U obce Zálesí 20 kilometrů jihovýchodně od Sušice se konalo 5. a 6. kolo B žebříčku Čechy a republikového žebříčku A v orientačním běhu. Vzhledem k významu akce se na startu objevil prakticky každý, kdo se chce poměřit s těmi nejlepšími.

Mezi více jak 1200 závodníky dali o sobě nahlas vědět i běžci z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK. Dohromady získali pět umístění na stupních vítězů a dalších deset příček v první desítce.

Závody se pod taktovkou pražského oddílu Kotlářka odehrály v podhorském terénu, jemuž dominoval vrch Kůstrý (837 m.). Jeho vrchol nebo alespoň pořádně kamenité svahy navštívili úplně všichni.

V sobotu odpoledne byla na programu krátká trať s mnoha kontrolami, větším převýšením a krátkými postupy většinou v kamenitých pasážích. O den později se běžel klasický závod s delšími postupy a náročnějšími dohledávkami v zarostlých a nepřehledných místech. Zvláště v prokácených hustnících byla i padavá chůze rychlým posunem kupředu.

O tom, že se výsledek vždy odvíjí od objemu chyb, by mohli poutavě vyprávět nejen mariánskolázeňští orientační běžci. Takový Jan Fišák v kategorii H 65 nechal v sobotu na trati dobrých šest minut, aby byl nakonec čtvrtý se čtyřminutovou ztrátou na vítěze. Zastoupil ho Jan Sklenář, jenž doběhl v téže kategorii na druhém místě.

Orientačně prachbídně se dařilo Josefu Milotovi v kategorii H 40. Do desáté kontroly to jakž takž šlo, pak ale přišly dvě nepřesné dohledávky a v závěru neuvěřitelný lapsus, kdy se Milota vydal o 180 stupňů jinam. Než se vzpamatoval, uběhl v terénu zbytečných asi dvě stě metrů, za což byl „odměněn“ dvěma ztrátovými minutami. Skoro jisté vítězství bylo v tahu. Věřil by někdo, že to i tak stačilo na bronz?

Jednička s hvězdičkou patří Stanislavě Opavové. Ta bez větších problémů deklasovala soupeřky v kategorii D 50 a zvítězila. První byl rovněž „ztracený syn“ Martin Tengler, který se po pár letech studií za oceánem přihlásil zatím jen na obtížnější ze dvou tréninkových kategorií (T 6).
Nedělní klasický závod proběhl za krásného slunného počasí a opět s účastí lázeňského závodníka na bedně. Tím byl Fišák, jenž na trati vyrobil zhruba chybu za minutu a půl, aby pak obsadil druhou příčku s dvacetisekundovou sekerou na prvního. Čtvrtá místa obsadili Sklenář, Opavová a Tengler, šestý doběhl Milota.

Po nevydařené sobotě (až 83. místo!) se v kategorii H 21 B zázračně probudil Petr Kunc, jenž na klasice doběhl na nečekané šesté příčce.
Ašští závodníci tentokrát jen paběrkovali. Za zmínku stojí ale určitě nedělní sedmé místo Václava Chotětického v kategorii H 50.
Slušný průměr odvedl Jaroslav Jirásek z Chebu v kategorii H 60 (9. a 15.)

Málokdy vídaného úspěchu pro západočeské barvy dosáhl v hlavní mužské kategorii Elita Karel Rambousek ze Sokolova. V sobotu na krátké trati (5,1 km, 240 m převýšení a 25 kontrol) doslova zaletěl. Výsledkem bylo sedmé místo v konkurenci i reprezentantů, jež budou zanedlouho bojovat v Maďarsku o světové tituly.

Umístění dalších závodníků z Mariánských Lázní: Břetislav Milota – kat. HDR (28. a 11.), Michal Škroch – (kat. H 21 C 9. a kat. H 21 B 62.), Radomíra Jelínková – T 3 (6. a 14.), Jiří Červenka – T 3 (13. a 21.) a Jan Michalec – T 6 (4. a 5.).