#nahled|https://g.denik.cz/18/c2/ml_mlok_hrob_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/18/c2/ml_mlok_hrob.jpg|Tři dvojčlenné týmy z Chebska na mistrovství republiky#
CHEBSKO reprezentovaly na mistrovství České republiky tři dvojčlenné týmy. Nahoře zleva Jindřich Kovář, Václav Chotětický, Karel Pilař (všichni Aš) a Jiří Hájek (Sokolov). Dole zleva Jan Michalec a Josef Milota (oba Mariánské Lázně). Foto: Oldřich Kodeda

„Pro tebe není žádná blbost dost velká, abys jí vynechal.“ Takhle a podobně se bavili první listopadovou sobotu po ránu staří známí poblíž Zlaté Koruny na Českokrumlovsku.

Tou blbostí bylo míněno Mistrovství České republiky dvojic v horském orientačním běhu. Disciplína, jíž je zakončována sezóna pěších orientačních běhů, má pro svoji náročnost příznačnou zkratku - HROB.

Na startu se sešel obvyklý počet 115i dvojčlenných týmů. I parametry byly obvyklé, „nejkratší tratě pro příchozí (jak komický název, jako kdyby se jednalo o nějaký nábor) měřily kolem sedmnácti kilometrů, ty nejdelší pro muže v hlavní kategorii pak měly něco přes třicet kilometrů. Míněno pochopitelně vzdušnou čarou a každý den.

Vzhledem k blízkosti Šumavy bylo jasné, že převýšení bude klást na účastníky nějaké nároky. Celý prostor závodu se nalézal v CHKO Blanenský les
První den se závodilo v okolí vrchu Kluk, v neděli se borci podívali na Kleť (1088 n.m.). A nebo ji za cenu až dvoukilometrového prodloužení trati oběhli. To podle zvolené varianty.

V kategorii mužů na 40 let se na start postavili také loňští vítězové: Karel Pilař z Aše a Jiří Hájek ze Sokolova. Do cesty se jim tentokrát postavilo duo Hepnar – Grepl ze Šternberka. Po sobotě byl stav vyrovnaný. Rozdíl na prvních dvou místech činil po absolvování 24 kilometrů jen několik desítek sekund. Ostatní byli o dost zpět.

O den později na obdobně náročné trati se oba vedoucí celky rozdělily za první kontrolou a až do konce na sebe nenarazily. První se nakonec objevili v cíli Šternberští, kteří strávili na trati během obou dnů 441 minut a 48 sekund. Pilař s Hájkem doběhli na stříbrné pozici zhruba o šest minut později.
Podle vlastních slov rozhodla o vítězství lepší fyzická kondice na delších postupech, kde nebyla až taková volba a běhalo se více méně po zpevněných cestách.

Pilař získal už čtvrtou medaili z horského orientačního běhu. Dosud byl dvakrát první a jednou druhý. Teď přidal další stříbro.
V téže kategorii závodili také Josef Milota a Jan Michalec z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK. Ti pojali svoji účast trochu jako běžeckou přípravu na příští rok a skončili šestí. Jejich ztráta na vítěze činila 141 minut.
Třetí družstvo z chebského regionu utvořili Václav Chotětický a Jindřich Kovář (oba Aš), kteří nastoupili v kategorii příchozích. Mezi 26 kolektivy obsadili pěknou šestou příčku.

(jomi)