Na čtyřdráze v Teplé se uskutečnil Krajský přebor mužů v kuželkách na 120 HS.

Do závodu nastoupilo 24 nejlepších mužů, kteří se kvalifikovali z karlovarského okresu (12) a z meziokresu Cheb-Sokolov (12). Bojovalo se o dvě postupová místa na Mistrovství České republiky. To se uskuteční 7. května v Olomouci.

První část dne byla věnována kvalifikaci. Do následného finále postupovalo osm nejlepších.
V první kvalifikační čtveřici nastoupil jeden z favoritů – Jiří Běloch z Jiskry Hazlov. Ačkoliv se mu zpočátku nedařilo, dosáhl nakonec výborného výkonu – 610 bodů.

Ve druhém kvartetu startoval další hazlovský kuželkář – Ota Maršát. I on hrál dobře, slušných 578 bodů mu stačilo na postup do finále.
Všichni byli ale zvědavi, co předvede Ivan Žaloudík z SKK Karlovy Vary, hrající za německý Weiden. Ivan očekávání naplnil vrchovatou měrou a děly se věci nevídané. Vytvořil rekord čtvrté dráhy, kdy na 30 HS shodil 203 kuželek (ano, čtete dobře).

Z těchto třiceti hodů bylo jedenáct devítkových, z toho pět na dorážce. Celkem zaznamenal úctyhodné skóre 666 kuželek (je to asi ďábel), což bylo jen tři kuželky za absolutní českým rekordem. Do finále postupoval pochopitelně z prvního místa. Další hráči už šestisetbodovou hranici nepřekonali.
Ve finále měli kuželkáři Jiskry Hazlov čtyři želízka v ohni. Kromě Bělocha a Maršáta to byli ještě Jaroslav Bulant a Stanislav Novák. „Pod čarou“ zůstali: 14. Luboš Charvát, 19. Martin Hurta (oba Jiskra Hazlov), 20. Zdeněk Eichler (Lokomotiva Cheb), 21. Petr Hájek a 24. Petr Jedlička (oba Jiskra Hazlov).
Finále se hrálo v pořadí od osmého místa, vždy po čtveřicích. V té první se nedařilo Maršátovi, který na velice padavé tepelské kuželně nahrál pouze 544 bodů (celkově 1122). To ho posadilo na celkovou sedmou příčku. O místo lépe skončil Novák (1138), na bramborovou medaili dosáhl Bulant (1143). Jediné finálové zlepšení nastalo u Miroslava Bubly z Jiskry Šabina. Jeho 595 bodů byl čtvrtý nejlepší výsledek dne a to mu zajistilo bronzový stupínek (1176).

Ve druhé čtyřčlenné skupině nastoupili ti papírově lepší a zase bylo na co koukat. Jiří Běloch měl opět slabší začátek, ale zabojoval a doslova vydřel stříbro (1190), jež znamená i druhé postupové místo na M ČR. Vedle něj hrající Ivan Žaloudík opět potvrdil, že při jeho současné formě mu lze jen těžko konkurovat. Karlovarský kuželkář vytvořil ve finále rekord dráhy č. 1, kde na 30 HS srazil 191 kuželek. Tentokrát se mu na dorážce povedlo šest devítek, z toho čtyři po sobě. Celkově zaznamenal ve finále 631 bodů.

Tomuto turnaji přihlížel delegát svazu, předseda STK Českého kuželkářského svazu a hlavní rozhodčí krajských přeborů mužů v jedné osobě – ing. Hanuš Slavík. Po odehrání posledního hodu a důkladném přepočítání výsledků bylo konstatováno, že Žaloudík vytvořil nový rekord ČR v disciplíně 2 krát 120 HS výkonem 1297. Stávající rekord překonal o 37 kuželek.

Pořadatelé z TJ Sokol Teplá věří, že si paní Štěstěna schovala něco i na 1. května, kdy se v Teplé bude konat Mistrovství České republiky žáků, a že nějaký rekord také padne.

Na závěr zbývá všem úspěšným pogratulovat, popřát Žaloudíkovi a Bělochovi pevnou ruku v Olomouci a všechny příznivce kuželek pozdravit hlasitým „Hodu zdar“.

(jomi)