Letošní červencové pětidenní závody v rádiovém orientačním běhu uspořádali pořadatelé z Bílovic nad Svitavou v prostředí Českomoravské vysočiny v blízkosti historického města Telč. Centrum soutěže bylo v autokempu Velkopařezitý v Řásné a všechny závody, mimo jednoho, se běžely v jeho blízkém okolí.
Chebský oddíl ROB reprezentovalo celkem 19 závodníků ve všech věkových kategoriích.

Sprint
První závod mistrovství České republiky ve sprintu, který měl startovat odpoledne v 15 hodin, byl pro bouřku odložen o hodinu. Pořadatelé zpočátku nezvládli nápor startujících závodníků a první dvě rundy se startovaly samy podle hodin. Trať byla postavena vcelku dobře, nedostatkem bylo, že z divácké kontroly, která byla umístěna mezi startem a cílem, bylo vidět do lesa na další kontrolu. Zkušení závodníci tipovali, že to bude jednička nebo trojka (byla to trojka). Právě u této kontroly byla provedena instalace antény bez potřebného zabezpečení a některý z probíhajících závodníků ji vykopl z vysílače. Kontrola pak nejméně 3 relace nevysílala, což mělo za následek poškození některých závodníků, kteří byli na trati. Chebští závodníci Miroslav Vlach ml. (M20) a Roman Borovička (M16) podali proti neregulérnosti závodu protest. Medailových umístění tak dosáhli Michaela Kučová (D10) a Miroslav Vlach st. (M40), kteří doběhli na 2. místě, a Hana Najmanová (D20), která skončila třetí.

Klasika 3,5 MHz
Druhý závod, klasika v pásmu 3,5 MHz, se běžel na mapě Čeřínek u Jihlavy. Pro kategorie juniorů, seniorů a veteránů to byl také nominační závod na mistrovství Evropy, které se koná v září v Bulharsku na pobřeží Černého moře. V českých zemích se jako v první zemi světa natrvalo usídlila kombinace 10ti vysílačů na jednom pásmu, přičemž na jednom kmitočtu vysílají vysílače kontrol pomaleji, na druhém rychleji. To umožňuje staviteli postavit více variant postupů pro jednotlivé kategorie. Pouze závodníci kategorií M16 a M20 probíhali přes sjezdovku na nejvyšším vrcholu (760 m n.m.), ostatní byli této výsady ušetřeni. Druhé místo vybojovali Michaela Kučová (D10), Tomáš Lahučký (M10) a Miroslav Vlach st. (M40).

Foxoring
Mistrovství České republiky ve foxoringu zavedlo závodníky opět do okolí Řásné. Závodníci tentokrát dostali k dispozici mapu se zákresem minutu před startem, takže měli čas si rozmyslet postup na první kontrolu. Foxoring se běhá podobně jako klasický orientační běh, kdy jsou na mapě namalována kolečka. Na rozdíl od OB není kontrola v kolečku, ale musí být z kolečka slyšet na přijímači a závodník ji pak dohledává podle přijímače. Stříbro opět získala Michaela Kučová (D10), bronz pak Eliška Kuncová (D20).

Štafety
Po foxoringu, který se běžel dopoledne, následovalo v odpoledních hodinách mistrovství České republiky ve štafetách. Chebský oddíl sestavil celkem 4 štafety, když místo zraněného Kuby Papeže ve M 16 zaskakovala Anička Oplová (D13). Štafety se běží podobně jako sprint, tedy na 12ti sekundové relace, obvykle na 2 kola s průběhem přes diváckou kontrolu. Tři chebské štafety získaly stříbrné medaile, a to v D16 Tereza Francková, Lucie Samuelová a Kateřina Kučová, v D20 Hana Najmanová, Eliška Kuncová a Blanka Jiráková, v M16 Vojtěch Papež, Anna Oplová a Roman Borovička. V tvrdé mezinárodní konkurenci 10ti štafet podala štafeta M20 ve složení Jiří Vlach, Miroslav Vlach ml. a Miroslav Vlach st. heroický výkon a doběhla na čtvrtém místě pouhé 3 minuty za třetími Litevci.

Klasika 144 MHz
Poslední závod v pásmu 144 MHz se běžel na mapě Míchova skála. Stejně jako u klasiky v pásmu 3,5 MHz bylo použito 10 vysílačů na dvou kmitočtech. Více členitý terén, horší šíření vln v tomto pásmu, vlhko po předchozích bouřkách a únava z předchozích závodů se podepsaly na výkonech některých závodníků. Přesto se Michaele Kučové podařilo získat zlatou medaili, bronz vybojoval Roman Borovička (M16).
Celkovým vítězem v součtu čtyř individuálních závodů (sprint, klasika 3,5 MHz, foxoring, klasika 144 MHz) se stala Michaela Kučová (D10), Roman Borovička (M16) skončil třetí, čtvrtá místa obsadili Blanka Jiráková (D20), Tomáš Lahučký (M10), páté místo pak Hana Najmanová (D20) a Miroslav Vlach st. (M40).

(mivl)