Basketbalový oddíl Slovan Mariánské Lázně má pět družstev, od přípravky až po muže. Je chvályhodné, že se výsledky sledují a očekávají pouze od jedné cílové skupiny. Tou je už několik let parta, která v extralize kategorie U 20 skončila na čtvrtém místě.
Ostatní kolektivy, jimž je věnován dnešní příspěvek, jsou buď začínající generací, budoucí zásobárnou současných juniorů nebo hobby basketbalisty, hrající hlavně pro zábavu.
Na úspěšné mariánskolázeňské juniory se dostane příště.

Nejmladší minižáci mají obdivuhodnou výdrž

Nejmenší basketbalisté Slovanu Mariánské Lázně jsou narozeni v letech 1998-2000. V současnosti 27ičlenný tým vedený Radkem Hulákem a jeho asistenty Přemkem Bílkem a Markétou Ruttarovou trénuje dvakrát týdně. Je téměř neuvěřitelné, že toho nikdo po roce a čtvrt, kdy byla tato přípravka nastartována, nenechal. Dva noví naopak přibyli.

Jedinou soutěžní aktivitou lázeňského potěru byly čtyři přátelské zápasy s Lokomotivou Plzeň a turnaj osmi družstev (včetně jednoho dívčího) v Lovosicích. Po dvou výhrách a třech porážkách skončili Mariánskolázeňští na páté příčce.
Příští sezónu bude přípravka Slovanu, hrající stále zatím jen na nízké koše (260 cm) a s menším míčem, přihlášena do soutěže nejmladších minižáků. Už teď se na větší množství zápasů kluci těší.

Příště už se bude hrát na vysoké koše

Mladší minižáci z ročníků 1996-98 jsou jednou ze tří hráčských skupin trenéra Romana Geza a jeho asistentky Martiny Štětkové. Scházejí se třikrát týdně a účastnili se čtyřčlenného přeboru Plzeňského kraje.

Vzhledem k menšímu počtu družstev se hrálo s každým osmkrát, tzn. dohromady 24 zápasů v základní části. Slovan porazil pokaždé Jiskru Domažlice a SKB Rokycany, ani jednou však nevyhrál s Lokomotivou Plzeň. Někdy to ale bylo jen o pár bodů.
V play off o konečné umístění sehrál Slovan dvě utkání na domažlické půdě. I když tam cestoval pouze s deseti hráči a nemohl si dovolit ztratit vyloučením či zraněním ani jediného (střídají se povinně po čtvrtinách kompletní pětky), zvítězil v obou střetnutích. Ve dvojzápasovém finále v domácí hale v Tyršově ulici nestačil ani jednou na favorita z Plzně a byla z toho stejně jako v základní části celková druhá příčka.
Tým se opíral zejména o hru Ondřeje Bledého, Jana Buchlovského, Patrika Herbsta, Dominika Horvátha, Lukáše Langa, Ondřeje Sýkory a Mariána Štětky.
Po prázdninách už ve starších minižácích se bude hrát na vysoké koše (305 cm), ale naposledy ještě s malým míčem.

Víta Petráka si vyhlédl USK Praha

Hlavně velké věkové rozpětí i výšková nevyrovnanost zapříčinily, že se starším dorostencům kouče Romana Geza v první lize kategorie U 18 nepodařilo výsledkově navázat na medailové úspěchy svých o něco starších předchůdců. Tři plzeňské posily nastoupily minimálně, ve stejném termínu totiž hrály extraligu se svým domovským klubem třeba na opačném konci republiky.

Konečné xté místo odpovídá možnostem tohoto kolektivu. Účast ale splnila svůj účel: všichni si pořádně zahráli a naučili se spoléhat jen na sebe.
V základní části se hra točila kolem dvojice Radek Vodička a Dominik Štětka, otěže zápasů play off pak převzali Dan Lambert a Vít Petrák. Prvně jmenovaní pomáhali v nadstavbové části družstvu juniorů v extralize. Štětkovu mezeru na rozehrávce zdárně vyplnil Tomáš Kříž.
Do hry dále zasáhli: Marek Adamec, Jiří Vávra, Michal Pacinka, Jakub Srnec, Filip Soukup, Josef Littman a Antonín Kolesnyk.
V příští ligové sezóně už v kategorii U 20 se s posilami nepočítá. Pětice hráčů sice bude hostovat ve svých věkových kategoriích v extralize šestnáctiletých a osmnáctiletých, ale k zápasům mariánskolázeňského Slovanu by měla být vždy k dispozici.
Hráč základní pětky Vít Petrák přestupuje do USK Praha, což je pro lázeňský basketbal vyznamenání, ale měl by stíhat za Mariánské Lázně hostovat.

Mužům unikl postup do vyšší soutěže

Družstvo mužů podávalo po celou sezónu v Krajském přeboru Plzeňského kraje II. třídy stabilní výkony a obsadilo druhé místo s nejlepší střelbou v soutěži (1116 bodů).
Z dvanácti zápasů muži Slovanu desetkrát zvítězili a prohráli pouze dvakrát – s BaK Plzeň (o 5 bodů) a s BKK Holýšov B (o 3 body). Tím si zajistili účast v play off. Soupeřem jim byl Holešov, jenž ale nastoupil posílen o hráče A mužstva.
V Holešově prohrál Slovan 67:81, doma zvítězil 75:71. Tímto výsledkem unikl Slovanu postup do Krajského přeboru I. třídy.
Trenér mužů Josef Chalupka, jenž slaví tento rok jubileum v podobě čtyřiceti let aktivně strávených ve Slovanu (rekord oddílu), se však nevzdává a věří, že to příště vyjde.

Kádr tvoří: Zbyněk Dostál (nejlepší střelec trojek – 36 bodů), Marek Lambert, Radek Hulák, Pavel Dostál, Michal Košec, Přemek Bílek (nejlepší střelec – 278 bodů), Radek Žák, Josef Chalupka (hrající trenér), Jan Zajíček, Martin Fiury (nejlepší bránící hráč), Jakub Květoň a Eduard Klečka (nejlepší doskakující hráč).
Mužstvo jezdí každoročně na turnaj do Holýšova, kde se pravidelně umisťuje na třetím místě. Je to ale spíš společenská zábava a odměna za celou soutěžní sezónu.
V kombinované sestavě s dvojicí hráčů z Chebu jeli muži ze Slovanu na turnaj do německého Schwabische Hall. Zde v početné konkurenci obsadili nečekanou ale zcela zaslouženou třetí příčku a byli na tom lépe i než mariánskolázeňští extraligoví junioři.

(Josef Milota)