Poprvé v letošním soutěžním ročníku basketbalové ligy staršího dorostu v kategorii U 18 se mužstvo Slovanu Mariánské Lázně představilo domácímu publiku. Zápas to byl víc než dramatický a obrovský kus štěstí nakonec rozhodl, že oba body zůstaly doma.

Slovan M. Lázně 71
BK Kladno 70
po poločase 40:31


Dobrou zprávou pro Slovan bylo, že za něj mohli konečně nastoupit tři hostující hráči Lokomotivy Plzeň – Jan Suchý, Filip Marian a Ondřej Mádle. O jejich užitečnosti svědčí nejen jejich střelecká bilance ale i fakt, že až na malé přestávky prakticky neslezli z palubovky.
Od začátku to byla oboustranně rychlá hra s častou střelbou ale také s chybami. Těch se dopouštěli víc domácí a to zejména v útočné fázi, nesehranost s novými hráči byla občas patrná. Vyrovnané skóre se o bod či dva přelévalo ze strany na stranu. V závěru první čtvrtiny Slovanu zcela zvlhnul střelný prach.

Zhruba padesátiprocentní střelecká úspěšnost provázela lázeňské i v další části hry. Pak se ale vše na pár minut zlepšilo, vyšlo pár protiútoků a do šaten se šlo s optimističtějším skóre. Slibný náskok se zrodil mezi pátou a sedmou minutou, kdy byl na rozehrávce nejmenší z domácích – Tomáš Kříž.
Úvod druhého poločasu zastihl domácí basketbalisty asi ještě myšlenkami v šatně - dvakrát rychle za sebou inkasovali. Opět se začalo chybovat jako na běžícím pásu a nepomohla ani výměna rozehrávače. Filipu Soukupovi se tentokrát vůbec nedařilo, hlavně střelecky.
Poločasový náskok se postupně ztratil jako pára nad hrncem a šest minut před koncem vedli hosté o bod. Nepříznivě se vyvíjející zápas držela pro domácí v těch chvílích jen přesná ruka pivotmana Radka Vodičky, zřejmě nejlepšího hráče domácích v tomto utkání. Většinu svých bodů zaznamenal právě v těchto minutách.

Do konce zápasu zbývala necelá minuta, domácí vedli o bod a Štětka byl v samostatném nájezdu. Nikým neobtěžován neproměnil šanci, kterou normálně zvládají žáci v přípravce. Jeho štěstím bylo, že nikdo z přítomných neměl pistoli. Kladno z protiútoku skórovalo a následně proměnilo jeden ze dvou šestimetrových hodů, vedlo tak o dva body a začínalo jásat.

Třináct sekund před koncem se Slovan řítil do posledního útoku, ten byl ale zbržděn. Do vypršení hrací doby zbývalo pět sekund, míč se dostal k Marianovi a v tu chvíli se stal zázrak: Nad hlavami přítomných se rozestoupila střecha, na chvíli se rozptýlily dešťové mraky a oko Všemohoucího pohlédlo na palubovku. V čase 39 minut a 58 sekund poslal Marian poslední střelu na koš hostů. Byla přesná a za tři body. Domácí vyhráli o bod a ateisté začali přemýšlet, že na té legendě o Pánubohu asi přece jenom něco bude.

„Velmi pěkné a dramatické utkání, v němž jsme měli nakonec více štěstí. Myslím, že diváci museli být s předvedenou hrou spokojeni. Kladno bylo velmi kvalitním a zdatným soupeřem, vynikalo velmi dobrým protiútokem. Některé jejich akce na jeden dotyk neměly chybu. Tentokrát jsme byli dost úspěšní ve střelbě trestných hodů,“ poznamenal k zápasu trenér domácích dorostenců Roman Gezo.
Střelci Slovanu: Suchý 23 (1 trojka), Marian 15 (1), Mádle 12, Vodička 12, Štětka 5 (1), Lambert 2, Kříž 2. T.H.: 20/18!