Motokárový závodník Emil Minář z chebského TOP KART racing teamu vybojoval první místo na čtvrtém závodě celorepublikového šampionátu HobbyCup v Písku.

V pátečním proměnlivém počasí se nedařilo mechanikovi správně naladit karburátor a motor se vytáčel „pouze“ do 12 tisíc otáček za minutu. Když se to konečně povedlo a motor točil správné maximum 13.900 rpm, byl Emil ihned mezi jedenácti soupeři kategorie ROK nejrychlejší. To také potvrdil nejlepším časem v měřeném tréninku a do prvního závodu odstartoval z „pole position“.

K největším soupeřům patřila Isabelle Biela, dcera několikanásobného vítěze 24h Le Mans, která startovala sice ze čtvrtého místa, ale rychle se propracovala na první místo. Emil si s Isabelle dvakrát vyměnil v první bodované jízdě vedení a Isabelle potom bojovala o druhé místo s Radimem Němečkem, s kterým se předjela dokonce třikrát. Jejich boj pomohl Emilovi ke snadnému vítězství s pohodlným náskokem.

Ve druhé bodované jízdě se role vyměnily. Emil neuhájil po startu první místo a Isabelle si v klidu budovala na prvním místě náskok. Emil se propadl až na 4. místo, dokázal se propracovat zpátky na druhou pozici a ztrátu na první místo mírně stahoval. Na úplné zlikvidování náskoku nebylo již dostatek času. Oba adepti na celkové vítězství za víkend měli tedy stejný počet bodů, ale Isabelle měla výhodnější startovní pozici do rozhodující třetí bodované jízdy.

Emil se po startu z 2. místa propadl na třetí, ale hned v druhé zatáčce se razantním skokem přes obrubník dostal zpět na druhé místo. Dlouho kroužil za Isabelle a „četl“ její jízdu. V polovině závodu úspěšně zaútočil. Isabelle se ve zbylých kolech několikrát přiblížila na kontakt k Emilovi, ale na předjetí to nebylo. Závodníci z chebského okresu (Emil bydlí ve Františkových, Isabelle v Mariánských Lázních) tedy obsadili první dvě místa.

Emilovi se povedlo v celkovém pořadí šampionátu snížit ztrátu na prvního z 55 bodů na 22 bodů. Ve zbylých dvou závodech, tj. šesti bodovaných jízdách, bude další možnost bojovat o titul šampióna roku 2009. Loni byl Emil ještě v juniorské kategorii druhý, tak letos by to chtěl vylepšit.

(em)