Již tradičně se poslední červencovou sobotu koná na koupališti Lido v Hamrníkách u Mariánských Lázní jeden z nejstarších západočeských triatlonů – Železný dědek „Memoriál Míry Touše“.
Zřejmě termínová kolize se závodem Českého poháru v terénním triatlonu u Velkého rybníku na Karlovarsku okořeněného navíc účastí lyžařů Bauera a Koukala zapříčinila, že byla návštěva na „Dědkovi“ spíše slabší – 55 účastníků.

Na nasazení borců to ale nemělo žádný vliv. Každý se snažil, seč mu síly stačily. Vyskytly se i případy, kdy některý závodník spadl po cyklistické části vyčerpáním z kola. V těchto ojedinělých okamžicích se nevolala záchranka, ale cvakaly spouště přítomných škodolibých fotografů.

Za ideálního slunečného počasí čekaly na triatlety obvyklé parametry: 600 metrů plavání, 44 kilometrů cyklistiky a 6 kilometrů běhu.
V cíli se jako první objevil Jakub Kršňák z Chebu v čase 1:44:42, loňský vítěz juniorské kategorie. Nutno podotknout, že si zhruba o dvě minuty pohoršil. Za ním se asi v minutových odstupech seřadili Norbert Švarc z Domažlic (1:45:44) a Petr Minařík ze Zlína (1:46:50).
Závod žen pro sebe rozhodla Markéta Janatová (2:02:45) před Miladou Štecherovou (2:03:14) – obě z Aše – a Klárou Kadlečíkovou z Karlových Varů (2:06:55).
Mezi veterány nad čtyřicet let byli nejlepší Zdeněk Procházka Z Karlových Varů (1:48:09), Václav Dufek z Domažlic (1:55:41) a Bohdan Hofreiter z Karlových Varů (1:55:53).
Méně obsazenou juniorskou kategorii vyhrál Jan Minařík ze Zlína ((2:14:25)

Pořadatelé z místního vodáckého oddílu v čele s ředitelem závodu Jiřím Hommerem nezapomněli ani na ty méně úspěšné a ocenili i posledního v cíli, pravidelného návštěvníka Mariánských Lázní Petra Kabourka z Vyšehradu (3:10:46).
A něco zbylo i na nejstaršího účastníka, jímž byl domácí sportovec Karel Pilmajer (2:57:56) s ročníkem narození 1949.
Ten slavnostní vyhlášení málem nestihl. Od občerstvovacího bufetu dobíhal velmi pomalu, řka, že ho berou křeče. Na večerním posezení v pivnici v nedalekém Drmolu na něj jeden dobrák ještě práskl, že ho viděl, jak v posledních běžeckých metrech nedodržel fáborkový postup. V tomto případě se Karel Pilmajer vymluvil na velmi špatný zrak po enormní fyzické námaze.

(Josef Milota)