Orientační běh na Chebsku to není jen početný Mariánskolázeňský orientační klub MLOK, o němž se Chebský deník zmiňuje nejvíce, ale také oddíly Skalka Cheb a KČT Aš. Ty, přestože patří i v rámci západočeské oblasti k těm menším, dosahují pozoruhodných výsledků.

Vlajku chebského orientačního běhu drží roky pevně v rukou jeho jediný pravověrný představitel – veterán Jaroslav Jirásek. Ten dokázal letos za skřípění zubů svých lehkonohých soupeřů opět zvítězit v celkovém hodnocení žebříčku západočeské oblasti v kategorii H 55. Zlí jazykové však tvrdí, že umí zaběhnout pouze v oblasti, jinde je prý méně než poloviční.

V českém žebříčku obsadil v kategorii H 60 konečné desáté místo. Nejvíce se mu dařilo v sedmém a osmém kole, kdy doběhl na skvělém pátém a šestém místě. To se ale závodilo u obce Lazy nad Lázněmi Kynžvart, takže na té kritice, že mu to běhá pouze na západě Čech, asi přece jen něco bude.
Řady Skalky Cheb doplňuje občas zhruba patnáctičlenná skupina rádiových orientačních běžců sdružená kolem trenéra mládežnické reprezentace v ROB Miroslava Vlacha staršího. Radisté ale mají svých akcí, kdy pobíhají po lese s různými anténami a hledají vysílače, dost a na normální závody se podívají, jen když jim vyjde čas.

Dvě desítky závodníků čítá nejzápadnější oddíl republiky sdružený pod hlavičkou Klubu českých turistů Aš. Vede ho Karel Pilař, jenž i přes svůj věk vytrvale běhá pouze hlavní kategorie mužů a mezi veterány zavítá zřídka. Většinou když se jedná o týmovou záležitost, nebo když má za úkol přivézt domů ze závodů Vodňanský kapr šupináče za první místo.

Letos vybojoval společně s Jiřím Hájkem ze Sokolova první místo na dvoudenním Mistrovství České republiky dvojic v horském orientačním běhu, které se konalo začátkem listopadu v Řásné u Jihlavy. Vynikající byla rovněž stříbrná příčka ašské štafety ve složení Pilař, Václav Chotětický a Jan Hájek v jednom ze závodů českého poháru štafet v kategorii mužů nad 45 let, jež se konal na Turnovsku.

V oblastním žebříčku se Pilařovi po mnoha letech, kdy mu patřilo převážně první místo, už tolik nevedlo a skončil „až“ čtvrtý v kategorii H 21. I tak vystoupil v mnoha závodech na stupně vítězů. V celostátním „rankingovém“ žebříčku mu patří 195. příčka (mezi 1300 hodnocenými). Ta mu zajišťuje pro příští rok právo přímé účasti na většině M ČR.

Aš to ale není jen Pilař. V úspěšnosti v západočeském žebříčku ho letos předstihla trojice jiných. Jediné první místo vybojoval mladší žák Ondřej Wimmer v kategorii H 12, druhý byl Marek Šulc v kategorii H 14 a třetí příčku obsadil Václav Chotětický v kategorii H 35.
Zaznamenání hodná jsou ještě umístění Jiřího Franka (5. v kat. H 12), Jana Franka (6. v kat. H 18), Jindřicha Kováře (7. v kat. H 21) a Stanislava Brožka (8. v kat. H 10).

V českém žebříčku byli letos hodnoceni čtyři Ašští. Na 10., 16. a 25. příčce v kategorii H 45 B se seřadili Václav Chotětický, Jan Chotětický a Jan Hájek, 29. místo v kategorii H 14 B patřilo Marku Šulcovi.
Václavu Chotětickému patří zcela určitě jeden primát, a to možná i v rámci celé oblasti, v letošní sezóně absolvoval šest desítek závodů.