Je jeden spolehlivý způsob, jak poznat, že v přírodě nastalo jaro. Tedy, ne to kalendářní, to bylo v některých oblastech třeba na západě Čech k nerozeznání od tuhé zimy.

Někdo si možná tipne, že jaro přichází, když odtávají poslední zbytky sněhu, když venku zpívají ptáci ostošest, nebo když začínají rašit květy. Samá voda, opravdové jaro nastává, když po lesích začnou zdánlivě chaoticky pobíhat pestrobarevně oblečení lidé všeho věku, jež třímají v rukách barevné papíry a buzolu.

Ano, jaro nastává, když do lesů vtrhnou orientační běžci.
Ti západočeští odstartovali letošní sezónu první dubnový víkend na Plzeňsku. Dva závody tam připravili členové KOS Plzeň.
Ten první měl shromaždiště na vrchu Krkavec. V okolním mírně kopcovité krajině se běhalo. Pořadatelé využili pro místa kontrol hlavně terénní nerovnosti. Nejzajímavější postupy vedly právě přes ně hned po startu a před cílem.

V neděli se všichni přesunuli do Dobříče. Na tamní mapě protkané hustou sítí hlubokých erozních zářezů se běžci pořádně vyřádili.
Dvacetičlenná výprava závodníků z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK patřila ve dvousetčlenném startovním poli k těm nejpočetnějším. Dosažené výsledky byly napoprvé velmi slušné.

Prim hráli Jan Fišák v kategorii H 55, Stanislava Opavová v kategorii D 55 a Jana Sklenářová ml. v kategorii D 18, jež vyhráli po oba dny. Výsledkově se jim téměř vyrovnala Kathrin Bínová první a druhým místem v kategorii D 35 a dvakrát stanul na stupních vítězů i Vít Macura v kategorii H 12.
Pouze v sobotu se prosadili Magda Sklenářová (1. v kat. D 14) a Martina Kamarytová (2. v kat. D 35), o den později byli úspěšní Dana Kuncová (1. v kat. D 35), Roman Bína (2. v kat. H 18) a Jaroslav Macura (3. v kat. H 45).

Třeničkou na mariánskolázeňském dortu byla nedělní soutěž dvojic o cenu Memoriálu Ivana Zápotockého a Jana Vodrážky, kterou si odneslo duo Jan Fišák a Petr Kunc. V tomto klání se sčítají časy týmové dvojice v kategorii H 55 a H 21. Stejní borci vyhráli i předloni.
Z oddílu KČT Aš si vedl nejlépe Jiří Frank (3. a 1. v kat. H 14) a špatným výsledkem nebyla ani dvě šestá místa Karla Pilaře v hlavní mužské kategorii H 21.

Na sobotním závodě na Krkavci se objevila i skupina radiových orientačních běžců z Chebu. Jejich vedoucí Miroslav Vlach šel příkladem a vyhrál kategorii H 45, jeho kolega Petr Čech byl v téže kategorii třetí. Stříbro pak přidal Roman Borovička v kategorii H 18.

(Josef Milota)