Jediná v České republice. Část druhá. Jak vypadal ploch. ovál po 10 letech nečinnosti si každý dovede představit. Díky velikému nadšení tehdejších členů svazarmu a ostatních příznivců se život ploché dráhy obnovil prvním závodem v roce 1970 jen s našimi jezdci. Před 5000 diváky zvítězil Antonín Šváb před Jiřím Štanclem. Celá akce dopadla na výbornou a začala dlouhá a slavná era. V roce 1971 první mez. závod – vítěz M. Verner . V tomto roce bylo mistr. Evropy na dl. dráze pasováno na MS. Květen 1972 – rozjíždka MS vítězí němec R. Kastl před I. Maugerem. Opět květen ale rok 1973, opět rozjížďka MS 1. Angermuller NSR, 2. Siegel NSR, 3. Špinka ČSSR. Rok 1974 první semf. MS 1. Michanek Švédsko. V roce 1975 v semfinále MS vítězí Mauger NZ. Rok 1976 byl milníkem v mnoha věcech. V Mar. Lázních se jelo první světové finale na dlouhé dráze u nás. Závod JAWA Divišov připravil pět nových 4 ventil. motorů a protože titul mistra sěta získal Mauger a druhý byl Olsen – oba na Jawě , měli v Divišově důvod slavit. Třetí místo obsadil němec Müller na Westlake. Páté a šesté místo opět Jawa a naši Štancl a Kudrna. Celé finále bylo velice zdařilé a pořadatelé dostali za dobrou práci velkou jedničku. Nutno dodat, že jezdci a také jejich ženy do krásných Mariánek velmi rádi jezdili, důkazem byla manželka mistra světa paní Maugerová.

Mariánské Lázně začaly být ve světě pojmem, ale známí začali být také díky svým výkonům i naši závodníci. Druhé světové finále se jelo u nás v roce 1979, mistrem světa se stal Němec Wiesböck, druhý Švéd Michanek a třetí Dán Olsen. Čtvrtý náš stále se lepšící Jiří Štancl.

1983 – rok, kdy se v ČSSR jelo třetí světové finále. Titul pro sebe vybojoval a nutno podotknout, že s nohou v sádře Američan S. Moran, stříbrnou a první historickou medaili náš Jiří Štancl a třetí byl do té doby dvojnásobný mistr světa K. Maier z NSR. Čtvrté světové finale se jelo v roce 1989, této disciplíně začal vévodit Angličan S. Wigg a u nás získal druhý titul mistra světa. Pro nás druhou ale pro sebe první stříbro vybojoval Aleš Dryml před K. Maierem. Pořadatelé v M. Lázních byli výborní, a tak se již v roce 1991 jelo další v pořadí již páté světové finale u nás. Jak to dopadlo a o dalších závodech se dozvíte ve třetím pokračování tohoto volného vyprávění.

(mičm)