Koncept s názvem „Tým Evropa“ nabývá dále konkrétních podob: minulý týden organizovala poprvé Česko-německá fotbalová škola mezinárodní kemp, kterého se zúčastnili nejen hráči fotbalové školy z regionu, ale také hráči z evropských partnerských klubů jako je např. FC Porto. Tento ligový klub poslal čtyři své nejlepší hráče a dva trenéry.

Pětadvacet kluků ze čtyř zemí strávilo týden v příjemném prostředí zámeckého hotelu Kazdův Dvůr, který leží nedaleko Skalné - k dispozici byl tenisový a squashový kurt a také malé fotbalové hřiště. Na programu nebyly jen společné tréninky, ale také návštěva prvoligových klubů jako je Sparta Praha, 1. FC Nürnberg a Hertha BSC Berlin. Nešlo pouze jen o fotbal, který byl na vysoké úrovni, ale především o mezinárodní výměnu, což je jeden z hlavních bodů aktuálního projektu Česko-německé fotbalové školy „1+1=3 - nové cesty do Evropy“.

„Od začátku pro nás bylo důležité pracovat s národnostně smíšenými týmy nejen při trénincích, ale také u testovacích her a u volnočasových aktivit, mezi které patřily např. sjezd řeky na kanoích,“ sdělil vedoucí projektu Gerald Prell. „Během takového kempu se setkávají různé kultury, řeči a tréninkové filozofie. To je velmi dobrá metoda pro mezikulturní výchovu a intenzivní mezinárodní výměnu. Program kempu byl doplněn o jazykovou výuku, abychom podpořili vzájemné porozumění a týmovou spolupráci. Učitel David Hendry, juniorský trenér v klubu Glasgow Rangers, vsadil na interaktivní vyúku a jeho úkolem bylo zprostředkovat klukům nejen slovní zásobu používanou v běžném životě, ale v první řadě také skotskou fotbalovou slovní zásobu. Tato forma výuky měla velmi pozitivní ohlas. Účastníci kempu sledovali s nadšením ukázané herní výstupy, podrobně rozebrali jednotlivé herní části na videu a diskutovali o jednotlivých rozhodnutích rozhodčího - samozřejmě vše probíhalo v angličtině,“ uvedl Prell.

Co se týče sportovního hlediska, získali hráči díky mezinárodní účasti a celkové vysoké úrovni kempu nové zkušenosti. „Kluci zde měli možnost navázat kontakt se špičkovými evropskými kluby a to nejen na hřišti ale i mimo hřiště,“ řekl sportovní vedoucí Robert Kilin. „Právě od FC Porto se můžeme hodně naučit. Pro mě je to klub č.1 v Evropě i co se mládeže týče. Po technické a pohybové stránce jsou na tom hráči výborně. Kromě toho jsem zažil jen zřídka takovou vášeň pro fotbal v tomto věku. V průběhu kempu si kluci každou volnou minutu kopali s míčem a toto jejich nasazení motivovalo pak dál ostatní účastníky kempu. Kromě toho by se měli kluci naučit lépe ohodnotit sebe i své vlastní výkony, tuto možnost jim přináší právě takovéto mezinárodní srovnání hráčů stejné věkové kategorie,“ sdělil Kilin.

Na nejlepší hráče prvního kempu ČNFŠ čeká nyní ještě jedno zvláštní ocenění. Mohou se těšit na pozvání do klubu FC Porto. Kdo stráví týden u portugalských Dragões, rozhodnou trenéři v následujících dnech.

Sportovní vedoucí Česko-německé fotbalové školy byl potěšen pozitivním ohlasem na první mezinárodní kemp tohoto druhu. „Doposud jsme to byli pořád my, kdo jezdil navštěvovat velké kluby. Mezitím přijel klub FC Porto na týden do příhraniční oblasti. To pro nás samozřejmě znamená velké uznání naší práce,“ sdělil Kilin. A vedoucí projektu Gerald Prell dodává: „Pro trenéry byl náš premiérový kemp zajímavým učebním modelem, během jehož průběhu si hráči hodně odnesli - jak po sportovní stránce, tak co se způsobu myšlení týká. Všechny partnerské kluby se chtějí nadále v budoucnu zúčastnit takovýchto akcí.“

Další kemp je naplánován za dva týdny v Českých Budějovicích. Kempu se zúčastní „Tým Evropa“ s ročníky 1998/1999.
Projekt je spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj: Investice do vaší budoucnosti.

(em)