V roce 2009 proběhnou již po dvacáté oslavy výročí pádu železné opony. Symbolem Evropy, která se od té doby stále silněji spojuje a propojuje, je mezitím již šestý ročník MINI ME, tradičního turnaje mládeže do 11 let, pořádaného Česko-německou fotbalovou školou. Tato dnes již nejvýznamnější událost mládežnického sportu v celém regionu má v letošním roce ještě více mezinárodní podobu než obvykle: 14 mužstev z 12 zemí vyšle dnes v 9 hodin v českých Františkových Lázních a v hornofranckém Rehau jasný signál porozumění mezi národy a dá tak najevo, že rozdělení našeho kontinentu již v roce 2009 nehraje žádnou roli. Na zhruba 3000 diváků a fanoušků týmů opět čeká pestrý fotbalový svátek s nádechem atmosféry Ligy mistrů.

O tu se bezesporu postará zatím nejprestižnější obsazení turnaje v jeho dosavadní historii: Vůbec poprvé vyšlou do česko-německého pohraničí své talentované mladé fotbalisty špičkové kluby Manchester United, AC Milán a Ajax Amsterdam. Tyto týmy pak doplní zástupci elity mládežnického fotbalu v Evropě - Lokomotiv Moskva, Sparta Praha, FC Porto, Bayern Mnichov, Rudá hvězda Bělehrad, Dynamo Záhřeb, HJK Helsinki, Legia Varšava atd. Na hostitele a obhájce titulu z Česko-německé fotbalové školy tak čekají dosud nepoznané výzvy.

Stejně jako v minulých ročnících se i letošní mezinárodní turnaj v kategorii do 11 let ponese v duchu hesla „Proti rasismu a násilí“. Karlovarský kraj, Bavorský a Českomoravský fotbalový svaz opětovně převzaly záštitu nad akcí a MINI ME 2009 má také podporu ze strany UEFA. Účastníky a diváky ve Františkových Lázních osobní zdravicí v programu k turnaji pozdraví a přivítá předseda UEFA Michel Platini, který tak dá opětovně najevo mimořádné uznání své organizace pro tento turnaj: „UEFA podporuje iniciativy, jako je Česko-německá fotbalová škola, která se zasazuje o přeshraniční porozumění. Vítáme mezinárodní fotbalové slavnosti, jako je MINI ME. V roce 1989 na tomto místě, mezi Františkovými Lázněmi a Rehau, oběma místy konání turnaje, padla železná opona. Tato bariéra více než 40 let rozdělovala Evropu na Východ a Západ. Dnes, o dvě desetiletí později, dává MINI ME jasný signál ve znamení míru, tolerance a respektu.“

Na diváky a účastníky kromě toho opět čeká rozmanitý, atraktivní doprovodný program s jazykovými hrami, tombolou a mimořádným zlatým hřebem: Po úspěchu našeho sólového freestylisty během obou posledních ročníků se v roce 2009 svými neuvěřitelnými triky o pozdvižení poprvé postará dokonce dvojice artistů s míči.

(em)