Vynikajícího výsledku dosáhla beach volejbalová dvojice z VK PSK Cheb Petr Černý - Zbyněk Brustmann ve své premiérové sezoně IDEASTAV zimní ligy v Praze na Pankráci. Chebští vybojovali po dramatické koncovce třetí místo ve druhé lize a pro další turnaj si tak vybojovali účast v první lize. Výše už je jen extraliga, kterou hraje 12 předních českých párů včetně seniorské a juniorské reprezentace, tedy dvojic, které se beach volejbalem buď živí, nebo pravidelně celoročně trénují v kvalitních podmínkách.

VK PSK Cheb je jediným klubem z Karlovarského kraje, který má v celostátní beachvolejbalové lize v kategorii mužů zastoupení.
Dvojice Petr Černý - Zbyněk Brustmann v létní sezoně podruhé za sebou vyhrála přebor Karlovarského kraje, který právě druhým rokem zaštiťuje Český volejbalový svaz v rámci celorepublikové podpory beach volejbalu. Plážový volejbal si totiž čím dál více získává na popularitě, zdaleka se již nejedná pouze o letní sport.

Pražskou IDEASTAV zimní ligu hraje šedesát párů, dvanáct v extralize a po šestnácti ve třech ligách. Nasazení do jednotlivých lig určuje bodový žebříček z loňského roku a kvalifikace, která se hraje ve čtyřech termínech před zahájením ligy. Kvalifikaci si Petr Černý se Zbyňkem Brustmannem vybojovali právo účasti ve druhé lize. „Jako nováčci s nulou bodů na kontě jsme měli těžké vylosování, některé zápasy ve skupině pro nás byly paradoxně těžší než ve vyřazovací části,“ uvedl k náročné kvalifikaci Zbyněk Brustmann.

Do extraligy postupoval pouze vítěz jednotlivé kvalifikace, následující další čtyři týmy vybojovali postupně první, druhou a třetí ligu. „Pražská liga má specifická kritéria vyřazovací části. Opravný pavouk se nehraje jen na jednu porážku, protože se kvůli bodům do žebříčku hraje o každé umístění. Druhou ligu jsme vybojovali v posledním zápase kvalifikačního dne v půl deváté večer,“ vzpomněl Petr Černý.

Cílem chebské beachvolejbalové dvojice je pokusit se o udržení v první lize. „Systém zimní ligy je neúprosný. Čtyři týmy postupují o soutěž výše, čtyři padají. Vyjma extraligy tam sestupují pouze dva. Udržet se v první lze by pro nás bylo velkým úspěchem,“ dodal Zbyněk Brustmann. ⋌(bk)