Osmý ročník mezinárodního turnaje olympijských nadějí Grand prix 2009 v zápase řeckořímském, jehož dějištěm byl severočeský Chomutov, byl významnou akcí, na níž se sjelo 321 kadetů a juniorů.

Kromě českých závodníků se na třech žíněnkách během dvoudenního klání představili také borci z Běloruska, Bulharska, Chorvatska, Izraele, Litvy, Moldavska, Německa, Polska, Slovenska, Švédska, Rakouska, Turecka a Ukrajiny.

Diváci, kteří zavítali do haly, tak měli možnost vidět na vlastní oči přímo v akci nejlepší české zápasníky v konfrontaci s evropskou špičkou.
Již samotná účast na tomto turnaji byla pro trojici kadetů ze Sokola Mariánské Lázně neocenitelnou školou.
Nejlépe, co se týče umístění, dopadl Karel Smeták ve váze do 85 kg. Jeho čtvrtá příčka mezi devíti zápasníky po dvou výhrách a třech porážkách nebyla špatná.

Stejnou zápasovou bilanci zaznamenal nakonec celkově osmý Jan Řezník v hmotnostní kategorii do 54 kg (10 startujících) a vyrovnané skóre – dvě vítězství, dvě prohry - měl František Procházka ve váze do 76 kg (12 startujících), jenž obsadil deváté místo.
Svými výkony si první dva jmenovaní vysloužili pozvánku do střediska vrcholového sportu v Chomutově. Pro mariánskolázeňský zápas, jemuž se to povedlo poprvé v jedenáctileté historii, je to velká čest, ale zároveň i závazek. Dveře nemá uzavřeny ani Procházka, ten se však o šanci bude muset ještě poprat.

Zápasnickou a společenskou úroveň turnaje kladně hodnotil trenér Sokola Mariánské Lázně František Hejplík: „Velmi si vážím pocty mezinárodní zápasnické federace FILA, jež město Chomutov opět pověřila uspořádáním tohoto významného podniku. Jsem přesvědčen, že toto rozhodnutí FILA v čele s prezidentem Raphaelem Martinettim z Belgie je oceněním a uznáním úspěchů českých zápasníků na evropských, světových a olympijských žíněnkách.“

(jomi)