V minulosti vyrovnaná basketbalová utkání krajského derby mezi nyní již extraligovými juniory Slovanu Mariánské Lázně a Sokolova jsou nyní jednoznačná ve prospěch lázeňského celku. Ten si mohl v právě uplynulém dvojkole i dovolit postrádat dva stabilní hráče kádru – Bielka a Bůžka.

Slovan Mar. Lázně 103
BK Sokolov 48
po poločase 49:23

Po neúspěšné šanci na každé straně zavelel k rekordnímu vítězství nad odvěkým rivalem rozehrávač Mácha trojkovým hodem. Stejný hráč pak v průběhu první čtvrtiny přidal tři zdařilé sólové akce. Pod domácím košem odváděli nezbytnou mouřenínskou práci Šebesta se Soukupem, u dna sokolovského koše číhal Lang.

Druhá desetiminutovka nezačala dobře. Za tři minuty nedali domácí ani bod a nedlouho poté měli na kontě pět faulů, čímž umožnili soupeři snižovat z trestných hodů. V šesté minutě se napotřetí konečně trefil nejlepší exekutor trojkových hodů Bytel. Sestava se dost měnila, nicméně poločasový náskok byl přesvědčivý.

Třetí čtvrtina dala opět po čase připomenout, co kluci opravdu dovedou (32:6). Sokolovští dřeli, nebylo jim to ale nic platné. Při osobním hlídání domácích hráčů pod soupeřovým košem se několikrát stalo, že bylo víc basketbalistů mimo hřiště než na něm. Pohyb připomínal hru na honěnou mezi pěti navzájem se střežícími dvojicemi. A opět padaly trojky, k Máchovi a Bytelovi se přidali i Lang, Soukup nebo Petrák. Byla to čirá basketbalová euforie.

V posledním dějství, kdy dostali možnost i ostatní, se ale košostroj nadlouho zasekl na číslici 91. Stovka byla na dosah a do konce zbývalo několik minut. Přišly proto odpočaté opory a ty se s tím nepáraly: Mácha dal za tři, Bytel jakbysmet, Lang proměnil nájezd a hned poté zdolal tentýž hráč stobodovou hranici šestkovým hodem za faul. Do konce zbývalo 34 sekund. Bytel si pak hodil ještě jednu trojku, ale poslední slovo měli hosté, kteří skórovali se sirénou.

„Každý, kdo se objevil na palubovce, zaslouží pochvalu. Excelentní výkon předvedl Martin Mácha – autor téměř třetiny všech našich bodů,“ byl stručný trenér Roman Gezo.
Body Slovanu: Mácha 33 (5 trojek), Lang 17 (1), Bytel 17 (5), M. Soukup 16 (2), M. Petrák 7 (1), Nedvěd 7, Šebesta 4, Vodička 2. TH.: 20/11.

BK Sokolov 60
Slovan Mar. Lázně 85
po poločase 30:45

Ani vysoké domácí vítězství neukolébalo hráče Slovanu. Do odvety nastupovali s úmyslem porazit Sokolovské na jejich půdě.
Hned v první minutě zavelel ke zteči mariánskolázeňský pivotman Marek Lang, jenž proměnil svůj nájezd a i šestku, která byla nařízena za faul na něj.
Právě Lang společně s Máchou a kapitánem Michalem Soukupem byli hlavními strůjci čtrnáctibodového náskoku, jež se vytvořil v první čtvrtině. A tento rozdíl ve prospěch Slovanu se až do konce zápasu nesnížil.

Chvílemi sice vázla střelba, ale domácí toho naštěstí nedokázali využít a vlastními chybami se připravili o zdramatizování dalšího průběhu utkání.
Příjemně překvapil další pivotman Radek Vodička, jenž zastoupil na chvíli otřeseného Tomáše Šebestu. Vodička výborně bránil a i v útoku proměňoval šance. Vůbec si během víkendu dost zahrál. Kromě náhradnické role v celku juniorů hrál téměř bez vystřídání dva zápasy ligy staršího dorostu.
„Výhra v Sokolově je velmi cenná, podíl na ní má celý tým. Přesto bych vyzdvihl vystoupení Langa, Soukupa a Máchy, i když ten se sice chvílemi trápil. Dobře se ukazoval také Vodička,“ pochválil jednotlivce mariánskolázeňský kouč Gezo.

„V útoku jsme se jen těžko prosazovali přes tvrdou obranu Mariánskolázeňských a měli jsme problémy se všemi činnostmi. Na druhou stranu jsme nedokázali ubránit skvělé střelce Mariánských Lázní, kteří se lehce prosazovali přes naši měkkou a děravou obranu. Shrnuto, dostali jsme pořádnou lekci, jak se má hrát basketbal v této soutěži,“ zhodnotil utkání sokolovský trenér Primus.
Body Slovanu: Mácha 21 (1 trojka), Lang 18, M. Soukup 13, M. Petrák 11 (1), Bytel 10 (2), Vodička 9, Šebesta 2, Weinzettl 1.