Chebská cyklistika má opět zvuk nejen v našem kraji a republice, ale i v evropském a sětovém měřítku. Postarala se o to Dana Fialová, odchovankyně chebské cyklistiky, která trénuje pod vedením svého otce Petra Fialy a která v letošním roce dosáhla několika skvělých úspěchů.
Dana je členkou TJ OLYMPIONIK CHEB oddíl cyklistiky PROFI SPORT Cheb, závody ČP reprezentovala - KC SLÁVIA PRAHA, je členkou mezinárodního UCI týmu - TEAM UNIQA GRAZ.

Sezonu 2008, podzimní a zimní část zahájila doplňkově jízdou na kolečkových bruslích a tréninkem na zimním stadionu v Chebu. Po letním soustředění na ledu v Berlíně se zúčastnila ještě podzimního kempu v Polsku s týmem Nowis. Přípravu si zpestřila účastí na MČR v rychlobruslení, již v kategorii žen, kde obsadila pěkné 5. místo.

Tréninky v zimních měsících byly dále proloženy několika kempy dráhové cyklistiky na kryté dráze Praha Motol. Vrchol přípravného období byl v únoru, účastí na společném kempu s týmem UNIQA Graz – ve Španělsku.

Závodní sezona 2008
Sezonu zahájila hned v březnu, kdy jí jak se říká hodili rovnou do vody – účast mezi světovou ženskou elitou.
9. 3. 2008 Comune di Comaredo Italia závod UCI
silniční závod jednotlivců ženy ELITE
Fialová 38. místo
12. 4. 2008 Český pohár žen Klimatex Cup Soběslav
kritérium
Fialová 2. místo
13. 4. 2008 Český pohár žen VC Eurolines Pičín
Fialová 2. místo, druhý den opět za Ladou Kozlíkovou
18. 5. 2008 Mistrovství Karlovarského kraje
časovka jednotlivců ženy
Fialová 1. místo
25. 5. 2008 Český pohár žen Hradec Králové
časovka dvojic
Fialová + Sáblíková 1. místo
Po přípravě na ledu v Berlíně se sešly společně, tentokrát jely dvojice na silnici při časovce.
4. 6. 2008 Giant Liga, Plzeň
Fialová 3. místo, po loňských několika závodech s muži na Lopatárně tento způsob tréninku preferovaly. Je to nejvíc, co může zlepšit kvalitu tréninku mužů i žen.
6. - 8. 6. 2008 Český pohár žen Haná tour
silniční etapový závod
Fialová 4. místo
11 .6. 2008 Giant Liga, Plzeň
Fialová 2. místo
4. 6. 2008 Kritérium Mariánské Lázně
Fialová 1. místo
15. 6. 2008 Mistrovství Karlovarského kraje
silniční závod jednotlivců ženy
Fialová 1. místo
18.6.2008 Giant Liga, Plzeň
Fialová 2. místo
20.- 22. 6. 2008 Giro del Trentino Italia závod UCI
silniční etapový závod ženy ELITE
1. etapa Fialová 8. místo U23, 25. místo ELITE
2. etapa Fialová 10. U23, 35. místo ELITE
3. etapa Fialová 3. U23 , 10. místo ELITE
Celkově Fialová 9. U23, 28. místo ELITE
25. 6. 2008 Giant Liga, Plzeň 10. místo mezi ELITOU ŽEN v ITÁLII,
Fialová 1. místo před Mariane Vos je pro mě motivující úspěch
28. 6. 2008 MČR silnice, Jindřichův Hradec – silniční závod jednotlivců ženy
Fialová 3. místo
Těžký závod a pro Danu jediná šance jak se nominovat na silniční ME do Itálie.
Závod byl pod taktovkou těch nejzkušenějších, tedy Martiny a Jarmily z ASC Dukla Praha. Bylo jasné, že by měla zvítězit Martina. Dana se snažila být stále vpředu. Přesto se asi v polovině závodu podařil únik dvou závodnic. Martina ujela společně s Janou Kyptovou, která v předposledním kole odpadla a zdálo se, že bude po úniku. Nikdo však nechtěl držet tempo. Proto závod vrcholil v posledním kole, kde nástup střídal nástup, Dana s Jarmilou kolem dvaceti a Andrea taky několikrát. Dany poslední asi kilometr před cílem jí přinesl slušný náskok, ale na drtivý finiš Jarmily už neměla. Přesto je třetí místo velký úspěch.
16. 7. 2008 Giant Liga, Plzeň
Fialová 2. místo
23. 7. 2008 Giant liga, Plzeň
Fialová 1. místo
26. 7. 2008 - Akademické M Č R - Sluneční kritérium
Fialová 1. místo
Kriterium ve společném závodě s muži. Ženy jely v „B“ skupině, Dana byla schopná bodovat s muži a v posledním okruhu sólový únik proměnila ve vítězství.
30. 7. 2008 Giant liga, Plzeň – v osmdesátičlenném a více početném balíku mužů
Fialová 1. místo se Dana učí tu pravou vysokou školu cyklistiky.
Po náročném závodě Giant ligy v Plzni s kategorií mužů (česká elita), přesun na kriteria v Rakousku, s vloženým závodem UCI v Německu - čeká jí 6 těžkých závodů.
31. 7. 2008 Volksbank Night Race 2008 Osterreich – vylučovací závod
Fialová 8. místo
Krásné kriterium, plno diváků, přede ní vypadly již Jarmila i Martina obě ASC Dukla.
1.8. 2008 Wiesbauer Rathauskriterium Wien 2008 Osterreich
Fialová 11.
Úkol týmu UNIQA splněn, na domácí půdě vítězí olympionička
2. 8. 2008 Sparkasse Giro Bochum Germany
Fialová 20.
4. 8. 2008 Bishofshofener Innenstadtkriterium Osterreich
Fialová 9.
Opět krásné kriterium, i její umístění v první desítce, doplněné o další vítězství týmové kolegyně.
6. a 27. 8. 2008 Giant liga, Plzeň
Fialová 1. místo

