V prvním utkání II. ligy České republiky v basketbalu mužů přivítala Jiskra Aš v karlovarském derby Thermii K.Vary.

Jiskra Aš 72
Thermia K.Vary 74
po poločase 39:33


Po vyrovnaném začátku, kdy v 5. min. svítil na ukazateli skóre stav 8:10 ve prospěch hostí, se domácí díky úspěšnému proměňování pokusů z tříbodové vzdálenosti a důsledné obraně dostali v závěru první čtvrtiny do 13-ti bodové šňůry (23:10).
Ještě v polovině druhé čtvrtiny domácí udržovali stejné tempo hry i svůj odstup ve skóre (34:20), poté ale hosté přidali a podařilo se jim do přestávky náskok domácích snížit na 6 bodů (39:33).

Lepší nástup do druhé poloviny utkání měli Ašští a znovu si vybudovali 11 bodový rozdíl ve skóre 46:35. Hosté se ale nevzdávali a v 7.min. třetí čtvrtiny se opět dostali zpět do zápasu, když snížili na rozdíl jediného bodu (52:51). V úplném závěru této části hry ale domácí přece jen vybojovali nadějný náskok do poslední čtvrtiny tohoto utkání a vedli 60:54.

Vše nasvědčovalo, že by domácí mohli tento svůj první zápas v nové soutěži zvládnout, proto ve 4. min. poslední části hry zase vedli o 9 bodů (67:58). Hosté ve své poslední naději vyrukovali s těsnou a důraznou osobní obranou a začali pomaličku náskok domácích opět stahovat. Tři minuty před koncem se dokonce ujali vedení (68:72).V hektickém závěru se domácím podařilo srovnat na 72:72 a necelých 24 sekund před koncem měli možnost posledního útoku. Bohužel 8 sekund před koncem ztratili míč a naopak tuto výhodu získali hosté, kteří úspěšnou střelou v poslední vteřině utkání strhli vítězství na svou stranu!

Nejlepší střelci Aše: Veselý 18, Novotný 14, Koubek 13.
V nedělním utkání se Jiskra Aš střetla s mužstvem BK Baník Most.
Domácí začali opět zostra a hned po třech minutách vedli 9:4. Úvod zápasu byl vyrovnaný do 7. min., kdy na ukazateli skóre svítil stav 14:15 pro hosty, ti poté ale přidali v obraně a domácí nenacházeli dobré střelecké příležitosti a naopak Mostečtí proměňovali své rychlé protiútoky a tak po první čtvrtině zaslouženě vedli 19:25.

Jiskra Aš 74
BK Baník Most 87
po poločase 41:48Vyrovnané utkání pokračovalo i ve druhé čtvrtině, ale hosté si neustále hlídali svůj 4-6 bodový náskok, a tak v polovině utkání stále vedli (41:48).
Lepší nástup po přestávce měli hráči Baníku Most a po třech minutách si vybudovali už 13-ti bodový náskok (43:56). Domácí po oddechovém čase opět přidali a do konce třetí čtvrtiny se jim podařilo stáhnout na rozdíl 7 bodů (56:63).

I když domácí chtěli v úvodu poslední části hry svého soupeře přitlačit a zlikvidovat tak jeho náskok, bohužel opak byl pravdou. Hosté se díky důsledné obraně a rychlému protiútoku odpoutali od domácích až na 15-ti bodový rozdíl (56:71). Pak už si Mostečtí pohlídali vývoj zápasu a dovedli toto utkání do pro ně úspěšného konce.

Nejlepší střelci Aše: Veselý 31, Novotný 19, Čech 10.
Na hodnocení obou utkání jsme se zeptali trenéra domácích basketbalistů Václava Hadaše: „Samozřejmě nás mrzí porážka v prvním utkání s Thermií Karlovy Vary, které jsme měli skvěle rozehrané a hloupě jej v závěru prohráli. Vyrovnané zápasy rozhoduje úspěšnost trestných hodů v tom daném utkání a my měli pouze 50%, dvanáct jsme jich neproměnili a tyto body nám pak v konečném účtování chyběly.

V nedělním utkání byl soupeř prostě lepší a zaslouženě vyhrál. Přes tyto dvě porážky si myslím, že je na čem stavět. Navíc ve spolupráci se Slovanem Mariánské Lázně, odkud k nám přijdou na hostování tři nadějní mladí hráči, bychom mohli vylepšit i kvalitu na různých postech v mužstvu a věřím, že se výsledky dostaví. Zatím sbíráme zkušenosti, protože nejsme příliš zvyklí hrát celá utkání pod tlakem a vyrovnané koncovky těchto zápasů.“
K dalším zápasům zajíždí Ašští na palubovky svých soupeřů. V sobotu 13.10. hrají v Č. Budějovicích a v neděli 14.10. v Písku.