VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Mariánských Lázních Sněženky zaskočily Machry

Mariánské Lázně - Podceňované Sněženky se ujaly vedení

4.12.2008
SDÍLEJ:

Šachový trunaj Sněženky a machři v Mariánských LázníchFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

V mariánskolázeňském hotelu Cristal Palace byl úvodními partiemi prvního kola zahájen turnaj Sněženky a Machři - Czech Coal Chess Match 2008.
A hned úvodní kolo zápasu přineslo tvrdý boj, když ani jedna z odehraných partií neskončila smírem a některými šachovými příznivci podceňované Sněženky se ujaly vedení v zápase.

Psát rozsáhle o nepochybně nejlepší partii kola, v níž Anatolij Karpov podlehl v pro něho nevídaných dvaadvaceti tazích, by bylo plýtváním času. Tu partii prostě musíte vidět!

Jana Jacková hrála Sicilskou skvěle a ukázala, že když má formu a iniciativu, pak se s ní hraje jen velice těžce. Téměř okamžitě nachází krásné zvedáky, jakými byly například 14. Jf3! 15. b4! nebo 20. Jf4!! „Vždyť to byly normální tahy,“ říkala po partii, „ty jsem viděla skoro okamžitě.“ Přitom v komentátorské místnosti, kde byli i mezinárodní mistři a velmistři, na ně nikdo nepřišel. Za zmínku stojí ovšem i to, že velký poražený nesl svoji prohru se ctí a při odchodu ze sálu neodmítl jednomu odvážnému divákovi podepsat knihu jeho partií.

Smůla se v úvodním kole přilepila na prsty velmistra Uhlmanna. Nezvyklá časová kontrola 90 minut na 30 tahů pro něho znamenala nečekanou prohru partie, ve které stál německý matador jen o něco hůře a na spadlém praporku nic nezměnila ani následná, rozhodně však klidná, diskuse s rozhodčím zápasu. Prohru německého velmistra s politováním nesla i vítězka partie. „Viktorija mi po partii říkala, že při hře pochopila, že její soupeř nemá o dřívější časové kontrole ani ponětí, a hledala způsob jak mu to taktně sdělit, ale bohužel jí v tu chvíli nic rozumného nenapadalo,“ říkal dnes při snídani rozhodčí Pavel Votruba.

Další bod pro tým Sněženek přesvědčivě napsala ukrajinská mistryně Anna Ušenina. Bílými figurami obětovala hned v zahájení pěšce za lepší vývin figur a podařilo se jí následně získat nepříjemnou iniciativu. Pokus velmistra Olafssona o osvobození se bohužel pro něho minul účinkem, a když selhal i závěrečný pokus o protiútok nezbylo islandskému veteránovi nic jiného než kapitulovat.

Jediným vítězem na straně Machrů tak byl Vlastimil Hort. V nejdelší partii kola nakonec přehrál Kateřinu Němcovou, ale se svojí pozicí ze zahájení zřejmě příliš spokojený nebyl. „Já tuhle variantu už nebudu nikdy hrát,“ tvrdil po skončení boje a zároveň složil i poklonu své soupeřce. „Ta slečna se ke mě v průběhu partie chovala velice korektně a za to bych jí rád poděkoval. Oba jsme měli během hry velice dobré momenty, ale oba jsme také chybovali. Ale to už k šachu prostě patří. Spravedlivým výsledkem by byla remíza.“

Velmistr Hort na závěr gentlemansky vysekl Sněženkám poklonu: „Ony po nás jdou, jsou mladé… My jsme byli ale podobní. Rozhodně to ovšem neznamená, že budeme po úvodním neúspěchu rezignovat. Naopak, věřím, že v dalších kolech zabereme a ještě to děvčatům pěkně znepříjemníme.“
Po úvodním dnu vedou Sněženky nad Machry 3-1. ⋌


4.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení