V jižní části Brd se v minulých dnech válčilo na mnoha frontách. U Strašic si dali dostaveníčko příznivci historické i současné vojenské techniky na akci Bahna, o pár kilometrů dál se nechtěli protiradaroví aktivisté jen tak vzdát a drželi se na stromech zuby nehty a v Hůrkách u Rokycan urputně bojovali orientační běžci o umístění v 5. a 6. kole B žebříčku Čechy.

Těch bylo zdaleka nejvíc, asi osm set. Nikdo se nemusel bát, že se ztratí, nad hlavami poletovaly nejen muzejní jednoplošníky, ale i vrtulníky s termovizí.
Členům Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK se vcelku dařilo, kromě třech umístění na stupních vítězů vyběhli i pár příček v první desítce.
Sobotní závod na klasické trati nebyl příliš na volbu postupů, většinou se chodilo rovně. Stavitel tratí prověřil běžce hlavně ve vrstevnicových postupech, držení azimutu v plochém terénu nebo v kličkování mezi hustými porosty a oplocenkami.

Josefu Milotovi to v kategorii H 45 vyšlo a bylo z toho druhé místo. Ale i bez minutového záseku na kontrole metrový kámen v zarostlém svahu a stejně dlouhém úletu při chaotickém pobíhání cestou na sběrnou kontrolu by to na první místo nestačilo. Vítěz měl čas lepší skoro o sedm minut.
Nedělní krátká trať se rozhodovala v úvodu. Zmatečné chování závodníků na několika rozběhových kontrolách po startu připomínalo pohyb rozvášněných molekul. To se nevyhnulo ani Milotovi, jenž obsadil šesté místo, nebo Janu Fišákovi v kategorii H 60 (v sobotu devátý), který jednu kontrolu úplně vynechal a byl diskvalifikován.

Na třetí místo si naopak polepšili Jan Sklenář v kategorii H 65 (čtvrtý na klasice) a Martin Bína v kategorii H 18 B (předtím jedenáctý).
Dvě čtvrté příčky vyběhly v sobotu Radmila Miturová v kategorii D 40 (v neděli až 19. místo) a Stanislava Opavová v kategorii D 50 (krátkou trať vynechala).

Vyrovnaně běželi Jan Michalec v kategorii H 50 (dvakrát osmý), Pavel Bína v kategorii H 40 (14. a 8.) a Kathrin Bínová v kategorii D 40 (16. a 17.)
Nejlépe si z ašských orientačních běžců vedl Václav Chotětický v kategorii H 45 (17. a 15.). Šestnáctý byl v neděli Marek Šulc v kategorii H 16 B.
Umístění na začátku druhé desítky zaznamenal Jaroslav Jirásek z Chebu v kategorii H 60 (11. a 14.).

(jomi)