dobrý dojem, i když sama ví, že na tu zkušenější špičku to ještě není, a že bude muset ještě pořádně potrénovat. Petra se však toho nebojí,bude i nadále bojovat, na těžký trénink, který ji čeká, se těší, a to je hodně důležité. Když bychom hodnotili mladé závodnice, tak Petra v Soči dosáhla vynikajících výsledků, byla nejmladší běžkyní," pochvaloval si Krejčí a rázem dodal: „Škoda jen chyby ve sprintu, kdy si ve startovním boxu zlomila hůlku, jinak by patrně skončila někde mezi patnáctým a sedmnáctým místem. Takhle to byla „jen" čtyřiadvacátá příčka. Ve štafetě to také špatné nebylo a v závěrečné třicítka, ve které si Petra odbyla svou premiéru na maratonské trati, skončila na 35. pozici, ale nutno podotknout, že se tento závod jel na extrémně těžké trati a v extrémních podmínkách. Celkově bych olympijskou účast hodnotil kladně, a Petra se určitě nemá za co stydět. Navíc má svou kariéru teprve před sebou a určitě o sobě dá v budoucnu ještě vědět, toho se bát nemusíme."

Reprezentační kouč ví, že jeho tým čeká ještě pořádný kus práce, aby se dotáhl zpět na lyžařskou ženskou špičku. V Soči totiž dominovaly na lyžařských tratích především reprezentace ze Skandinávie. „Favoritek bylo na olympiádě hned několik. Bylo to také dáno výsledky a výkony ze Světového poháru. Když to tak vezmu, tak top formu si dovezly do Soči výpravy ze Skandinávie, a to Švédsko, Finsko. Norky některé závody zvládly, v některých zklamaly, a na to nebyly jistě zvyklé. Opomenout bych neměl ani Justynu Kowalczykovou, která sice měla zranění, ale i s ním dokázala vyhrát závod na deset kilometrů klasicky. Olympijské medaile si tak rozebraly závodnice, které na stupních vítězů měly být, nebo se na stupních vítězů čekaly," míní Krejčí.

I on dobře ví, že bez potřebného servisu by to nešlo. Navíc je reprezentační lodivod jeho součástí. „Například Petra Nováková si vezla s sebou kolem třiceti párů lyží, patnáct jich bylo na klasiku, patnáct pak na bruslení. Tam se opět lyže dělily podle druhu sněhu, například na prašan, na sněhy okolo nuly a mokrý sníh. Příprava lyží je takovou alchymií, o kterou se starají především servismani a trenéři. Když to tak vezmu, tak jsme před každým závodem byli v servisní buňce a při testování na tratích od sedmi ráno až do večerních hodin. Bylo to určitě hodně náročné. Navíc, když se v současné době využívá k přípravě lyží hodně komponentů, které při přípravě lyží lze využít, je příprava lyží značně složitá a náročná. Vše ještě v Soči komplikoval sníh, který byl velmi složitý. Vždy tak byly připraveny pro každou závodnici dva páry lyží k rannímu testování, které byly vybrány ze 6 až 8 párů. Ani po skončení závodu nás však nečekalo volno, a to z důvodu, že se všechny lyže musely vyčistit, napreparovat a dát do pořádku a další připravit k testování," nechal nakouknout do lyžařské kuchyně Krejčí.

Toho stejně jako jeho reprezentační výběr čekaly jen dva dni volna a pak opět návrat do lyžařského kolotoče. Trenér nám následně odtajnil náplň Petry Novákové. „Petra po svém návratu si odpočinula jen pár dní, pak zamířila na Světový pohár do finského Lahti. Poté si vystřihne několik volných dní a soustředí se na závody kontinentálního poháru a Mistrovství ČR, tam bychom rádi uspěli, a získali nějakou medaili. Závěr sezony by měl být 6. dubna při Mistrovství České republiky. Pokud bude ještě možnost, byl bych rád, kdyby si Petra vyzkoušela dlouhý závod „lauf" na čtyřicet či padesát kilometrů," přeje si medailový cinkot Krejčí.

Od května Petra Nováková pak bude směřovat všechny své síly k Mistrovství do 23 let v Kazachstánu a Mistrovství světa ve švédském Falunu, a Světový pohár, které budou na programu v příštím roce. „Příští rok bychom rádi uspěli na všech výše uvedených akcích. Na všech bychom rádi uspěli a posunuli se zase a kus dál," uzavřel trenér české reprezentace.