Není mnoho sportů vyjma orientačního běhu (pokud ještě vůbec nějaký), kdy je divák na vrcholné akci v bezprostředním kontaktu s nejlepšími světovými hvězdami a ještě se může po jejich doběhu podívat do lesa, kde se závod konal, a může si na vlastní kůži vyzkoušet, s jakými orientačními problémy se museli reprezentanti potýkat.

Právě skončené Mistrovství světa v Olomouci - teprve třetí na našem území (předtím1972 Staré Splavy a 1991 Mariánské Lázně) - toto nabídlo vrchovatou měrou, umocněnou navíc skvělým výsledkem českých borců. Dana Brožková získala zlato v královské disciplíně na klasické trati, její mladší sestra Radka vybojovala bronz na krátké trati a Michal Smola byl na téže distanci druhý.
Kromě těchto medailových umístění skončili naši orientační běžci ještě několikrát v první desítce.

Ani fanoušci, kteří do Olomouce nedorazili, nepřišli zkrátka, většinu finálových závodů vysílala televize z přímého přenosu, ty ostatní alespoň ze záznamu..
Unikátem byla velkoplošná projekce s detailní mapou, po níž se pohybovala barevná kolečka představující závodníky. Divák u cíle i doma u přijímače měl tak možnost sledovat kudy si běžec zvolil postup.

Co by to ale bylo za orientační akci, když by si nemohli zazávodit i ti, jež s vlajkami v rukou hlasitě povzbuzovali ty nejlepší. Pro ty pořadatelé připravili mezinárodní šestietapové závody pod názvem Orienteering Festival. Polovina etap se konala právě v terénech mistrovských závodů.
Jména Olešnice, Stará Ves u Rýmařova, Dalov, Skřípov, Čechy pod Kosířem či Bělkovice-Lašany asi nikomu moc neřeknou. Jsou to malé moravské obce, jež se během krátké chvíle na jeden den rozrostly téměř o dva tisíce orientačních příznivců z celého světa. Závodníci z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK nemohli pochopitelně chybět.

Konkurence se sešla ve většině kategorií značná. Motivující bylo, že se započítávaly pouze čtyři nejlépe zaběhnuté závody. To dávalo šanci těm, jimž se třeba některý den vůbec nedařilo. Navíc se časy přepočítávaly na body. Stobodovou hodnotu měl průměrný čas tří nejlepších v kategorii. Z toho vyplynulo, že vítěz s tří až pětiminutovým náskokem před druhým mohl získat i 110 bodů, což byl značný vklad.
Běhat se proto muselo naplno až do konce. Pořadí na medailových postech se měnilo i po posledním závodě.

Orienteering Festival zastihl v nebývalé pohodě Josefa Milotu. V kategorii H 50 L (37 startujících) doběhl už v první etapě jako druhý, pak čtyřikrát po sobě zvítězil a ještě v posledním závodě, když už měl vše rozhodnuto a mohl vyklusávat, skončil těsně třetí. Bylo z toho jasné prvenství a podle vlastních slov nejvyrovnanější výkon v celé kariéře na větších než třídenních závodech.
Nejvíce Milotu zlobil nakonec stříbrný Mykola Bozkho z Ukrajiny, vítěz první a poslední etapy. Třetí skončil Nor Kjell Westin, jenž díky druhému místu v závěru těsně předskočil do té doby průběžně třetího Paula Paquea z Austrálie. Následovala dvojice litevských běžců Kokins a Turks, Dán Alm, atd.
Na nepřízeň osudu mohl žehrat Jan Sklenář, účastník kategorie H 65. Na Moravu se těšil, neboť odtamtud pochází a tamní terény má oběhané. Tuto mariánskolázeňskou medailovou jistotu ale zradila namožená šlacha, s níž nešlo příliš rychle běhat. Ještě po čtvrté etapě se Sklenář držel na dohled medailovým pozicím, dál už to však nešlo. I tak z toho bylo pěkné osmé místo.

Vůbec se nedařilo Janu Fišákovi v kategorii H 60. Jeho dvacáté druhé místo bylo silně pod jeho možnostmi.
Ani Radmila Miturová v kategorii D 40 L nepředvedla kromě závěrečného dne, kdy byla sedmá, to, co se od ní očekává (10. místo).
Propagační charakter měl vložený orientační sprint Gigasport Cup, který večer po třetí etapě navštívilo 320 závodníků. Akce se konala na okraji Olomouce v nákupním centru Haná. Připraveny byly pouze dvě jednoduché tratě. Do té delší (1,6 km s 13 kontrolami) se přihlásila většina. Byly jen čtyři kategorie: žáci, dorost, dospělí a veteráni nad 40 let, muži i ženy dohromady.

Ve veteránech (54 účastníků) skončil Josef Milota třetí (8 min. 56 s.), 21. příčku obsadila Radmila Miturová (11,17). Čas prvního Piotra Cycha z Polska měl hodnotu 8,16. Absolutně nejrychlejší byl však Yevliev Kandybev v dospělých (7,14).

(jomi)