V mariánskolázeňském parku u Ferdinandova pramene se uskutečnil první závod 1. ročníku Českého poháru v trail-o. Náhodný kolemjdoucí si však nemusel ani všimnout, že se na pískových nebo asfaltových cestách vůbec něco děje.

Trail-o je relativně mladou odnoží z ranku orientačních sportů, v níž ale nerozhoduje rychlost pohybu, nýbrž dobrý odhad vzdálenosti, prostorové vidění a přesný úsudek.

Tato disciplína sice vznikla původně jako náhražka orientačního závodu pro osoby, jež se z nejrůznějších důvodů nemohou pohybovat v členitém lesním terénu, je v ní ale od roku 1994 pořádáno regulérní Mistrovství světa, kde jsou si rovni jak sportovci pohybující se třeba na vozíčcích, tak i běžecky vybavení borci. Ti můžou v tomto případě nechat své rychlostní přednosti klidně spát. Ani tento závod nebyl výjimkou.

V trail-o navštíví závodník několik – v tomto případě osmnáct - stanovišť (dvě byly nakonec zrušeny), na nichž řeší úkol, který stojan s orientačním lampionem je zakreslen v mapě. Není to až tak jednoduché, jak by se mohlo po přečtení těchto řádků zdát. Někdy jsou kontroly, jichž je ve shluku až pět, vzdáleny třeba několik desítek metrů.

Jak se však určí pořadí, když nezáleží na čase a někteří budou mít na konci stejný počet bodů? Pro tento případ bývají na trati tzv. rychlostní zkoušky. Ty nemají nic společné třeba s těmi automobilovými. Rychlost se v tomto případě vztahuje jen na rozhodování. Startující má minutu na vyřešení situace vzdálené jen několik metrů od něj. Měří se stopkami a právě tento čas rozhoduje při rovnosti bodů.

O tom všem by mohl vyprávět třeba velezkušený orientační veteránský běžec Jaroslav Jirásek z Chebu. Při své premiéře dočista propadl. Nakonec jeho třinácté místo tomu odpovídá. Získal pouze sedm bodů ze čtrnácti možných. Útěchou mu může být, že stejné skóre měla na jedenácté příčce elitní běžkyně Katarína Labašová z Dobrušky.

V tomto závodě zvítězil Tomáš Leštínský z Dobrušky (14 bodů) před Bohuslavem Hůlkou a Jitkou Buriánovou (oba 11 bodů a oba Sportovní klub vozíčkářů Praha).

Až někdy na zmínku o trailu-o narazíte, určitě se tam vydejte a vyzkoušejte si ho. Je to velmi zajímavá záležitost, která vás určitě nakopne o kus dál.

(jomi)