V okolí historického města Telč se konalo v pořadí již 10. mistrovství Evropy žáků do 15 let v rádiovém orientačním běhu. Konkurence byla velká, kromě domácích závodníků přijeli mladí sportovci z Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Kazachstánu, Litvy, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny.

Český výběr pod vedením Vlasty Vlachové a Miroslava Vlacha v kategorii D15 reprezentovaly Alžběta Lehárová, Pavla Horová, Petra Sádlová, Petra Lněničková (všechny Pardubice), Martina Dvořáková (Bílovice n/Svit.), Anna Oplová (Cheb), v kategorii M15 se představili Ondřej Šimáček, Martin Šimáček, Matěj Sommer (Pardubice), Edie Martins, Jakub Šrom a Václav Polák (Bílovice n/Svit.). O osm sad medailí (dvě soutěže jednotlivců a dvě soutěže družstev) bojovalo celkem 72 závodníků a závodnic.

První závod v pásmu 144 MHz se běžel na mapě Čejkovna. Startovalo se u Malého pařezitého rybníka a závodníky po startu čekalo táhlé stoupání do kopce. Trenérům se podařilo poměrně přesně odhadnout umístění cíle u Velkého pařezitého rybníka a zejména náběhové kontroly – pro děvčata to byla jednička vlevo a pro kluky dvojka vpravo, nebo trojka na vrcholu kopce. O dalším rozmístění kontrol v terénu se dalo spekulovat, nakonec se v cíli ukázalo, že jedna z předpokládaných variant, s výjimkou umístění jedné kontroly, byla správná.

Nejrychleji do cíle doběhla Pavla Horová z týmu CZE1, která druhé Alžbětě Lehárové (CZE1) „nadělila“ téměř 11 minut. Bronzovou medaili si vybojovala Austeja Dapkute z Litvy. Z dalších českých závodnic doběhla Martina Dvořáková (CZE1) na 5. místě, Petra Lněničková byla jedenáctá, Petra Sádlová patnáctá a Anna Oplová dvacátá třetí (všechny CZE2). Zlatá medaile nás čekala i v kategorii chlapců, kde si pro vítězství dospurtoval v čase těsně pod 46 minut Ondřej Šimáček, z druhého místa jej jistil s půlminutovou ztrátou jeho mladší bratr Martin (oba CZE1). Třetí příčku obsadil Piotr Nalepko z Polska. Třetí člen družstva CZE1 Václav Polák doběhl devátý, členové družstva CZE 2 ve složení Matěj Sommer, Jakub Šrom a Edie Martins obsadili osmé, čtrnácté a třicáté druhé místo.

Individuální výsledky se promítly i do soutěže družstev (sčítají se časy prvních dvou členů družstva), a tak se česká výprava mohla těšit ze dvou zlatých medailí, které získala v obou kategoriích družstva CZE1. Družstva CZE2 obsadila shodně pátá místa.

Druhý závod v pásmu 3,5 MHz startoval na mapě Hraběcí asi 1 km nad Velkým pařezitým rybníkem. Cíl byl shodně jako v předešlém závodě, jen se k němu nabíhalo z druhé strany rybníka. Závodní prostor se zčásti překrýval s mapou Čejkovna. Před startem provedli trenéři rozbor závodního prostoru a s ohledem na jednotlivé startovní koridory, informace o převýšení na trati a celkový charakter terénu se podařilo odhadnout umístění všech kontrol včetně jejich číselného označení (kontrola č. 1-5). Pro zlato v kategorii dívek si tentokrát doběhla Asteja Dapkute, když porazila své soupeřky, druhou Ažbětu Lehárovou a třetí Pavlu Horovou, o 2, resp. o 8 minut. Tentokrát se lépe než předchozího dne vedlo děvčatům z CZE2 a Petra Sádlová doběhla na osmém, Anna Oplová na jedenáctém a Petra Lněničková na čtrnáctém místě. Martina Dvořáková skončila dvacátá druhá. Mezi chlapci si zlaté vítězství zopakoval Ondřej Šimáček, následovaný druhým Dmitrijem Mališnikem z Ruska a Matějem Sommerem z CZE2. Také tým CZE2 si vedl v tomto závodě lépe, Jakub Šrom doběhl třináctý a Edie Martins dvacátý čtvrtý. Václav Polák byl dvacátý prvý a Martin Šimáček doběhl na 26.místě. V soutěži družstev se mohla děvčata z CZE1 radovat z druhé zlaté medaile, tým CZE2 dosáhl na bronzovou medaili za druhou Ukrajinou. V kategorii chlapců dosáhlo družstvo CZE2 na stříbro, tým CZE1 skončil až na šestém místě.

České žákovské družstvo získalo na jubilejním desátém šampionátu 13 medailí, z toho šest zlatých, čtyři stříbrné a tři bronzové, a Česká republika se stala nejúspěšnějším státem tohoto mistrovství. Na druhém místě skončilo Rusko ziskem 4 medailí (1-2-1) a třetí byla Litva s jednou zlatou a jednou bronzovou medailí.

Ačkoli chebský oddíl ROB reprezentovala pouze Anna Oplová (nepočítáme-li reprezentační trenéry, manžele Vlachovy), putuje do Chebu bronzová medaile ze soutěže družstev, kterou Anička vybojovala svým časem ve druhém závodu v pásmu 3,5 MHz. Za celou desetiletou historii MEŽ chebští závodníci na této soutěži nechyběli a pokaždé přivezli alespoň jednu medaili. Věřme, že tato tradice nebude přerušena ani příští rok, kdy se mistrovství Evropy koná v sousedním Slovensku.

(em)