Na sklonku roku se v mariánskolázeňské restauraci Bavaria sešli dospělí členové místního oddílu juda, jejich rodinní příslušníci a kamarádi. Při přátelském posezení se samozřejmě probraly i ryze sportovní záležitosti.

Lázeňský oddíl juda fungující pod názvem Budo club uspořádal letos ve své tělocvičně troje závody: Dvě kola krajské ligy a Velkou cenu Mariánských Lázní. Doma se závodilo vlastně čtyřikrát, pokud počítáme i výlučně místní Vánoční turnaj.

Mariánskolázeňští obeslali svou účastí sedmnáct turnajů, na nichž se vystřídala dvacítka mladých závodníků.
Nejpilnějšími borci byli Jan Hruška, Dominik Horváth a Michal Vinter. Ti vynechali málokdy. Zcela logicky se často vraceli ze závodů s medailemi na krku. Prvně jmenovaný byl trenéry vyhlášen mariánskolázeňským judistou roku.

Velmi kvalitního výsledku dosáhl Horváth, jenž byl sedmý na Mistrovství České republiky v kategorii mladších žáků do 34 kg.
Z těch mladších se dobře jeví Dan Janošťák. Po absolvování přípravky začal závodit teprve v září a už se několikrát probojoval na stupně vítězů.
V oddílu je nyní dost početný kádr sudích s licencí rozhodčího I. třídy. Kromě zkušených Karla Tesaře a Martina Schustera, má jedničku i Karla Lhotáková a čerstvě také Lukáš Kupka.

Co se týče prvních dvou, ti patří mezi ty, jež jsou coby národní rozhodčí pravidelně zváni na turnaje extraligy. Ročně odpískají asi deset vrcholových soutěží. Letos byli nasazeni například na judistické Mistrovství Evropy veteránů. Starší Tesař soudcoval i Mistrovství ČR v kata, mladší a perspektivnější Schuster se zase stal členem vedení komise rozhodčích.

Kromě obvyklé činnosti si dali zkušenější členové za cíl dotlačit na zkoušky na I. Dan některého ze dvou žákovských trenérů, kteří se zasekli na I. Kyu. Bude to ale fuška.

(Josef Milota)