Sezona 2008 na silnici pro Danu končí již v srpnu. V září již začíná postupná příprava na sezonu 2009. Chtěla by se letos opět připravit na cyklokros.
Od atletiky a krasobruslení, sportů, kterým se věnovala od malička, postupně přešla na horská kola a následně silnici, dráhu, cyklokros a doplňkově rychlobruslení.

„Sport mě naučil bojovat sama se sebou. Kolo mi dává volnost, rychlost a vítězství. Prvním rokem mezi elitou žen jsem si dokázala, že jsem schopná jezdit s těmi nejlepšími. V Chebu máme dobrou partu mládeže, kolem 35 ti dětí ve věku 7-15 let, která se zúčastňuje téměř každý víkend závodů po celé České republice. Naše dresy jsou vidět denně na trénincích v Chebu a okolí. Krásné zážitky naplňují dětské sebeuspokojení a přináší důležitou dětskou radost.

Závěrem bych ráda poděkovala všem svým příznivcům, sportovním fandům, kteří se určitou měrou podíleli na zajištění hladkého průběhu této sezony nebo mi jen drželi palce. Samozřejmě největší poděkování patří mé rodině, kde mám stoprocentní podporu, jak morální, tak finanční. Více než osmdesát procent nákladů na moji sportovní aktivitu jde z rodinného rozpočtu. Po třech letech, kdy se mi podařilo být mezi nejúspěšnějšími sportovci kraje, se Karlovarský kraj podílel v letošním roce dvaceti tisíci Kč na mé přípravě.

Další, kdo se podílel na zajištění mé přípravy a účasti na závodech byly oddíly, které jsem reprezentovala – mateřský oddíl TJ OLYMPIONIK Cheb – oddíl PROFI sport Cheb, který jsem reprezentovala na oblastních závodech a podílela jsem se na přípravě naší talentované mládeže, kde nám nově trénuje mládež z celého kraje ve Sportovním centru. Dále je to oddíl KC Slávia Praha, který mi umožnil účast na závodech Českého poháru. A zejména můj nový elitní zahraniční oddíl, kde mám již poloprofesionální smlouvu s účastí na nejlepších světových závodech žen, profesionální tým TEAM UNIQA GRAZ,“ prozradila Dana Fialová.

Dana je studentkou prvního ročníku Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem se zaměřením na tělesnou výchovu a němčinu. Příští sezonu bude v kategorii žen do 23 let, kde by se měla zúčastnit evropského šampionátu žen na silnici.
„Pokud opět uspěji na mistrovství České republiky, tak bych se mohla zúčastnit i mistrovství světa v kategorie elite. Díky smlouvě s TEAM UNIQA GRAZ budu objíždět závody Světového poháru žen elite. Cílem mé sportovní přípravy je účast a dobrá reprezentace na OH 2012 v Londýně.

(pefi)