První listopadový víkend mají orientační běžci tradičně rezervován pro jednu z nejnáročnějších disciplín – dvoudenní horský orientační běh dvojic. Ten se běhá pouze jednou v roce a to rovnou jako Mistrovství České republiky. Závod je to dost dlouhý, vítězné duo má pobýt v lese každý den zhruba tři a půl hodiny.

Pořadatelství se letos ujal oddíl z Jihlavy, který akci situoval do zvlněného terénu Vysočiny s centrem v Řásné u Telče. Na start závodu se postavilo téměř sto čtyřicet dvojčlenných družstev. Ta soutěžila v sedmi vypsaných kategoriích.
Svá želízka tam měl i chebský region, jehož pět reprezentantů představovalo nadpoloviční většinu z osmi zástupců západočeské oblasti. Všichni se věkem vešli do kategorie HH 40, což jsou muži nad 40 let, v níž zápolilo patnáct dvojic.
Počasí orientačním běžcům přálo, bylo ještě poměrně teplo a ani vláhy moc nespadlo. Pouze druhý den byl občas cítit jemný deštík.
V sobotním závodě čekal na všechny týmy po povinné první kontrole volný oběh sedmi dalších kontrol. To proto, aby se po hromadném startu závodní pole trochu roztrhalo.

Nadějnou pozici si do neděle vytvořilo ašsko-sokolovské duo „Krušnohorští chrti“ ve složení Karel Pilař a Jiří Hájek, jež pětadvacet kilometrů dlouhou trať zvládlo za 205 minut a 35 sekund. To byl druhý nejlepší čas. Na berounské Marka s Mezníkem ztráceli zhruba pět minut.
Pátý doběhl „Drtivý úder“ – Václav Chotětický (Aš) a Josef Milota (Mar. Lázně) – za 239:30 a o dalších dvacet minut zpět skončili na osmém místě „Kanec a štvanec“ v sestavě Ondřej Janovič (Karlovy Vary) – Tomáš Sedláček (Kralovice) před mariánskolázeňským „Západním expresem“, který tvořili Jan Michalec a Petr Kunc (264:49).

V neděli se rozpoutal boj o medaile i o umístění na dalších příčkách. Čekalo se, že někdo nevydrží se silami, ale všichni si je zřejmě dobře rozložili, protože při obdobných parametrech jako v sobotu dosáhli srovnatelných časů.

Ti lepší vybíhali do půl hodiny v odstupech, které si vytvořili předchozí den, pak následoval společný start ostatních. Nedělní běh byl orientačně ještě více jednodušší, neboť například ve veteránské kategorii mužů běžely čtyři dvojice celý pětadvacet kilometrů dlouhý závod pohromadě. Prakticky nikde nebyla možnost volit jiný postup. Většinou se běhalo po zpevněných nezřídka asfaltových cestách.

Pilař s Hájkem za to v neděli vzali, zlikvidovali pětiminutové manko a doběhli soupeře z Berouna. Po drobných zaváháních pak ale Marka s Mezníkem ještě třikrát předbíhali. Do cíle se vřítili jako první v nejlepším čase dne – 194 minut a 52 sekund. Na pásce byli o pouhých 18 sekund rychlejší. Celkově pobyli v lese 400 minut a 27 sekund, při nichž naběhali reálně něco mezi 55 až 60 kilometry.

Chotětický s Milotou si oproti sobotě polepšili a skončili celkově čtvrtí (459:54). Nebýt jedné zhruba osmiminutové chyby v postupu na pátou kontrolu, kde byla občerstvovací stanice, mohli dopadnout o příčku lépe. Na bronz jim scházelo asi čtyři a půl minuty. Pro úplnost je třeba dodat, že se jedné chyby v postupu a na dohledávce dopustili i v sobotu. Tam je to připravilo asi o čtvrt hodiny.

Slušné sedmé místo vybojovali Michalec s Kuncem (483:38) a jako jedenáctí byli hodnoceni Janovič se Sedláčkem (537:16).
Pro příští rok počítá Pilař z Aše s novým kolegou, do věku čtyřiceti let mu totiž doroste jeho oddílový kamarád Jindřich Kovář. Pak by uvažovali a názvu „Ašáci-pašáci“. Hájek se tak asi bude muset poohlédnout po někom jiném.