V Aši se uskuteční 1.–2. srpna 2009 druhý ročník mezinárodního turnaje v ultimate frisbeeturnaje Egrensis Banana Cup.
Letos je zatím přihlášeno 20 týmů, což je oproti loňským 12 pokrok. Pokud se nikdo neodhlásí, tak hrát Banana Cup přijedou týmy z Česka, Slovenska, Německa, Anglie, Itálie a Rakouska.

Egrensis Banana Cup je v podstatě jediný český outdoorový turnaj, který nabízí vedle divise (open) také ženskou část.

Celá akce začíná již v pátek, kdy během večera přijede do Aše drtivá většina hráčů. Sobota patří od rána do večera hře a od večera do rána party v klubu Klubíčko. Na neděli jsou připraveny boje o medaile, slavnostní zakončení a odjezd.

Ultimate frisbee je kolektivní bezkontaktní týmová hra s diskem frisbee. Hrají ji proti sobě dvě družstva o sedmi hráčích. Vítězí družstvo, které má na konci hrací doby vyšší skóre nebo dosáhne jako první stanoveného počtu bodů.

Hraje se s diskem o váze 175 gramů (většinou značky Discraft) na rovné travnaté hrací ploše o rozměrech 100 na 37 m. Na obou kratších stranách je tzv. koncová zóna o hloubce 18 m. Podle pravidel se hraje 7 proti 7.

Cílem hry je chytit nahrávku spoluhráče v koncové zóně protivníka a tím skórovat. Po dosaženém bodu se obracejí úlohy a družstvo, které dosáhlo bodu, provádí tzv. výhoz a brání. Hráč s diskem nesmí běhat, disk se pohybuje nahráváním. Cílem bránícího družstva je vynutit si tzv. turnover, změnu držení disku. Ke ztrátě disku dochází vždy, když je nahrávka neukončená, zachycená nebo sražená protihráčem, disk se dotkne země nebo je chycen útočícím hráčem v autu, útočníci si disk podají, útočník chytí vlastní hod, útočník neodhodí disk před napočítáním.

Ve hře Frisbee Ultimate neexistuje rozhodčí. Pravidla si hlídají sami hráči podle zásady fair play (spirit-of-the-game), tj. pokud někdo překročí nějaké pravidlo, sami hráči na hřišti si toto porušení pravidel nahlásí a situaci vyřeší. Většinou po porušení pravidel nedojde k turnoveru, nikdy pak nějakým penaltám a trestům - hra jednoduše pokračuje od poslední situace, která byla podle pravidel v pořádku. Hraní fair-play je otázka cti.

Spirit of the game ale pro hráče Ultimate Frisbee symbolizuje mnohem víc, než jen fakt, že s nimi na hřišti není rozhodčí. Hráči hrají pro radost ze hry a oba týmy tak mají společný cíl, přestože spolu soupeří o výsledek (výklad Spirit of the game podle World Flying Dics Federation). Samozřejmostí je vzájemné si pomoci kolegovi z druhého týmu například vstát po pádu, poradit nováčkovi z druhého týmu (zakotveno i v pravidlech), vzájemně se informovat o turnoverech nebo třeba ocenit soupeřův výjimečný výkon potleskem.

Na většině turnajů se také vyhlašuje tzv. Spirit, tedy cena pro tým, který jeho soupeři nejlépe ohodnotili z hlediska spirit-of-the-game. Po každém utkání následuje rituál, kdy se v kolečku chytí za ramena všichni hráči podle týmů na střídačku, ohodnotí se hra a vyřeší případné nepříjemnosti, které vznikly během hry.

(em)