Na Hluboké se konal druhý závod letošního seriálu Světového a Evropského poháru v X-terra triatlonu. Vynikajícím způsobem se na něm představil letošní vícemistr Evropy chebský triatlet Pavel Santo. Po výborném výkonu se mu podařilo ve své kategorii Masters zvítězit a potvrdit tak oprávněnou nominaci na říjnové mistrovství světa, které se uskuteční na Hawai.

Vytrvalé deště minulých dní donutili pořadatele k několika změnám. Plavecká část se přesunula z rozvodněné Vltavy do chovného Zvolenovského rybníku, kde na 900m trati nebyla nouze o srážky se šupináči.

Cyklistická část, která byla letos 36km dlouhá, byla po deštích opravdovou prověrkou všech startujících. Dlouhé kilometry se jezdilo v hlubokém bahně, které velice často přinášelo technické problémy jak s přehazovačkou, tak s přesmykačem. Rozbahněná trať donutila závodníky na mnoha místech kolo nosit, což cyklistickou část ještě ztížilo.

Závěrečných 11km běh byl doprovázen průtrží mračen, ale s tím snad už letošní účastníci počítali a prudké výběhy a seběhy v potocích vody rozhodně nebyly důvodem k odstoupení z tohoto extrémního závodu.

Letošní mistr Evropy francouz Franky Batalier prokázal skvělou formu a vyhrál i na Hluboké.

Pro Českou republiku bylo vynikající umístění českých reprezentantů. Karel Zadák si vybojoval skvělé druhé místo a Petr Novák z X-Teamu BaNo K.Vary se objevil v cíli jako druhý Čech na 5. místě. To při konkurenci 170 startujících závodníků z 11 zemí je velký úspěch.

A jak si vedli další xteráci z Karlovarského kraje? Nezklamali. Dokázali, že čtyři medaile dosažené před měsícem na mistrovství Evropy, nebyly náhodou. Dalšímu karlovarskému xterákovi Martinovi Jiskrovi utekla první desítka absolutního pořadí o 4 vteřiny a skončil na 11. místě.
Ve svých kategoriích se jěště z Karlovaráků na stupně vítězů dostali: Martin Jiskra (20-29 let) - 2. místo, Tomáš Eberl (25-29 let) - 3. místo (všichni X-Team BaNo K. Vary), Tomáš Báča (30-35 let) - 2. místo (AC Start K.Vary).

Již za několik dnů můžete vidět celou českou špičku na vlastní oči a to 25.7.2009 v Ostrově, kde se uskuteční 5. díl Českého poháru. Na tomto závodě by měli startovat nejen najlepší triatlonisté v čele se Zadákem, Kubíčkem, Jiránkem, Loubkové, ale i lyžaři, kteří do bojů postaví Lukáše Bauera, Martina Jakše a Petra Nováka. Tento sportovní zážitek si rozhodně nenechte ujít.

(em)