O jisté Zuzaně zpíval obdivně v šedesátých letech Waldemar Matuška. Taková nějaká písnička by sedla ke zcela konkrétní Zuzaně. Příjmení má Stehnová, je z Hradce Králové a když vezme do ruky mapu a buzolu a vyrazí do tmy obíhat kontroly, tak jí nestačí vůbec nikdo.

Bylo to zhruba před rokem, kdy se Mariánskolázeňský orientační klub MLOK přihlásil do výběrového řízení na uspořádání Mistrovství České republiky v nočním orientačním běhu. Tento pokus byl úspěšný a výsledkem byla spousta práce, která kulminovala 1. května na mariánskolázeňském zimním stadionu, kde bylo centrum celé akce. Tam byl i doběh a tam se půl hodiny po půlnoci konalo slavnostní vyhlašování výsledků.
Kromě medailí, diplomů a cen obdrželi tři nejlepší v osmi hlavních kategoriích poháry, jež do soutěže věnoval starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král – příznivec orientačního běhu.

Na noční závod není obvykle nějaký nával. Ne každý má odvahu a schopnosti pustit se do řešení orientačních úkolů pouze za svitu čelového svítidla nebo baterky.

Letos však bylo startovní pole v mistrovských kategoriích nabité. Přispělo k tomu i soustředění dorosteneckých a juniorských reprezentačních výběrů, jež se konalo v Bečově. Tato nastupující generace dostala prostě noční závod bez výjimky od svých trenérů befelem.

Medaile tedy visely pořádně vysoko, nicméně ti nejlepší dosahovali časů srovnatelných s těmi denními. A to nebyly tratě včetně těch veteránských nijak lehké. Stavitel Jan Michalec se zjevně nechal inspirovat loňským oblastním přeborem v Jesenici u Rakovníka. Tam všichni po doběhu prohlašovali, že to byl dost obtížný denní závod. Hlavní pozornost se pochopitelně upírala na kategorie H a D 21.

V mužích to bylo dost vyrovnané a soudě podle časů rozhodovaly i drobnosti. Vítězství putovalo do oddílu Slávie Hradec Králové zásluhou Davida Hepnera, druhý doběhl Petr Váňa z Turnova, překvapením byla třetí příčka Vojtěcha Hory z Pragy Praha.

Obhájce loňského titulu, veterán Petr Henych z Liberce – několikanásobný vítěz M ČR v NOB (poprvé v roce 1982!) – skončil sedmnáctý.
Nejlepším ze západočeské oblasti byl na třicáté příčce Karel Rambousek ze Sokolova. Ten se při druhé návštěvě občerstvovací stanice dožadoval dokonce pomoci pobřežní hlídky. Zda měl zájem o Davida Hasselhoffa nebo Pamelu Anderson, neupřesnil.

Jednoznačnou favoritku měla soutěž žen. Zuzana Stehnová, členka stejného oddílu jako vítěz kategorie mužů, se může pochlubit zcela ojedinělou bilancí. Od roku 1997, kdy jako mladší dorostenka nastoupila poprvé do nočního mistrovství, vyhrála jedenáctkrát z dvanácti startů. „Nedařilo“ se jí pouze v roce 2006, kdy doběhla „až“ druhá o 31 sekund za Kalenskou z Jičína. Letošním prvenstvím uzavřela svůj dosavadní vítězný účet na rovný tucet.
Na bednu ji doprovodila oddílová kolegyně Martina Fejlková, která získala stříbro, a bronzová Iva Rufferová z Nového Boru.

Západočeská závodnice Pavla Fialová z Kašperských Hor se kromě jiného potýkala i se zlobivým svítidlem a patřilo jí jedenácté místo.
Ve veteránské kategorii H 60 si počínal srdnatě Jaroslav Jirásek z Chebu, jenž obsadil pěknou čtvrtou příčku.
Další reprezentant chebského regionu Jindřich Kovář z Aše běžel v početné kategorii H 35 a skončil čtrnáctý. To mu však stačilo na bronz v souběžně hodnoceném přeboru západočeské oblasti.

Pořadatelský tým v čele s ředitelem akce ing Janem Fišákem chce touto cestou poděkovat zejména ing. Janu Budkovi za vstřícnost při poskytnutí všech prostor zimního stadionu, kde závodníci, organizátoři i doprovodné týmy našli skvělé zázemí v podobě šaten, sprch a restaurace. Bez toho by mariánskolázeňské noční mistrovství bylo uskutečnitelné jen stěží.

Vítězové kategorií: D 16 – Šimková, D 18 – Indráková (obě Olomouc), D 20 – Kabáthová (Žabovřesky Brno), D 21 – 1. Stehnová, 2. Fejlková (obě Slávie Hr. Králové), 3. Rufferová (Nový Bor), D 35 Skyvová – Šternberk, D 40 – Kuchařová (Tesla Brno), D 45 – Bochenková (Ekonom Praha), D 55 – Horová (USK Praha), H 16 – F. Hadač (Opava), H 18 – Kubát (OK 99 Hr. Králové), H 20 – Nikodým (Žabovřesky Brno), H 21 – 1. Hepner (Slávie Hr. Králové), 2. Váňa (Turnov), 3, Hora (Praga Praha), H 35 – Arnošt (USK Praha), 14. Kovář (Aš), H 40 – M. Hadač (Opava), H 45 – Mezník (Beroun), H 50 – Škorpil (USK Praha), H 55 - Škoda (Liberec), H 60 – Jelínek (Zlín), 4. Jirásek (Cheb), H 65 – Lisý (Ostrov).