V málokterém sportu se může výkonnostní hobby-závodník poměřit s někdejšími špičkovými borci. Jedním z mála takových odvětví je orientační běh. Pokud má člověk štěstí a navíc se přihlásí do té správné kategorie, potká na trati třeba i bývalého mistra světa.

Devítiletou tradici mají třídenní velikonoční závody Prague Easter pořádané oddílem Kotlářka Praha. Za tu dobu z nich vyrostla významná akce, které se letos účastnilo 700 běžců ze třinácti evropských zemí.

Organizátoři se pokaždé snaží nalákat sportovce na atraktivní terény v pískovcových skalách. Ty se v cizině prakticky nevyskytují, u nás pouze v některých lokalitách. Tentokrát se běhalo u Želíz na Mělnicku (1. E) a u obce Okna nedaleko Doks (2. a 3. E).

Tomuto ročníku přálo velmi počasí,což je vždy základem úspěchu. Pravidelní návštěvníci pamatují i závodění v rukavicích a kulichu za hustého sněžení.
S pocitem dobře vykonané práce se domů vraceli tři veteránští členové Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK: Stanislava Opavová, Jan Fišák a Josef Milota. Všichni se po dvou etapách dostali v kvalitní konkurenci do přímých bojů o medaile a nevyšli naprázdno. Ačkoliv startovali ze druhého (Fišák) nebo třetího místa, dokázali se celkově ještě posunout.

Stanislavě Opavové v kategorii D 55 se po úvodní výhře moc nedařilo. Následné osmé místo v druhé etapě jí přisoudilo třetí příčku. Na aktuálně druhou Úlehlovou z Nového Boru ztrácela sice jen 21 sekund, Zlesáková z Jilemnice ale měla exkluzivní náskok pět a půl minuty.
Jilemnická závodnice však na prvních kontrolách třetí hednikepové etapy neuvěřitelně chybovala. Spolehlivě běžící Opavová si čelo závodu pohlídala a cílem proběhla jako první o třicet sekund před druhou Zlesákovou. Další závodnice ztrácely sedm a více minut.
Vyrovnané šance mělo po dvou etapách trio Havlík z Jičína, Fišák a Čadil z FS Praha v kategorii H 65. V tomto pořadí vyběhli jmenovaní borci do třetího závodu v rozptylu jedné minuty a dvaceti sekund. Na trati se různě dobíhali, předbíhali a zase rozdělovali. Bojovalo se až do závěrečných metrů. Ve dvaceti sekundách se do cílové rovinky vřítili běžci v pořadí: Fišák, Čadil, Havlík.

Soupeře s velkým S – nejen podle jména – měl Josef Milota v kategorii H 45 A. Nor Tore Sagvolden je historicky druhým nejúspěšnějším mužem v počtu medailí z Mistrovství světa: 4 zlaté ze štafet, 3 stříbrné a 1 bronzová ze závodu jednotlivců. Tuto kolekci navíc získal v letech 1979-87, kdy se světové šampionáty běhaly pouze každý lichý rok.

Náhoda tomu chtěla, že hned v první etapě startoval Sagvolden dvě minuty za Milotou. K doběhnutí došlo kupodivu až na desáté kontrole. Mariánskolázeňský běžec se udržel až do cíle a měl tak možnost v přímém přenosu sledovat, jak si počíná sportovní persona při řešení orientačních úkolů.

V druhé etapě zvítězil rychlonohý Polák Morowski. Milota byl stejně jako první den čtvrtý. V hendikepu byly karty rozdány takto: první vybíhal norský šampión Sagvolden, za ním Schindler z Jablonce a třetí šel Milota, jenž měl s tří až pětiminutovým odstupem za sebou Morowského, Němce Niekeho a dalšího Nora Knuta.

Schindlerovi došla šťáva hned na prvních kontrolách a nakonec se propadl. Milota dosáhl druhého nejlepšího času dne a získal stříbro, bronz bral polský závodník. Milotova celková ztráta v součtu tří etap – zhruba osm minut – je vzhledem ke kvalitám vítězného Sagvoldena vcelku lichotivý.
S uznáním lze mluvit o výkonu manželů Bínových z Mariánských Lázní. Ti startovali v kategoriích B a rozhodně nezklamali. Pavel byl druhý v H 40, Kathrin čtvrtá v D 40.

Všechny tři etapy odběhli i členové rodiny Kamarytových (MLOK): 7. Michal (kat. H 18), 15. Miloš (kat. H 40 A), Martina (kat. D 40 A) a 15. Tomáš (kat. H 21 A, v dresu Slávie VŠ Plzeň).

Některou z medailových příček opovrhl Karel Pilař z Aše. Se svým běžeckým i orientačním potenciálem by byl dozajista v popředí v některé z veteránských kategorií od 35 do 50 let. Karel se ale přihlásil do druhé nejkvalitnější mužské kategorie H 21 A (výše je už jen Elita), kterou kompletně dokončilo 38 běžců. Pilařovi patřilo po dvou etapách slušné osmnácté místo. Ve třetí etapě si ještě o dvě příčky polepšil.
Jeho oddílový kolega Václav Chotětický byl 15. v kategorii H 45 A, jako třináctý byl hodnocen Jaroslav Jirásek z Chebu v kategorii H 60.

(jomi)