Den po západočeském mistrovství ve štafetách se poslední březnovou neděli konal v Třídomí u Horního Slavkova přebor oblasti v orientačním běhu na dlouhé trati.

Stavitel tratí, Karel Rambousek starší z pořádajícího KOB Sokolov, se narozdíl od loňska, kdy se v témže prostoru odehrál stejný závod, co se týče délek, o něco více rozšoupl, takže byli někteří rádi, že rozpis a pokyny k akci četli již dříve doma u počítače a v sedě.

Tratě byly ve většině případů delší, o někde až dvaceticentimetrové sněhové pokrývce ve vyšších partiích ani nemluvě.
I bez průzkumu lze s jistotou říct, že to pro většinu účastníků byla nejdelší štreka, kterou za poslední dobu absolvovali. Kupříkladu na muže čekalo 20,5 km s dvaceti kontrolami a půlkilometrové stoupání k tomu. Ženy musely uběhnout téměř třináct kilometrů.
Jedenáct běžců dokonce útrapy závodu nevydrželo a – nebojte se, nezahynulo – vzdalo.

Trochu se hartusilo na pár kontrol v podmáčených místech, kde je i v parném létě vody alespoň do půl lýtek. Tam se při závodě mohly skrytou kamerou natáčet super scény do filmu Král Šumavy 2.
V dobrém světle se v okolí vrchu Krudum ukázali členové Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK. Získali třináct přebornických medailí.

První byli Jana Sklenářová mladší v kategorii D 16, Jan Sklenářová starší v kategorii D 45, Martin Bína v kategorii H 18, Radmila Miturová v kategorii D 35, Josef Milota v kategorii H 21 a Petra Bischofová v kategorii D 21.
Tři posledně jmenovaní doběhli sice v závodě na druhém místě, ale před nimi byli závodníci z Prahy, kteří se do oblastního mistrovství nezapočítávali.

Druhá místa v přeboru vybojovali Vít Macura v kategorii H 10, Petr Kunc mladší v kategorii H 21, Jan Fišák v kategorii H 55 a Helena Tenglerová v kategorii D 35 a třetí skončili Jan Michalec v kategorii H 35, Jaroslav Macura v kategorii H 45 a Jan Sklenář v kategorii H 55.
Ke zlaté medaili se někteří propracovali různým způsobem. Například Miturová při jednom delším postupu po okraji mapy špatně vyhodnotila křižovatku cest, takže opustila závodní prostor a dlouhé minuty běhala bezcílně mimo mapu, což jí, jak sama přiznala, přinutilo k pláči. Kufrování po 27 minutách zakončila na inkriminovaném rozcestí a pokračovala úplně normálně dál.
Dobře našlápnuto měl na vítězství v hlavní kategorii mužů junior Petr Kunc. Ten ještě na dvanácté kontrole suverénně vedl o několik minut před druhým v pořadí. Pak ale přišlo dvojnásobné pětiminutové houbaření a dvě téměř dvouminutové chyby v úplném závěru. Šanci tak dostal oddílový kolega Milota.

Na bednu vystoupili také tři členové KČT Aš. Ondřej Wimmer a Jiří Frank obsadili první a druhou příčku v kategorii mladších žáků H 12, Karel Pilař doběhl jako čtvrtý v kategorii H 21, což ale znamenalo bronz v oblastním přeboru.
Od vítězného Petra Bořánka z USK Praha, jenž zvládl trať za 174 minut a 50 sekund, ho dělilo něco málo přes deset minut.
Pražský borec je mezi orientačními běžci známou a úspěšnou postavou hlavně ve vytrvalostních závodech. Ve dvojici s Miroslavem Seidlem z Ekonomu Praha jsou mnohonásobnými medailisty Mistrovství ČR v horském orientačním běhu a v rogainingu (OB na 24 hodin) a na svém kontě mají i titul mistra Evropy a stříbro a bronz z MS v rogainingu.